Sedm klíčníků otevřelo Korunní komoru, klenoty si prohlédlo přes dva tisíce lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 9. 2024 20:11
Prezident Petr Pavel a dalších šest zástupců státu, církve a města Prahy v pondělí otevřelo Korunní komoru ve svatovítské katedrále, kde se uchovávají české korunovační klenoty. Od úterý jsou vystaveny ve Vladislavském sále Pražského hradu, první den vidělo 2801 návštěvníků, při loňském vystavení to bylo téměř 4200.
Slavnostní vyjmutí a přenesení korunovačních klenotů z Korunní komory ve svatovítské katedrále. Uprostřed prezident Petr Pavel jako jeden ze sedmi klíčníků.
Slavnostní vyjmutí a přenesení korunovačních klenotů z Korunní komory ve svatovítské katedrále. Uprostřed prezident Petr Pavel jako jeden ze sedmi klíčníků. | Foto: Profimedia.cz

Naposledy bylo možné slavnostní insignie vidět před rokem, prezident Pavel rozhodl, že výstava klenotů bude každý rok při příležitosti státního svátku svatého Václava, který připadá na 28. září.

U Korunní komory ve svatováclavské kapli se s prezidentem Pavlem podle tradice museli sejít další držitelé klíčů, tedy premiér Petr Fiala (ODS), kterého však dnes zastoupil Filip Minář z Úřadu vlády, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), pražský arcibiskup Jan Graubner, pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze Václav Malý.

Samotnému vyzvednutí klenotů předcházelo čtení z Papežské buly na ochranu svatováclavské koruny, kterou vydal v roce 1346 papež Klement VI. Po odemknutí všech sedmi zámků strávili klíčníci v komoře zhruba osm minut, než se klenoty vynesly ven. Arcibiskup Graubner poté pronesl modlitbu za lidi postižené povodněmi.

První návštěvníci vstoupili do Vladislavského sálu krátce po 09:00, a to včetně prvních školních tříd. Počet lidí v sále se poté pohyboval kolem stovky a zhruba stejný počet lidí čekal ve frontě kolem 10:00.

Kromě policistů se o bezpečnost na místě starali také vojáci a hradní stráž. Před vstupem do síně s klenoty musí návštěvníci také projít bezpečnostní kontrolou.

Celkem bezpečnostními rámy prošlo za dnešek 2801 lidí, uvedla zástupkyně ředitele odboru komunikace prezidentské kanceláře Karolína Blinková. Srovnatelná návštěva byla první den výstavy klenotů v roce 2018, tehdy je vidělo 3100 lidí, v roce 2016 to bylo 2500 lidí.

Letošní výstava nese podtitul Tajemná síla kamenů a díky holografické animaci návštěvníci uvidí, jaké kameny byly na koruně v roce 1347 při korunovaci Karla IV. Původně bylo na Svatováclavské koruně 13 zelených smaragdů a 60 perel, na konci svého života je nechal Karel IV. vyjmout a korunu nechal osadit modrými safíry. V animaci návštěvníci uvidí původní vzhled koruny.

Výstava se letos koná po netradičně krátké době, dříve se korunovační klenoty vystavovaly spíš vzácně, například za deset let prezidenta Miloše Zemana byly k vidění čtyřikrát. Naposledy se výstava konala loni v lednu k 30. výročí vzniku České republiky. "Tím, že korunovační klenoty budou vystaveny každý rok, tak to umožní daleko většímu počtu lidí se na výstavu podívat. Už to nebude ta vysoce exkluzivní záležitost, kdy byly klenoty vystaveny jednou za nějaké časové období jen na pár dnů, tvořily se velké fronty a klenoty nebyly přístupné každému," řekla Wolf. Dodala, že kapacitu lidí ve výstavním sále si koordinuje policie.

Vstup na výstavu je z Hradčanského náměstí brankou do Jižních zahrad, přes Býčí schodiště na III. nádvoří a do Starého královského paláce. Výstava bude přístupná denně od 09:00 do 17:00, kromě čtvrtka 19. září, kdy se na ni dostanou jen registrované školní skupiny, a čtvrtka 26. září, kdy se výstava pro veřejnost otevře až ve 13:00.

České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu a korunovační plášť s doplňky. Korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem v dalším roce.

 

Právě se děje

Další zprávy