Klaus přerušil vězení otci popáleného dítěte z Vítkova

Petra Sasínová
23. 4. 2009 12:40
Prezident propustil Pavla Kudrika z vězení do doby, než rozhodne, zda mu udělí milost
Detail ze spáleniště ve Vítkově. Dvouleté děvče utrpělo při útoku žhářů tak těžké popáleniny, že mu lékaři dávají jen malé šance na život. Prezident Klaus rozhodl o přerušení vězení pro otce zraněného dítěte, kterým ho soud potrestal za krádeže
Detail ze spáleniště ve Vítkově. Dvouleté děvče utrpělo při útoku žhářů tak těžké popáleniny, že mu lékaři dávají jen malé šance na život. Prezident Klaus rozhodl o přerušení vězení pro otce zraněného dítěte, kterým ho soud potrestal za krádeže | Foto: Tomáš Netočný

Praha - Pavel Kudrik, jehož rodina se stala obětí brutálního žhářského útoku ve Vítkově, bude ještě dnes na svobodě.

Prezident Václav Klaus totiž rozhodl o okamžitém přerušení jeho trestu odnětí svobody. Kudrik je od pondělí ve výkonu trestu za své prohřešky z minulosti.

"Jsem šťastná," plakala Kudrikova družka do telefonu, když se o rozhodnutí prezidenta dozvěděla. Léčí se v ostravské fakultní nemocnici s popáleninami na ruce a na nohou.

"Přála bych si moc, aby muže převezli k nám do Ostravy. Je tady i naše dcera," řekla sedmadvacetiletá matka čtyř dětí.

O Kudrikově dalším osudu není rozhodnuto definitivně. "Jedná se o rozhodnutí, jehož účinnost zanikne až konečným rozhodnutím prezidenta republiky o udělení či neudělení milosti, ke kterému dojde až po standardním prostudování všech okolností," informoval mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Mluvčí Vězeňské služby potvrdila, že věznice již dostala informaci o Kudrikově přerušení trestu. "Muž je ještě v nemocnici ve vazební věznici na Pankráci. Čekáme propouštěcí dokumenty, pak bude již civilně převezen sanitkou do nemocnice. Předpokládám, že ještě dnes," řekla Aktuálně.cz Markéta Prunerová.

Rodina musí být pohromadě, žádal Kocáb

O milost pro Kudrika požádal v úterý ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb.  Aktuálně.cz řekl, že je žádoucí, aby byl muž co nejdříve se svou rodinou, která je v katastrofální situaci.

Kudrikova dvouletá dcera utrpěla při sobotním útoku na rodinu těžké popáleniny na osmdesáti procentech těla a je v ohrožení života.

Pavel Kudrik byl převezen dva dny po žhářském útoku z nemocnice v Opavě do výkonu trestu, pravděpodobně do vězeňské nemocnice na Pankráci.

V minulosti byl odsouzen k ročnímu vězení za krádež a poškozování cizí věci, avšak trestu se vyhýbal. Soud mu změnil původně podmíněný trest na vězení poté, co ho policisté přistihli při porušení zákazu řízení.

Byl mezi hledanými osobami od loňského prosince a policie na něho přišla až v souvislosti s útokem. Kudrik se přitom evidentně neskrýval. Žil se svou rodinou v rodinném domě ve Vítkově. Má však trvalé bydliště v Odrách.

Klaus útok ve Vítkově hned den poté ostře odsoudil. „Jsem zděšen surovým odporným zločinem, který se tu stal. Co za lidi mohou chtít upálit malé dítě," řekl mimo jiné Klaus.

Další léčba popálenin

Kde bude Pavel Kudrik pokračovat v léčení zatím není jasné. Je popálený na pětadvaceti procentech těla, hlavně na rukou, nohou, hrudníku a zádech, musí být pravidelně převazován.

Mluvčí Slezské nemocnice v Opavě, kde byl hospitalizován po útoku, uvedl, že zatím neví, jestli se Kudrik vrátí k nim.

"Jsme na to připraveni, ale pacient má teoreticky možnost výběru. Spíše předpokládáme, že bude chtít za dcerou a ženou do fakultní nemocice v Ostravě," řekl mluvčí nemocnice Daniel Svoboda. Redakce již získala informaci, že Kudrik bude zřejmě převezen do Ostravy.

V noci ze soboty na neděli vypálili rodinný dům ve Vítkově plný spících dospělých i dětí neznámí žháři.

Útočili několika zápalnými láhvemi, které vhodili okny. "Můžeme již potvrdit, že požár byl založen úmyslně," řekla mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská. 

Policie po útočnících pátrá, zatím bezvýsledně. Podle svědků projelo kolem místa činu auto tmavé barvy, ve kterém bylo několik osob.

Kriminalisté shánějí jakékoliv bližší informace o této stopě. Motiv útoku je zatím nejasný. Policisté prověřují rasový motiv, finanční, osobní.

Těžce popálené dítě je na tom nadále velmi špatně a s velmi malými šancemi na přežití. "Dítě je stále v kritickém stavu," řekl Aktuálně.cz mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Foto: Aktuálně.cz
Vede tolerance extremismu k útokům jako ve Vítkově?

 

 

Právě se děje

před 44 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy