Vyšetřovatelé kauzy Babišova Čapího hnízda potřebují víc času. Už podruhé si prodlužují termín

Martin Ťopek Martin Ťopek
27. 3. 2017 13:35
Policie požaduje další čas na vyšetřování kauzy dotací pro Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše. Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Je to už podruhé, kdy se verdikt vyšetřovatelů odkládá.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vyšetřování kauzy Čapího hnízda, kvůli kterému čelí ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš podezření z neoprávněného čerpání dotací, policie do konce března neuzavře. Městské státní zastupitelství v Praze potvrdilo, že vyšetřovatelé požádali o prodloužení termínu. 

"Končí termín, ale ještě se to bude prodlužovat," řekla Aktuálně.cz mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Proč se případ zkomplikoval a jak dlouho se ještě případ protáhne, nechtěla komentovat.

První termín policii vypršel se závěrem loňského roku, už tehdy ale muselo státní zastupitelství oznámit, že policie potřebuje více času. Ta se k opakovanému prodlužování vyšetřování odmítla vyjádřit. "Nikdy nekomentujeme dopředu, co budeme v rámci jednotlivých trestních řízení dělat. Zároveň také nekomentujeme, zda využijeme některého z oprávnění daných nám zákonem," uvedl pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Dodal, že na podrobné informace má právo pouze ten, kdo je účastníkem trestního řízení.

Andrej Babiš od samého počátku jakékoliv pochybení, nebo dokonce úmysl získat neoprávněně dotaci odmítá. Tvrdí, že s ním v podstatě ani nemá nic společného. "Protože se projekt netýkal byznysu Agrofertu, nechtěl jsem ho jako Agrofert realizovat, a tudíž jsem se s ním nechtěl zabývat a nezabýval jsem se jím," uvedl před rokem v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Babišovou kauzou se vloni v březnu také zabývala na své mimořádné schůzi sněmovna. Tam ministr financí vysvětloval poslancům, že Čapí hnízdo v době čerpání dotací vlastnili jeho příbuzní - dvě dospělé děti a bratr partnerky Moniky.

Zároveň podezření z dotačního podvodu vyšetřuje bruselský Úřad pro boj s podvody (OLAF). Ani tady není jasné, kdy vyšetřování skončí. "Délka vyšetřování úřadu OLAF závisí na mnoha faktorech, byť se tato doba daří zkracovat. Můžeme jen potvrdit, že jsme v roce 2016 zahájili vyšetřování firmy, která spadá do skupiny Agrofert," uvedla mluvčí Evropské komise Claudia Köverová. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy