Kauza Krejčíř: Od útěku po dopadení, až k nevydání

Reportéři Aktuálně.cz
3. 4. 2007 14:00
České policii utekl. A uniká jí znovu v JAR

Speciál - Soud v jihoafrickém Johannesburgu napsal další kapitolu v nekončící kauze Krejčíř. Rozhodl, že nevydá uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře českým úřadům.

První kolo boje mezi Krejčířovými právníky a jihoafrickou prokuraturou tak skončilo.

Uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře zatkla 20. dubna jihoafrická policie na letišti v Johanesburgu. K zatčení podle informací Aktuálně.cz přispěla česká civilní rozvědka, která jeho aktivity po zmizení na Seychely dlouhodobě monitorovala.

I kdyby byl podnikatel nakonec vydán do Česka, nemá tuzemská justice ještě vyhráno. Některé z trestních kauz uprchlého podnikatele jsou kvůli procesním chybám ohroženy. Jiné procesy, v nichž už padl soudní verdikt, se zase budou podle všeho muset opakovat.

 

Přečtěte si všechny podstatné zprávy o této kauze:

 

 

Foto: čtk
Foto: Aktuálně.cz
Fotografie Radovana Krejčíře z Johannesburgu, kde ho 22. dubna zatkla policie.
Fotografie Radovana Krejčíře z Johannesburgu, kde ho 22. dubna zatkla policie. | Foto: Aktuálně.cz
Fotografie Radovana Krejčíře, kterou pořídili jihoafričtí policisté po jeho zatčení.
Fotografie Radovana Krejčíře, kterou pořídili jihoafričtí policisté po jeho zatčení. | Foto: Ministerstvo vnitra ČR
Radovan Krejčíř, jak se prezentuje na svých webových stránkách.
Radovan Krejčíř, jak se prezentuje na svých webových stránkách. | Foto: Repro

Jak tomu porozumět

 

Fakta o Krejčířovi a jeho životě na útěku

 

  • 17. 8. 2007 - Stát zabavil Krejčířovi 30 milionů, zatím nejvíc
   Policie zajistila na českých účtech téměř 30 milionů korun, které měl získat Radovan Krejčíř v Jihoafrické republice. Píše to dnešní MfD s odvoláním na policejní zdroje. Krejčíř prý listu vše potvrdil. V případu uprchlého českého podnikatele tak jde asi o konfiskaci zatím největší finanční částky.
  • 10. 7. 2007 - Krejčíř prodává dům. Stát jen přihlíží
   Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř má další důvod k radosti: poté, co jej jihoafrická justice v pátek propustila na svobodu, očekává přísun desítek miliónů korun. Podle zjištění Aktuálně.cz totiž prodává dům na pražském Karlově náměstí. A české úřady tomu nemohou nijak zabránit.
  • 14. 5. 2007 - Na dlužnících Krejčíře vyhrává stát milióny
   Úřady vyhrály první spory s dlužníky Radovana Krejčíře. Ti si kdysi od uprchlého podnikatele půjčili desítky miliónů, a když stát po Krejčířově útěku začal obstavovat veškerý jeho dostupný majetek, přišla řada i na nesplacené směnky nalezené při domovních prohlídkách v jeho černošické vile. 
  • 2. 5. 2007 - Z čeho Krejčíř žil? Z utajeného majetku v Česku
   (Radovan Krejčíř by už správně neměl mít kromě peněz na švýcarských kontech ani euro. České úřady mu už před lety začaly majetek v tuzemsku zabavovat a tvrdily, že co šlo, už je obstavené. Ve skutečnosti ale uprchlík na Seychelských ostrovech žil z peněz, které pocházely právě z jeho utajovaného majetku v Česku.) 

   

  Zprávy z JAR, kde byl Krejčíř zadržen

   

   

  Zprávy o vyšetřování v Česku

   

   

  Právě se děje

  před 3 hodinami

  Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

  Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

  Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

  Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

  Zdroj: ČTK
  Další zprávy