Liška si myslí na křeslo primátora. Zatím je na pracáku

Kateřina Eliášová
8. 6. 2010 14:50
Zájem o lídra Prahy mají i zastupitelé Kolínská a Štěpánek
Zelení ve volbách propadli. Díru v rozpočtu pomáhá zacelit prodej originálního oblečení ze zelenou tematikou
Zelení ve volbách propadli. Díru v rozpočtu pomáhá zacelit prodej originálního oblečení ze zelenou tematikou | Foto: Strana zelených

Praha - Odstupující šéf Strany zelených Ondřej Liška nabírá po prohraných volbách druhý dech. Vážně zvažuje nabídku pražských zelených, aby je vedl do podzimních komunálních voleb.

"Rozhodl jsem se, že zelené v Praze rozhodně podpořím, pokud mají uspět. Teď zvažuji formu, jak jim pomoct, a nevylučuji, že přijmu nabídku kandidovat na primátora Prahy. Rozhodnu se do týdne," řekl Aktuálně.cz Liška.

Lišku oslovila přímo šéfka zelených v Praze Petra Kolínská. "Už v těchto volbách se ukázalo, že Ondřej Liška má u voličů velký kredit. Dostal nejvíce preferenčních hlasů ze všech zelených kandidátů," řekla Kolínská.

Zelení uspěli nejvíc v Praze

Zelení v letošních volbách propadli a po téměř třech letech strávených ve vládní koalici se nedostali do Poslanecké sněmovny.

V Praze se vstupu do dolní komory parlamentu přiblížili nejvíce, získali tady 4,78 procent (celostátní výsledek byl 2,44 procent).

"Právě proto si myslím, že moje kandidatura smysl má," uvedl Liška.

A myslí si to i Petra Kolínská. "Liška může být v pražském zastupitelstvu přínosem nejen proto, že má zkušenosti s mandátem poslance. Praha může navrhovat sněmovně zákony, v tomto by nám jistě pomohl. Navíc je to velmi výrazná tvář, která podle mého zaujme i ty voliče, kteří se o politiku příliš nezajímají, a i ty, kteří třeba ani nevolí zelené."

Kolik bude lídrů?

Vedle Lišky, který se zatím rozhoduje, se o post lídra hlásí taky Petra Kolínská a bývalý pražský radní Petr Štěpánek.

"Kolik bude přesně lídrů budeme vědět až tehdy, kdy se rozhodne o počtu volebních obvodů. Pokud jich bude sedm, budou mít zelení sedm lídrů. Kandidát na primátora je ale vždy jen jeden a já bych byla ráda, kdyby to byl právě Ondřej Liška.," uvedla Kolínská.

Konečné slovo bude mít až pražská regionální konference, která proběhne 19. června.

Kandidaturu na primátorku už ohlásila Markéta Reedová z Věcí veřejných, své kandidáty zatím tají jak ČSSD, tak TOP 09 a ODS. Lidovci ani komunisté se rovněž nevyjádřili.

Liška se zatím zaregisoval na úřadu práce, napsal server Týden.cz. Post předsedy strany totiž není u zelených placený.

"Ze zákona je povinnost hlásit se do tří pracovních dnů. Ale o nabídky nemám nouzi, takže jde jen o formalitu na několik málo dnů, než nastoupím do nového zaměstnání," vysvětlil Liška. "Já se uživím vždy a nebudu naši zemi nic stát," dodal Liška.

Vystudovaný politolog a religionista prý zvažuje, zda půjde do IT či bude vyučovat na některé z pražských vysokých škol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy