Praha - Další útěk Radovana Krejčíře z dosahu české spravedlnosti přinese opoziční útok na ministra Jiřího Pospíšila.
"Myslím, že to k výzvě k rezignaci směřuje," řekl dnes Aktuálně cz. bezpečnostní expert sociálních demokratů Jeroným Tejc. "Nedovedu si ale představit, že by ministr zůstal ve funkci, kdyby Krejčíř skutečně utekl a nepodařilo se ho dostat znovu před soud."
Předseda strany Jiří Paroubek pak na tiskové konferenci přidal: "I kdyby se ukázalo, že nenese konkrétní odpovědnost, tak politickou určitě."
Den před tím stínový ministr vnitra František Bublan připomněl, že předchozí Krejčířův útěk (při domovní prohlídce v Černošicích u Prahy) stál místo policejního prezidenta. Bublan byl tehdy ministrem vnitra.
Ministr Pospíšil však odmítl, že by jeho úředníci udělali jakoukoli chybu. "Experti ministerstva postupovali správně. Naše pozornost věnovaná této kauze byla nadstandardní," uvedl.
V JAR začíná vyšetřování
Krejčíř nyní zmizel v Jihoafrické republice, když ho tamní soud na žádost obhajoby propustil z vazby a tamní prokuratura na to nestihla reagovat.
"Nikdo neví, kde teď Krejčíř je," sdělil Aktuálně.cz momentální stav jihoafrický novinář Alex Eliseev, který se kauzou zabývá v deníku The Star.
Pospíšil pak řekl, že v JAR začalo vyšetřování, proč byl Krejčíř propuštěn. "Vyšetřuje se, proč ho věznice propustila, když věděla o žádosti Interpolu, aby byl znovu zatčen," uvedl Pospíši a dodal: "My sdílíme podivení jihoafrické prokuratury. Jednali jsme s MZV a zítra bude odeslán dopis českého ministra zahraničí do JAR se žádostí, aby nám byla celá záležitost vysvětlena."
Po Krejčířovi pátrá jihoafrická policie, ale i kdyby jej objevila, nemůže jej minimálně do pátku zatknout. Krejčířovi právní zástupci totiž podali návrh, aby soud policii zakázal Krejčířovo opětovné zadržení. Soud bude o věci rozhodovat v pátek a do té doby je Krejčíř před policií bezpečný.
"To ale neznamená, že by po něm přestali pátrat," řekla agentuře ČTK prokurátorka Beverley Edwardsová, která zastupuje státní zájmy. Tuto informaci novinář Alex Eliseev Aktuálně.cz potvrdil.
Jak a zda pomáhají při pátrání české orgány, nechce ministr Pospíšil říci. "Já bych na to nechtěl odpovídat," řekl na otázku, jestli požádá českou civilní rozvědku o pomoc se zjištěním místa Krejčířova pobytu.
Spor o čtyřicet dní
Ministerstvo spravedlnosti bylo Krejčířovým propuštěním zaskočeno, počítalo s tím, že nejbližší soud o propuštění z vazby bude až příští týden. Krejčířovi jihoafričtí obhájci však podali námitku, že Česká republika propásla čtyřicetidenní lhůtu k žádosti o vydání a soud advokáty vyslyšel. Uspěla jejich argumentace, že do lhůty se počítají volné dny.
Pospíšil tvrdí, že na vině není jeho úřad, ale jihoafrická justice, protože od ní má doklad, že žádost o vydání je třeba podat do 19. června. "Jihoafrická prokuratura vyjádřila podivení nad propuštěním Krejčíře. Trvá na svém právním názoru, že lhůta končí až 19.6. A my jsme připraveni žádost v tomto termínu dodat," uvedl dnes Pospíšil
"Určitě by měl Jiří Pospíšil vysvětlit, jak se to stalo," říká Tejc, i když připouští, že zatím jsou informace dost zmatečné, někdy i protichůdné. "Z toho, co víme, se mi zdá celá situace podivná. Zvláště pak to, že prý důvodem byla skutečnost, že se do té zákonné lhůty 40 dní, kdy mají být předloženy dokumenty potřebné pro extradiční proces, započítávají i svátky. To platí přeci i u nás, to si měli pohlídat."
Totéž tvrdí i exministr vnitra Bublan. "Je třeba hledat odpovědnost a zjistit, jak je možné, že jeho advokáti byli tak napřed," řekl Aktuálně.cz.
Obecná ustanovení českého trestního řádu dávají opozici za pravdu. I podle nich se totiž do lhůt započítávají i volné dny. Jedinou výjimkou je situace, kdy poslední den lhůty připadne na volný den. Pak se lhůta defacto prodlužuje na první následující den pracovní.
"Otázka počítání lhůt se řídí vnitrostátními předpisy JAR, nikoli podle českého práva," reagoval na tuto výtku ministr spravedlnosti