V kauze Rohlik.cz stojím za policií, tvrdí Chovanec. Majitele firmy pochválil za přístup a diskuzi

Jan Menšík
30. 3. 2017 16:12
Ministr Vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý představili výsledky třídenní policejní akce a zaměřili se především na problematiku zaměstnávání cizinců a právní analýzu kauzy Rohlik.cz. "Udělali jsme si právní rozbor této kauzy a chci jednoznačně říci, že stojíme za postupem policie," řekl Chovanec. Současně však ocenil přístup firmy k problému a snahu diskutovat.
Milan Chovanec.
Milan Chovanec. | Foto: Tomáš Škoda

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec ve čtvrtek na tiskové konferenci k problematice zaměstnávání cizinců ocenil přístup společnosti Rohlik.cz, kde před několika týdny udělala razii cizinecká policie, která zadržela a následně vyhostila několik desítek zaměstnanců, kteří pro Rohlik.cz pracovali na polská víza.

Ministr i jeho náměstek pro legislativu Petr Mlsna potvrdili, že problém byl v nejednoznačnosti výkladu zákona týkajícího se zaměstnávání cizinců s vízy vydanými jiným členským státem EU, než tím, kde cizinec pracuje. "Jednoznačně se ukazuje, že dochází k nadužívání polských pracovních víz," řekl Chovanec hned na začátku.

Připomněl, že souvisejícím problémem je i padělání dokladů, kdy si z velké části Ukrajinci zařizují falešné rumunské doklady. Při třídenní policejní akci policie objevila téměř 300 cizinců, kteří v Česku pracovali nelegálně a budou proto vyhoštěni.

V dřívějších rozhovorech spolumajitel společnosti Rohlik.cz Tomáš Čupr uvedl, že s polskou agenturou Ovd-Temyrtrans uzavřel dohodu o dílo a jejich zaměstnanci měli platná polská víza. Současně zde pracovali maximálně po dobu 90 dní, což je určeno zákonem.

"Jsem velmi zvědav, co budou dělat ty polské agentury s těmi zaměstnanci, kteří byli vyhoštěni z České republiky. Ze zákona je firma povinna se o ně starat, i když se vrátí z Česka. Velká otázka je, jestli tito cizinci dostávají normální mzdu a ta firma zaplatí fakturu, ale neví se, jestli ti zaměstnanci dostanou fyzicky na ruku alespoň minimální zákonnou mzdu v České republice. Nebudeme podporovat novodobé otroctví," dodal vzápětí.

Ministr vnitra také upozornil na to, že cílem podobných akcí není hon na cizince, ale cílem je dodržování právního systému České republiky. Do Sněmovny míří také dvě legislativní změny, které by zaměstnávání cizinců měly zpřísnit. Zákon o pobytu cizinců se týká postihování firem, které zaměstnávají cizince, s kterými jsou následně problémy. Druhá změna je zaměřená na pracovní agentury, kterých je v Česku více než 2000. V Německu je takových agentur necelých dvacet.

Podle Evropského práva není například problém přesouvat zaměstnance koncernu se sídlem například ve Francii do dceřiné společnosti v Česku, ale zaměstnanec musí být v portfoliu firmy a může zde pracovat pouze 90 dní.

Paralelní pracovní trh

Polské agentury zřejmě žádná portfolia nemají, což je problém. "Jednoznačně je tu indikováno obcházení zákona o zaměstnanosti," řekl Mlsna. "Dochází zde k vytváření jakéhosi paralelního pracovního trhu, který má ovšem výrazné znaky závislé práce a nikoliv dočasného výkonu pracovní činnosti," dodal.

Chovanec ocenil přístup firmy Rohlik.cz, s jejichž vedením se ve středu večer sešel a v příjemné atmosféře prodiskutovali možnosti, jak legálně zaměstnávat cizince. Podle Chovance si firma nestěžovala na postup policie, pouze se chtěla poradit. 

"Informace ministerstva vnitra potvrzují to, co jsme říkali - české firmy jsou na cizincích závislé. To je dlouhodobý problém, na který by se politici měli především zaměřit. Je dobře, že se o celé problematice více mluví a zaznívají různé úhly pohledu," vyjádřila se ke schůzce Michala Gregorová, mluvčí společnosti Rohlik.cz.

Začátkem března kriminalisté z pražského oddělení cizinecké policie udělali razii ve skladech společnosti Rohlik.cz. Kvůli neplatným povolením bylo vyhoštěno 85 zaměstnanců, které české společnosti poskytla polská pracovní agentura. Ta se však prvotně věnuje stavební činnosti a tudíž nemůže poskytovat své zaměstnance s polskými vízy firmě Rohlik.cz na pozice skladníků.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy