Kasl odmítl kandidovat na primátora s antiODS koalicí

Kateřina Eliášová
14. 6. 2010 16:00
Projekt Změna pro Prahu považuje Kasl za málo reálný, nevěří v jeho úspech
Jan Kasl nakonec odmítl nabídku vrátit se do čela radnice
Jan Kasl nakonec odmítl nabídku vrátit se do čela radnice | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha - Někdejší primátor Prahy Jan Kasl odmítl nabídku tří menších politických stran kandidovat v podzimních komunálních volbách.

Koalice lidovců, evropských demokratů a EDS chtěla Kasla coby svého lídra, přála si jeho návrat na pražskou radnici.

Kasl ale po sérii jednání odmítl. Jako jeden z důvodů uvedl fakt, že Strana zelených odmítá být součástí "antiODS" koalice, která nese název Změna pro Prahu.

"Po rozpadu projektu "Změna pro Prahu" (rozhodnutí Strany zelených neúčastnit se) považuji tento projekt za málo reálný, obtížně komunikovatelný pro Pražany. Osobně se jej proto nezúčastním," napsal Kasl ve svém prohlášení.

Skeptik Kasl

Kasl, který vedl radnici čtyři roky (1998-2002), dokonce nevěří v úspěch tažení malých stran proti majoritní ODS.

Tato strana v Praze až do letošního května ještě nikdy neprohrála, v historii samostané České republiky ovládá radnici už 16 let. V letošních sněmovních volbách ale v lavním městě poprvé zvítězila jiná strana - TOP 09. Přesto je Kasl k případné změně skeptický.

"Nevěřím ve výrazný úspěch, který by pomohl změnit poměry na pražské radnici. Nejde totiž jen o fakt spolupráce více subjektů, ale o cíl a smysl této spolupráce, který se bude těžko sdělovat lidem při soupeření blízkých subjektů o podobný elektorát," napsal v prohlášení.

Bude to boj o procenta

ODS chce využít své převahy v zastupitelstvu a už ve čtvrtek odhlasovat rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů. To bude smrtící právě pro malé strany. K zisku mandátu jim totiž nebude stačit pět procent hlasů, ale buou potřebovat nejméně deset procent.

"Doufal jsem původně, že se podaří spojit "prozměnové" síly, včetně minimálně deklarované spolupráce s TOP 09, a bez Věcí veřejných. Ale z posledního vývoje vidím, že se opět bude soutěžit o jednotlivá procenta, respektive v sedmi obvodovém uspořádání často o přežití," obává se Kasl.

Bývalý primátor chce nicméně "antiODS" koalici i nadále podporovat.

"Pro mne byla nominace lídrem velkou ctí. Budu držet palce a podpořím Změnu, ale v dané sestavě to ani jedna z kandidátek nebude mít jisté," ujistil Kasl.

Malé strany byly připraveny i na variantu, že Jan Kasl odmítne stát se jejich lídrem. Ve hře jsou i další jména: již zmíněný pražský zastupitel Jiří Witzany, šéf pražských lidovců Marián Hošek nebo pražská zastupitelka Jana Ryšlinková, která hájí barvy EDS.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Německo podle Bildu nařídí méně topit na pracovištích a šetřit s energiemi

Nevytápět společné prostory, které neslouží k dlouhodobému pobytu lidí, zakázat noční osvětlení památek či reklam nebo topit na pracovištích podle typu fyzické práce v rozmezí od 12 do 19 stupňů. S tím podle informací deníku Bild počítá návrh energetických úspor německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který by v nadcházejícím týdnu měla schválit vláda kancléře Olafa Scholze.

Kvůli nejistotě ohledně dodávek ruského plynu hledá Německo úspory a nové dodavatele, aby překonalo nadcházející zimu. Habeck kvůli tomu vypracoval návrh, který by šetrné nakládání s energiemi plošně nařizoval. Podle Bildu se již například nepočítá s tím, že by se vytápěly vstupní haly na úřadech a školách či čekárny na úřadech. Nemocnic, pečovatelských zařízení a školek by se to netýkalo. V neobydlených veřejných budovách chce ministr odpojit průtokové ohřívače a bojlery.

Zakázáno by bylo noční osvětlování památek, veřejných budov a reklamních ploch. Habeck již dříve nařídil odpojit osvětlení budov svého ministerstva a během léta méně pouštět klimatizaci.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Beachvolejbalisté Perušič se Schweinerem postoupili na ME do čtvrtfinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do čtvrtfinále. Favorizovaný šestý pár světového žebříčku, který díky vítězství v základní skupině přeskočil čtvrteční úvodní kolo play off, zdolal v osmifinále Poláky Piotra Kantora a Macieje Rudola 2:1 na sety.

Čeští reprezentanti po vyrovnaném úvodu prvního setu soupeřům odskočili až čtyřbodový rozdíl a vyhráli 21:18. Ve druhé sadě si naopak Perušič se Schweinerem nechali Poláky utéct, a přestože v závěru vyrovnali na 19:19 a odvrátili dva setboly, set ztratili poměrem 21:23.

I ve třetím duelu na šampionátu tak musely české medailové naděje do třetího setu. Tie-break rozhodli Perušič se Schweinerem v koncovce, od stavu 9:9 šli do vedení a zápas po hodině a jedné minutě uzavřeli výhrou 15:12.

Další zprávy