První dokumenty k veřejným zakázkám si policie vyžádala před více než čtrnácti dny. Krátce poté, co se objevily informace, že Jiří Čunek, obviněný z půlmilionového úplatku, v inkriminovanou dobu ve Vsetíně nebyl.
"Zajímají se o všechny větší investice napříč všemi oblastmi. Jediné kritérium je, že v té době starostoval Čunek," potvrdila informace Aktuálně.cz starostka Vsetína Květoslava Othová. "Jde o desítky akcí, předali jsem jim už stohy dokumentů, dají se počítat na metry."
Exkluzivní průzkum
Průzkum Aktuálně.cz na Vsetínsku ukázal, že vleklá aféra Jiřího Čunka nesnížila kredit lidoveckého předsedy mezi jeho voliči.
Dnes bude o politickém osudu Čunka jednat vedení vládní koalice a podle informací deníku Aktuálně.cz chce premiér Topolánek, aby lidoveckého šéfa ve vládní funkci dočasně nahradil šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda.
Několik minut se dopoledne Čunkem zabývalo i předsednictvo KDU-ČSL. Na jeho postoji se ale nic nemění - stojí pevně za Čunkem. Jestli Čunek vládu opustí, záleží podle lidovců jen na něm a na už zmíněném jednání šéfů trojkoalice.
Starostku policejní zájem znepokojuje. "Komplikuje nám to práci," říká. "Ale především to na mě působí, jako kdyby se nyní, kdy se objevily nové důkazy, na něj snažili mermomocí něco vyšťourat."
Vedení vsetínské radnice proto požádalo právníky, aby postup policie a oprávněnost jejích požadavků prozkoumali.
Vlečka na prodej
Jiří Čunek byl starostou Vsetína od roku 1998 až do letošního února, kdy funkci předal své stranické kolegyni Květoslavě Othové.
Za dobu svého působení si několikrát vysloužil kritiku opozice.
Petr Šulák z ČSSD podal na Čunka dokonce trestní oznámení. "Prodal zrekonstruovanou dopravní vlečku do průmyslové zóny, která měla hodnotu v řádu milionů," říká Šulák. "Jediný, kdo z toho měl zisk, byla firma, která to koupila za 300 tisíc."
Státní zastupitelství ale tehdy trestní oznámení odložilo. I tento případ údajně policie nyní znovu prověřuje.
Svobodu za Čunka
Zatímco policie zkoumá Čunkovo bývalé působiště, na tom novém mu hrozí definitivní konec.
VŠE O AFÉŘE JIŘÍHO ČUNKA: |
Premiér Mirek Topolánek hodlá podle zjištění Aktuálně.cz na úterní večerní koaliční schůzce navrhnout, aby Čunek svůj vládní post dočasně předal Cyrilu Svobodovi. S tím, že pokud se prokáže jeho nevina, bude se moci do úřadu vrátit.
"Premiér už jej chtěl minulý týden z vlády odvolat, ale přišly informace, že má být jeho případ velmi brzy dořešen. Pokud Čunek v úterý jeho výzvu k dočasnému odchodu nevyslyší, je pravděpodobné, že premiér k jeho odvolání ještě nesáhne," uvedl blízký spolupracovník premiéra detailně obeznámený s případem.
Sám Čunek v pondělí znovu zopakoval, že z vládního týmu odcházet nehodlá.
Nové důkazy
Tým Čunkových právníků je totiž přesvědčen, že se jim podařilo nashromáždit důkazy, které jednoznačně prokazují vicepremiérovu nevinu.
Policie tvrdí, že Čunek před pěti lety převzal coby starosta Vsetína půlmiliónový úplatek od firmy HB Real. Staví zejména na výpovědi bývalé Čunkovy sektetářky Marcely Urbanové, která tvrdí, že starosta převzal úplatek kolem poledne a ještě se jí tím pochlubil.
Podle verze obhajoby ale Čunek nemohl v inkriminovaný den dopoledne převzít úplatek, protože prokazatelně odjížděl ze Vsetína na celodenní jednání ve Zlíně už v půl jedenácté.
Peníze, které z banky vyzvedla firma HB Real a policie je označuje za úplatek pro Čunka, navíc jednatel společnosti vybíral podle obhajoby až odpoledne.
"Klient v 10.32 odjížděl ze Vsetína, po 11 už byl ve Zlíně," potvrdil advokát Eduard Bruna.
Marcelu Urbanovou nechávají důkazy obhajoby klidnou.
"Vždy jsem hovořila a do protokolu uvedla, že k předání těch peněz došlo dopoledne," řekla Aktuálně.cz Marcela Urbanová. "Že peníze vybrali odpoledne, není důležité, mohli je mít ve své pokladně."