Sobotka: Česku chybí plán pro případ velkého výbuchu munice

ČTK ČTK
8. 11. 2014 20:40
Kromě havarijních plánů Česku podle Sobotky chybí také záložní sklady, do kterých by mohla být munice převezena.
Munice ze skladu ve Vlachovicích se bude muset přestěhovat jinam.
Munice ze skladu ve Vlachovicích se bude muset přestěhovat jinam. | Foto: Policie ČR

Vlachovice - Výbuch muničního skladu ve Vrběticích, části Vlachovic na Zlínsku, podle premiéra Bohuslava Sobotky zastihl české úřady nepřipravené. Chybí jim plány, jak rychle odvézt pryč munici, i záložní sklady pro její bezpečné uložení.

Sobotka to řekl v sobotu ve Vlachovicích po jednání se zástupci obce, Zlínského kraje, policie, hasičů a armády.

Česká republika podle Sobotky nebyla připravena rychle vyřešit situaci po nedávné explozi velkého muničního skladu. "Nejsou vytvořeny plány na to, aby bylo možné munici rychle převézt pryč. Musíme věci stavět od začátku," uvedl Sobotka.

Kromě havarijních plánů Česku podle Sobotky chybí také záložní sklady, do kterých by mohla být munice převezena.

Podle Sobotky případ ukázal i na bílá místa v legislativě týkající se nakládání s municí. Ministerstvo vnitra proto do měsíce zpracuje legislativní analýzu.

Ministerstvo obrany by mělo nyní zajistit postup při transportu munice z areálu ve Vrběticích, aby mohla být zahájena jeho sanace. V areálu ale stále exploduje munice, takže zatím není jasné, kdy jej budou moci pyrotechnici označit za bezpečný a pustit do něj například vyšetřovatele.

Teplota v ohnisku výbuchu sice výrazně klesla, v areálu ale stále exploduje munice, takže podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého zatím nelze odhadnout, kdy jej budou moci pyrotechnici označit za bezpečný a pustit do něj vyšetřovatele.

K epicentru výbuchu mohou pyrotechnici poté, co se odtud sedm dnů za sebou neozvou neřízené exploze.

Náhradní prostory nejsou

Policie je nyní podle Sobotky v kontaktu se všemi firmami, který skladový areál u Vrbětic využívají. "Všechny firmy komunikují a jedná se s nimi o tom, zda jsou schopny munici odvézt a uskladnit vlastními silami. Ukazuje se, že ne všechny firmy jsou toho schopny a stát musí najít alternativu," upozornil Sobotka.

Ministerstvo obrany podle něj bude muset připravit bezpečné úložiště munice a poté ji tam z Vrbětic převézt. Za uskladnění munice budou firmy státu platit nájem.

Jeden ze skladů vybuchl v areálu ve Vrběticích 16. října. Po výbuchu jsou stále pohřešováni dva zaměstnanci ostravské firmy Imex Group, která si sklad pronajímala. Ve skladu vybuchlo několik desítek tun munice, jejíž celkové množství ve 27 skladech areálu bylo odhadováno na 1000 tun. Na zasedání vlády se však mluvilo až o 15 000 tunách munice.

 

Právě se děje

Další zprávy