Vyšetřovatelé kauzy Babišova Čapího hnízda potřebují víc času. Už podruhé si prodlužují termín

Martin Ťopek Martin Ťopek
27. 3. 2017 13:35
Policie požaduje další čas na vyšetřování kauzy dotací pro Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše. Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Je to už podruhé, kdy se verdikt vyšetřovatelů odkládá.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vyšetřování kauzy Čapího hnízda, kvůli kterému čelí ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš podezření z neoprávněného čerpání dotací, policie do konce března neuzavře. Městské státní zastupitelství v Praze potvrdilo, že vyšetřovatelé požádali o prodloužení termínu. 

"Končí termín, ale ještě se to bude prodlužovat," řekla Aktuálně.cz mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Proč se případ zkomplikoval a jak dlouho se ještě případ protáhne, nechtěla komentovat.

První termín policii vypršel se závěrem loňského roku, už tehdy ale muselo státní zastupitelství oznámit, že policie potřebuje více času. Ta se k opakovanému prodlužování vyšetřování odmítla vyjádřit. "Nikdy nekomentujeme dopředu, co budeme v rámci jednotlivých trestních řízení dělat. Zároveň také nekomentujeme, zda využijeme některého z oprávnění daných nám zákonem," uvedl pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Dodal, že na podrobné informace má právo pouze ten, kdo je účastníkem trestního řízení.

Andrej Babiš od samého počátku jakékoliv pochybení, nebo dokonce úmysl získat neoprávněně dotaci odmítá. Tvrdí, že s ním v podstatě ani nemá nic společného. "Protože se projekt netýkal byznysu Agrofertu, nechtěl jsem ho jako Agrofert realizovat, a tudíž jsem se s ním nechtěl zabývat a nezabýval jsem se jím," uvedl před rokem v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Babišovou kauzou se vloni v březnu také zabývala na své mimořádné schůzi sněmovna. Tam ministr financí vysvětloval poslancům, že Čapí hnízdo v době čerpání dotací vlastnili jeho příbuzní - dvě dospělé děti a bratr partnerky Moniky.

Zároveň podezření z dotačního podvodu vyšetřuje bruselský Úřad pro boj s podvody (OLAF). Ani tady není jasné, kdy vyšetřování skončí. "Délka vyšetřování úřadu OLAF závisí na mnoha faktorech, byť se tato doba daří zkracovat. Můžeme jen potvrdit, že jsme v roce 2016 zahájili vyšetřování firmy, která spadá do skupiny Agrofert," uvedla mluvčí Evropské komise Claudia Köverová. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bidenův projev na summitu NATO byl kvitovaný,USA se hodlají v alianci plně angažovat, řekl Kulhánek. Tlak na zvyšování výdajů na obranu zůstane, míní

Další zprávy