reklama
 
 

Ohněm proti Romům: Útok byl připravený, tvrdí svědci

19. 4. 2009 10:24
Šlo zřejmě o promyšlený útok, řekl sociální pracovník Kumar Vishwanathan. Útočníci prý zastavili i vodu

Vítkov - Zápalných láhví, které podle všeho způsobily v noci na neděli požár rodinného domu ve Vítkově, mohlo být více. V domě bydlela romská rodina.

Deníku Aktuálně.cz to řekl Kumar Vishwanathan z ostravského občanského sdružení Vzájemné soužití, který pomáhá Romům v regionu.

Tvrdí to postižená rodina, nevylučuje to ani policie a v pondělí ráno to v České televizi uvedl také ministr Michael Kocáb.

"Zápalné láhve byly podle očitých svědků až čtyři. Šlo zřejmě o předem promyšlený útok," uvedl Vishwanathan, který hovořil s rodinou, mimo jiné s prarodiči a staršími sestrami těžce popáleného děvčátka.

"Objevují se informace, že do každého okna letěla jedna zápalná láhev," řekl ministr Kocáb.

Při požáru, který vypukl krátce před sobotní půlnocí, byla popálená na osmdesáti procentech těla dvouletá holčička. Méně závažná zranění utrpěli i její rodiče. Matka a dítě jsou ve fakultní nemocnici v Ostravě, otec v nemocnici v Opavě. 

Mluvčí nemocnice Tomáš Oborný v pondělí ráno pro ČT uvedl, že stav dítěte je kritický. "Při tak rozsáhlém popálení není možné vůbec nic prognózovat," řekl mluvčí Oborný.

Podle informací deníku Aktuálně.cz jde o romskou rodinu, která žije ve Vítkově přes pětadvacet let. Policie nevylučuje verzi o rasově motivovaném útoku, avšak podle mluvčí Soni Štětínské ji zatím nemá potvrzenou.

Útok odsoudili prezident Václav Klaus i premiér Mirek Topolánek. Policie zatím útočníky nevypátrala. Vyzývá všechny, kteří by mohli pomoci případ objasnit, aby se přihlásili.

Podle rodiny někdo zastavil přívod vody

Kumar Vishwanathan líčil, že první zápalná láhev podle svědectví rodiny skončila v pokoji, kde bydlela babička dětí. "Začala prý hořet záclona, ženě chytilo pyžamo, vodou ale oheň uhasila."

Další zápalná láhev vlétla podle Vishwanathana do pokoje, kde spaly čtyři holčičky a jejich rodiče. "Když se otec rodiny snažil oheň hasit, netekla voda. Někdo zřejmě musel zastavit hlavní uzávěr vody, který je hned u hlavní silnice," tvrdil Vishwanathan.

Další zápalný předmět údajně někdo vhodil přes rozbité okénko dveří v předsíni a další do pokoje, kde spali další dva dospělí lidé.

Informace od policie jsou zatím kusé. "Můžeme v této chvíli potvrdit, že policisté ve spolupráci s hasiči nalezli na místě činu části dosud přesně nezjištěného předmětu, ve kterém mohla být nějaká hořlavá látka, která mohla dům zapálit," uvedla Štětínská.

Mluvčí ale dodala, že policie rozhodně nevylučuje, že ohnisek požárů bylo více. "Budeme důkladně analyzovat všechny vyhodnocené stopy. V pondělí zřejmě budeme vědět více, například i podle rozbitých oken, chování psa a podobně," řekla.

Podle Vishwanathana má rodina ve Vítkově dobrou pověst a nikdy neměla žádné problémy. Tři starší sestry těžce popálené dívenky, která bojuje o život, jsou u příbuzných. Rodina prý přišla o všechno.

"Snažíme se jim zajistit alespoň základní hygienické potřeby. Chceme požádat starostu, aby jim pomohl s bydlením. Dům, ve kterém žili, je neobyvatelný," řekl Vishwanathan.

Starosta: Rodina žila ve Vítkově bez problémů

Starosta Vítkova Pavel Smolka potvrdil, že nešlo o problémovou rodinu a útok je mu proto nepochopitelný. V domě, který skončil v sobotu v plamenech, žila rodina dvacet sedm let.

"V části Vítkova, kde se to stalo, žijí jen dvě romské rodiny. Jejich dům je nedaleko hlavní silnice, jsou tam všem na očích. Žilo jich tam hodně, někdy až patnáct lidí," konstatoval Smolka.

Dodal, že s rodinou nebyly, až na nějaké drobnosti, problémy. Trvalé bydliště však měli její členové jinde ve Vítkově. Starosta uvedl, že se obec snažila už dříve vlastníka domu vypátrat a zjistit, jak se věci mají, ale bez výsledku.

Žádné rasistické útoky Vítkov nepamatuje. Starosta se domnívá, že útočníci nebyli z obce. Romskou rodinu, která byla terčem útoku, tam všichni znají roky.

Podle Vishwanathana viděli lidé z okolí auto, ve kterém mohli být útočníci. Po vozidlech, která se v inkriminovanou dobu pohybovala blízko místa činu, pátrá intenzivně policie.

Podle postižené rodiny by mohlo být za útokem to, že byli před časem svědky nehody, která se stala přímo před jejich domem. Auto tam srazilo zřejmě podnapilého muže, ten prý nedávno zemřel.

autor: Petra Sasínová | 19. 4. 2009 10:24

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama