reklama
 
 

Tajná zpráva o alkoholu. Každá druhá láhev je falešná

13. 4. 2010 6:00
Propadající se státní finance čelí gigantickému a organizovanému daňovému podvodu s černým alkoholem

Praha - Podvodní výrobci alkoholu mají pro české zákazníky vzkaz: každá druhá láhev, kterou koupíte, už je dnes vyrobena načerno.

Černý trh s alkoholem totiž po letech relativního útlumu nabyl takových rozměrů, že začal reálně ohrožovat velké tradiční výrobce.

Jak Aktuálně.cz zjistilo z utajeného sledování podvodů i přímých rozhovorů s aktéry falšování, stát je za rok okraden až o deset miliard korun. Podvod s alkoholem tak nabral rozměry srovnatelné s tím, co se dělo v devadesátých letech minulého století v proslulé kriminální kauze lehkých topných olejů.

Ač jde o podvody mimořádného kalibru, stát je neřeší. Důkazy se podařilo shromáždit jen díky práci soukromých detektivů, které si najalo právě několik prestižních výrobců alkoholu.

Co byla kauza LTO

Co byla kauza LTO

 • Oč šlo
  Šlo o daňové úniky z 90. let, jež byly spojeny s dovozem lehkých topných olejů
 • Princip podvodu
  LTO jsou chemicky zcela totožné s motorovou naftou, na rozdíl od ní však nebyly zatíženy spotřební daní. Po dovozu byly proto v dokladech papírově vykázány právě jako zdaněná a mnohem dražší motorová nafta
 • Postoj státu
  Zakročil až po třech letech. Politici přijali zákon, podle něhož se LTO musely barvit, a byly tak jasně od motorové nafty odlišeny
 • Škody a trest
  Některé zdroje uvádějí, že stát přišel o zhruba 60 miliard korun. Odsouzeno bylo asi dvacet lidí, několik obchodníků s LTO bylo zavražděno

Polovina je cinklá

Na neschopnost státu poradit si s daňovými úniky z machinací s alkoholem veřejně upozorňuje i Unie výrobců lihovin.

"Podvody jsou čím dál sofistikovanější, jednotlivé skupiny si vytvořily síť kontaktů, a když už se to nechá zajít do takového stádia, těžko se to postihuje," konstatoval šéf lihovarnické unie Vladimír Steiner.

Unie odhaduje, že z černého trhu pochází patnáct až dvacet procent veškerého alkoholu.

Samotní aktéři podvodů však v rozhovorech pro Aktuálně.cz tvrdí, že jde o téměř celou polovinu.

Velký panák z kravína

Detektivové, kteří černý trh mapovali, rozdělují alkoholový zločin do tří skupin (domácí palírny slivovice vynechali).

Nejnižší patro tvoří skupiny, které v bývalých cukrovarech nebo kravínech čistí denaturovaný líh, na nějž se ze zákona nevztahuje spotřební daň. Lacino jej nakoupí, zbaví jej chemických přísad, vyrobí z něj nejčastěji vodku a rum a přes galerku pak zboží v barelech dodávají do hospod, tržnic a zejména vietnamských obchodů s potravinami.

Nejvíc se vyrábí na severu Moravy a ve východních Čechách.

I tady už jsou zisky obrovské a rychlé. Jeden z aktérů těchto podvodů je v unikátním rozhovoru pro Aktuálně.cz popsal slovy: "Tisíc litrů denaturátu vyčistíme za hodinu a vyrobíme z něj 2,5 tisíce litrů čtyřicetiprocentní vodky. Litr nás se všemi náklady komplet vyjde na 30 korun."

Pro srovnání: legální výrobci nejsou schopni dostat se u půllitrové láhve čtyřicetiprocentní vodky pod 81 korun.

Sofistikovanější druhé patro podvodníků s alkoholem sice pracuje také s denaturovaným lihem, ale na mnohem profesionálnější úrovni.

Specializuje se na padělání oficiálních značek, má k dispozici z černého trhu pocházející originální láhve, etikety i pravé kolky. Aktérům už zpravidla kryjí záda státní úředníci: policisté, celníci a zaměstnanci finančních úřadů.

Třetí - co do objemu peněz největší a dnes také prakticky nepostižitelné patro, je už výhradně o obřích daňových únicích spojených s účetními podvody, velkosklady a velkými likérkami.

Ty kromě oficiální a legální výroby alkoholu či jeho distribuce část své činnosti zaměřují právě na okrádání státu.

Mimo kontrolu

Obří daňové úniky z obchodů s alkoholem umožňují stejně jako v případě lehkých topných olejů mezery v zákonech: zejména skutečnost, že k obchodům s denaturovaným lihem není třeba povolení.

Nevztahuje se na něj navíc spotřební daň a státní aparát není schopen ohlídat, aby se nelegálně nečistil a nevyráběl se z něj alkohol.

"Je to systémová záležitost. Je to těžké, celníci by museli být čtyřiadvacet hodin v likérce a kontrolovat každou cisternu. Jenže to nejde, končí v půl třetí, zabalí to, výrobci si na to počkají a vyjedou," konstatuje šéf lihovarnické unie Steiner.

Daň roste, nic z toho

Neschopnost státu dokumentuje oficiální statistika: ačkoli spotřební daň na lihovinách neustále roste (od letošního ledna je to 285 korun na litr), vybrané částky se snižují. Podle údajů ministerstva financí a celníků stát loni vybral na spotřební dani za alkohol 6,9 miliardy korun, o rok dříve to bylo 7,1 miliardy a v roce 2007 rovněž přes 7,1 miliardy.

Zástupci renomovaných značek i samotní černí výrobci se překvapivě shodují: úměrně tomu, jak se zvyšuje spotřební daň, roste i černý trh.

"Jediné, co by mě zastavilo, by bylo snížení spotřební daně. Dnešní zisky jsou obrovské v porovnání s rizikem. Ve chvíli, kdy by spotřební daň dramaticky poklesla, už by mi to riziko za to nestálo," otevřeně popisuje již citovaný aktér podvodů.

Nic takového ale politici nechystají.

Další odhalení o rozsáhlém prodeji falešného alkoholu v Česku přinese Aktuálně.cz v nejbližší době.

autor: Sabina Slonková | 13. 4. 2010 6:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama