Plán ODS, jak zas ovládnout Prahu: Menší obvody

Kateřina Eliášová
9. 6. 2010 23:15
Více obvodů poškozuje pidistrany. Posílí velcí
Pavel Bém už primátorem nebude. Pražská ODS zatím nevybrala nástupce. Adeptů je víc, skoro jako volebních obvodů
Pavel Bém už primátorem nebude. Pražská ODS zatím nevybrala nástupce. Adeptů je víc, skoro jako volebních obvodů | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražská ODS nachystala plán, jak v podzimních komunálních volbách omezit sílící oblibu menších soupeřů.

Vedení pražských konzervativců chce, aby se Praha rozdělila na sedm volebních obvodů, což může poškodit malé strany, zejména lidovce, zelené, SNK-ED, komunisty a také Věci veřejné.

Ve čtvrtek večer se na tom podle informací Aktuálně.cz shodli členové pražské regionální rady ODS, několik z nich to mimo záznam potvrdilo.

O počtu volebních obvodů má příští týden rozhodovat pražské zastupitelstvo.

Kdo má většinu, rozhodne

ODS má v zastupitelstvu většinu, svůj záměr tak může lehce prosadit. Už v pátek o počtu volebních obvodů rozhodne pražská rada, ODS tam drží všechna křesla a tak je pravděpodobné, že přání regionální rady vyslyší. Ta pak svůj návrh předloží zastupitelům.

Proč je počet volebních obvodů důležitý? Pokud jich bude sedm, strana bude muset ve volbách získat přes deset procent hlasů, aby dosáhla na zastupitele. To může být pro malé strany velký problém. Pokud by byl pouze jeden volební obvod, jak tomu bylo i v minulých volbách, straně by stačilo pouze pět procent. Dělení na více volebních obvodů umožňuje zákon o volbách do obecních zastupitelstev.

"Velké strany tím velmi účinně mohou zmanipulovat výsledek voleb," uvedl pro Hospodářské noviny oborník na volební systémy, politolog Tomáš Lebeda. Podle něj tuto metodu používají jen dvě města - Praha a Olomouc.

Na záměr ODS už reagoval šéf zelených Ondřej Liška, který zvažuje kandidaturu na primátora. "Je to zoufalý akt pražské ODS," míní. "Bojí se menších stran a zneužívají momentální většiny. Jejich návrh je v přímém rozporu se systémem poměrného zastoupení a rovného hlasovacího práva," dodal.

Svůj plán si ODS dokonce už otestovala - před čtyřmi lety v desátém pražském obvodu. Drtivě tam tehdy zvítězila, připomněly HN. Takový postup umožňuje zákon o volbách do obecních zastupitelstev.

Hýbání s obvody chtěl zamezit bývalý šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. Navrhoval zákon, který by z Prahy pro obecní volby trvale udělal jeden jediný volební obvod. Nakonec neuspěl.

Kdo si tu kope hrob?

Pro ODS nicméně může být plán s volebními obvody kontraproduktivní. Letošní parlamentní volby totiž ukázaly, že ODS v Praze už není jednička.

Porazila jí tu právě TOP 09 v čele s Karlem Schwarzenbergem, proti které ODS původně plán chystala.

Zatímco v roce 2006 získala ODS v parlamentních volbách v Praze 48 procent hlasů, letos to bylo necelých 25. TOP 09 ji předběhla o dvě procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy