reklama
 
 

Každému z vás jsem ušetřil šest tisíc korun, chlubil se Babiš před studenty

30. 3. 2017
Foto: Economia
Během svého přednáškového turné po českých univerzitách se ve čtvrtek odpoledne vydal ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na Vysokou školu ekonomickou. Poslechnout si jeho řeč přišly stovky studentů. Babiš se však věnoval zejména rozpočtové politice a svým zásluhám na ní.

Praha - V posluchárně Vysoké školy ekonomické byla už desítky minut před příchodem ministra financí Andreje Babiše obsazena všechna místa k sezení. A kde se nedalo sedět, tam se stálo. Obsazeny byly i ochozy a parapety oken. Někteří studenti dokonce předváděli horolezeckou ekvilibristiku na trubkové konstrukci posluchárny, ty však pořadatelé rychle "sundali".

Babišovu další zastávku na turné po vysokých školách zahájil děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík. "Před chvílí jsem panu ministrovi řekl natvrdo, že politickou kampaň začal v roce 2013 na půdě této fakulty. Na svém vystoupení poprvé přímočaře řekl, že by chtěl řídit stát jako firmu," řekl Ševčík.

Následně předal Babišovi triko s logem národohospodářské fakulty. "Jste furt v televizi, tak doufám, že vás v něm uvidím," dodal Ševčík. "Vezmu si ho, do svého oblíbeného pořadu Otázky Václava Moravce, stejně mi tam pořád skáčou do řeči," slíbil Babiš za všeobecného smíchu.

Vzápětí děkana poopravil. "Kdo nedělá v rodinné firmě, nepochopí její filozofii. Tak jsem svoje rčení vylepšil na to, že bych stát řídil jako rodinnou firmu," řekl Babiš.

Pak už byl hlavním tématem on, zejména jak se mu daří snižovat státní dluh. "Každému z vás jsem ušetřil šest tisíc korun," vyslal vzkaz do přeplněné posluchárny. Věnoval se i rozpočtu, ale hned zase sklouzl k přebytku, který jako ministr financí dokázal zajistit.

Studentům ekonomiky povyprávěl i o nedostatku pracovních sil a o závislosti českého průmyslu na zahraničních pracovnících. Jako příklad uvedl firmu Rohlik.cz, kde policejní razie před pár dny objevila desítky zahraničních pracovníků, kteří podle policie neměli všechna povolení v pořádku.

Postupně přešel na kritiku ostatních resortů. "Ministerstvo práce a sociálních věcí dostane miliony na rekvalifikaci. Já se ptám na rekvalifikaci koho, když nejsou lidi," řekl. Omluvil se za kontrolní hlášení, protože je to zátěž pro podnikatele, ale že si myslí, že jeho vyplňování beztak zabere nejvýše hodinu.

Jinak ale mluvil o svých oblíbených tématech, o kterých opakovaně informuje média i voliče. "Chtěl jsem snížit DPH na točené pivo, to mi neprošlo. Někdo chce další fáze EET zrušit, přitom se teď vše narovnalo. EET funguje, přináší miliardy," pokračoval v obhajobě vlastních politických kroků.

Při následné debatě se studenty musel čelit spíše otázkám odborným než kritickým. Miroslav Lutovský se ho například zeptal, co si myslí o progresivním zdanění, které chce zavést ČSSD. Tereza Smolíková po něm chtěla pět nejdůležitějších kroků, které by se měly udělat. Babiš měl na vše vhodnou "předvolební" odpověď.

Řeč došla i na EET, tam Andrej Babiš zopakoval, že chce v tomto směru pomoci drobným podnikatelům a hospodským na venkově. "Chceme se znovu vrátit k paušální dani, a když to finanční správa uzná, tak nebudou muset tito drobní živnostníci evidovat tržby," řekl Babiš.

Závan kritiky přišel od studentky Terezy Grossové. "Když jste říkal, kolik vynese EET miliard, propočítal jste si také, kolik stálo rozšíření byrokratického aparátu?" Babiš pohotově odpověděl, že návratnost u EET je velice rychlá, načež znovu připomněl jeho výhody.

Na závěr debaty Babiš neopomněl zmínit, že ze sněmovny je dnes cestovní kancelář. "Poslanci si létají kdekam, já pouze do Bruselu a vždy v ekonomické třídě. Sedávám v deváté řadě," prozradil ministr.

Hlavní téma voleb budou mzdy, daně se mzdami souvisí, navrhli jsme snížění daní pro čtyři milióny lidí, tvrdí premiér Bohuslav Sobotka. | Video: Martin Veselovský |  16:32

autor: Martin Ťopek | 30. 3. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama