Praha/Zlín - Bezmála čtyři týdny po výbuchu muničního skladu na Zlínsku je čím dál tím jasnější, že u Vrbětic zcela selhal systém krizového řízení.
Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák například netušil, že muniční sklad u Vrbětic už dávno neslouží armádě. A že měl být tudíž zahrnut do krizového plánu kraje.
Tentýž hejtman navíc později nevyužil své pravomoci vyhlásit stav nouze a nepožádal o pomoc armádu.
Chyba za chybou
Pochybily ale i civilní firmy, které si budovy skladu od Vojenského technického ústavu (zřizovatelem je ministerstvo obrany) pronajímaly. Sklady podle všeho dál deklarovaly jako vojenský objekt, i když už ve vlastnictví armády nebyly.
Ani báňský úřad tudíž neměl ponětí o tom, že má už celých osm let kontrolovat, co se děje v někdejším armádním muničním skladu. Podle informací Aktuálně.cz se přitom ve Vrběticích (v rozporu s předpisy) skladovaly letecké pumy a dělostřelecká munice hned vedle vysoce vznětlivých látek.
Ani tohle ovšem až do výbuchu skladu nikdo netušil.
I hasiči pak - přirozeně - postrádali informace, co se v areálu muničního skladu po odchodu vojska v roce 2006 skladuje, protože jej stále pokládali za vojenský prostor, který nespadá do jejich kompetence.
Legislativci navíc tvrdí, že nelze přesně určit, kdo vlastně za nahromaděné problémy ve Vrběticích zodpovídá. "Ale vyhodnocujeme to a zpracováváme právní analýzy," ujišťuje Pavel Lang, mluvčí Vojenského technického ústavu - státního podniku (VTÚ), který muniční sklad firmám pronajímá.
"Objevili jsme bílá místa a je nutné, aby zmizela šedá zóna, která není pod kontrolou," charakterizoval zmatky kolem vybuchujícího skladu český premiér Bohuslav Sobotka.
Dobře utajené bomby
"Kromě firmy Bochemia, která se přihlásila do režimu zákona o prevenci závažných havárií a je zahrnuta do krizového plánu kraje se všemi údaji o množství nebezpečných látek, se z ostatních firem v areálu, které mají smlouvu s Vojenským technickým ústavem a skladují pravděpodobně vojenskou munici, k tomuto zákonu žádná z nich nepřihlásila. Obsah smluv mezi VTÚ a nájemci nám tudíž nebyl sdělen," uvedl Karel Malinovský, vedoucí Oddělení pro zvláštní úkoly Krajského úřadu Zlínského kraje.
Muniční sklad si přitom od VTÚ pronajímají čtyři soukromé společnosti: Bochemie, a. s., Imex Group (jeho sklad vyletěl do povětří), s. r. o., Excalibur Army, s. r. o., a STV Group, a. s.
Původní tisícovka tun munice, která měla být ve Vrběticích skladována, se tak překvapivě rozrostla na patnáctinásobek. Tedy přes 15 000 tun trhavin, nábojů a bomb. Alespoň zatím.
Jiří Šedivý, vedoucí oddělení bezpečnostních studií CEVRO Institutu, se proto nediví, že mezi lidmi z vesnic v blízkém okolí muničního skladu zavládla panika. "Součástí krizového řízení jsou včasné a přesné informace lidem, jichž se neštěstí dotkne. Jinak může panika přinést větší škody než tragédie, která ji vyvolala," připomíná Šedivý důležité pravidlo, které je například prioritou v krizových plánech USA či Německa.
Ne tak na Zlínsku, jak se v minulých týdnech ukázalo.
Kraj mohl žádat pomoc. Nežádal
Vláda už každopádně nemohla dál otálet. Minulý týden proto do Vrbětic poslala 100 vojáků, aby nebezpečný prostor neprodyšně uzavřeli.
Už druhý den po výbuchu o ně ovšem mohl v rámci svých kompetencí (a při vyhlášení stavu nouze) požádat hejtman Mišák. Udělal to až 27. října - tedy 11 dnů po explozi.
Do integrovaného záchranného systému armáda mimochodem vyčleňuje 1 117 vojáků, kteří mohou být nasazeni do 72 hodin. Hotovostním vrtulníkem však lze první skupiny na místo dopravit do několika hodin.
Proč tedy armáda uzavřela muniční sklad ve Vrběticích až po třech týdnech? Možnou odpověď dává premiér Bohuslav Sobotka.
"Soukromé subjekty si pronajaly státní infrastrukturu, kde vždy byly muniční sklady. Ale už zde potom nedošlo k propojení mezi aktivitami soukromých firem a krizovými plány, které byly zpracované na úrovni Zlínského kraje. Nedošlo ani k propojení těch, kdo zodpovídají za zpracování jednotlivých krizových plánů, s kontrolními systémy, které měly z pohledu státu garantovat, že je všechno v pořádku," vysvětlil premiér.
Analýza do dvou týdnů
Vláda si proto podle Sobotky nechá zpracovat analýzu, která zjistí, kdo a proč zanedbal povinnost začlenit muniční areál do krizového plánu. "Jestli ty subjekty měly podat včas informace o svých aktivitách na úrovni Zlínského kraje a zda k tomu došlo, anebo nedošlo," upřesnil předseda české vlády.
Příčiny toho, proč aktéři kauzy o svých kompetencích - či povinnostech - nevěděli, ministerstvo vnitra i hasiči stále analyzují. Hotovi by s tím měli být do dvou týdnů.
I Josef Holek z tiskového odboru vnitra ale už teď přiznává, že "ve stavu nebezpečí může hejtman nařídit například evakuaci obyvatelstva, zákaz vstupu (pobytu a pohybu) osob na vymezeném místě či území. Při řešení mimořádné události ve Vrběticích však hejtman stav nebezpečí nevyhlásil".
Zákon o integrovaném záchranném systému umožňuje navíc podle mluvčího Holka hejtmanovi a starostovi postižené obce požádat armádu o pomoc při provádění záchranných a likvidačních prací anebo také požádat i o poskytnutí vojenské techniky. "Ani této možnosti ovšem hejtman ani starosta v případě mimořádné události ve Vrběticích nevyužili," konstatuje.
Lídr pro krizi v nedohlednu
I podle Jiřího Šedivého je minimálně jedno jasné už teď: do problémů, které nyní řeší vláda, se mohlo už před dvěma týdny pustit zlínské hejtmanství. "Časté povodně vypilovaly v tomhle směru krizové řízení krajů - a tedy i legislativu - málem až k dokonalosti. Výbuch muničního skladu ve Vrběticích ale ukázal, že na jiná rizika nejsou kraje připraveny. Neumějí se pod velkým tlakem stresu a nedostatku času rozhodovat a dost možná jsou i těmito faktory paralyzovány. Nečekané a nárazové situace podle všeho nezvládají," varuje Šedivý.
Jinou možnou odpověď na otázku, proč se lokálním problémem, který měl zvládnout Zlínský kraj, musela nakonec zabývat vláda, dává bezpečnostní analytik a bývalý šéf kabinetu ministra obrany František Šulc: "Zvládnutí každé krizové situace předpokládá přítomnost silného a kompetentního lídra. Jenomže v případě výbuchu muničního skladu u Vrbětic nebyl ani v dohledu. Nikdo tomu zjevně nevelel a vše bylo ponecháno na obětavosti a vynalézavosti hasičů a policistů. Ti naopak fungovali skvěle."