Praha - Prezident Václav Klaus vrátil Poslanecké sněmovně zákon o hospodaření energií.
"Svým pojetím a účelem se zákon řadí vůbec k těm nejhorším a svobodné společnosti nejškodlivějším zákonům, o jejichž podpis jsem byl jako prezident republiky kdy požádán. Je překvapivé, že takový zákon předložila tato vláda," řekl Klaus.
K odmítnutí zákona ho podle něj přiměli nejen jednotliví občané, ale i senátorské kluby ČSSD, ODS a KDU-ČSL.
Vládní novela zákona, která implementuje směrnici EU o hospodaření energií, zavádí označení každé budovy energetickým štítkem, podobně jako je tomu v současnosti u elektrospotřebičů.
Takzvané průkazy energetické náročnosti mají sloužit jako informace pro kupující či nájemce, kteří podle nich zjistí provozní náklady na energie.
Norma má vést k nižší spotřebě energií a snížení výdajů za energie. Podle zástupců Hnutí Duha by ale zákon srazil domácnostem účty za teplo o desítky procent a snížil závislost České republiky na fosilních palivech, tedy na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska.
"Snad jen uhlobaroni a bossové ruského Gazpromu mohou být odpůrci tohoto zákona," uvedl v reakci na Klausův postoj Miroslav Pech z Hnutí Duha.
Klaus: směrnice EU jsou chybné
Podle Klause je však zákon výsledkem nereálné a blíže nedefinovatelné terminologie a výsady z ní budou na úkor ostatních čerpat především obchodníci s technologiemi, které by byly v běžné situaci neprodejné, a ti, kteří budou štítky přidělovat a kontrolovat.
"Zákon zavádí také energetické audity a posudky, kvůli nimž vzniknou nové funkce energetických specialistů a tím nová administrativní zátěž uživatelů zákona i státu," upozorňuje Klaus.
Klaus vidí první problémy už v samotné evropské směrnici o energetické náročnosti budov.
Tu totiž považuje za dlouhodobě chybné a dnes již postupně překonávané politiky nerozvážných závazků, které na sebe Evropská unie a její členské státy vzaly.
"Její aplikace výrazně prodraží nejen výstavbu nových veřejných budov, ale i soukromých bytů a domů. To zatíží rozpočty státu, krajů, obcí i jednotlivých domácností a zvýší též cenu bydlení, ztíží prodej bytů a celkově zatíží trh s nemovitostmi," dodává Klaus.
Český zákon přehlíží klimatické podmínky
Přijetí směrnice totiž podle Klause nutí členské státy k zateplení veřejných budov v souvislosti s rekonstrukcí, ale nutí je dokonce i k rekonstrukci samotné, a to i v případě, kdy by vůbec nebyla nutná.
"To by si podle studií ministerstva průmyslu a obchodu jen u nás vyžádalo 10 až 30 miliard korun," upozorňuje Klaus s tím, že směrnice nutí k zateplování i soukromé subjekty.
"Jako kdyby nebylo věcí jejich rozvahy, zda chtějí utrácet své peníze za energii, nebo například za různé tepelné izolace," doplňuje.
Podle Klause jde navíc český zákon ještě dál, nepřihlíží tak například ke klimatickým podmínkám nebo ke způsobu užívání budov.