Kardinál Vlk: Dukova dohoda se Zemanem je protiústavní

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2015 16:34
Církev má podle memoranda dostat zpět Jiřský klášter a Nové probošství, na oplátku se ale vzdá nároků na další budovy v areálu Hradu.
Kardinál Vlk.
Kardinál Vlk. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Podmínky memoranda o převedení dvou nemovitostí na Hradě církvi, které ve čtvrtek podepsali prezident Miloš Zeman s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou, jsou podle kardinála Miloslava Vlka protizákonné, protiústavní a hrubě porušují demokratické principy.

Církev má podle memoranda dostat zpět Jiřský klášter a Nové probošství, na oplátku se ale vzdá nároků na další budovy v areálu Hradu.

Navíc se zaváže, že obě nemovitosti do pěti let opraví.

Jednání se vede několik let

Právě tyto aspekty dohody Vlkovi nejvíce vadí. "Já mám na mysli to, že zákon o restitucích nestanoví žádné takové podmínky, jako že nabyvatel musí objekt opravit nebo že nesmí žádat další objekt, na který má ze zákona právo. Takové podmínky jsou protizákonné, protiústavní a hrubě porušují demokratické principy," uvedl kardinál.

Vlk některé aspekty církevních restitucí kritizoval už v minulosti. Tvrdil například, že církev porušila vlastní předpisy, když se dostatečně nepostavila proti tomu, aby zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi přijatý v roce 2012 výslovně vyloučil svatovítskou katedrálu z restitucí.

"Když strana církevní zodpovědná za majetek zjistila, že v zákoně je onen přílepek, a nic proti tomu neudělala... porušila povinnost využít všech dostupných právních prostředků za účelem znovunabytí církevního majetku," napsal tehdy Vlk.

Dříve kritizoval také dohodu o společné správě katedrály svatého Víta, kterou v květnu 2010 podepsali jeho nástupce v úřadu pražského arcibiskupa Duka a tehdejší prezident Václav Klaus.

Duka ovšem uvedl, že za dohodou mezi arcibiskupstvím a Hradem o společné správě katedrály pevně stojí.

Jednání trvala několik let

Jednání o majetkovém vyrovnání s katolickou církví se na Hradě vedla několik let.

Některé žádosti o navrácení budov Kancelář prezidenta republiky odmítla s vysvětlením, že změna vlastníka by mohla ohrozit bezpečnost hlavy státu.

Církev usilovala například o Mladotův dům, Staré probošství, šest domů ve Vikářské ulici a jeden dům u Zlaté uličky. Z většiny těchto žádostí ustoupila.

Navracení nemovitostí na Hradě církvi v minulosti opakovaně kritizoval mimo jiné současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který požadoval vynětí areálu Pražského hradu z církevních restitucí.

Sobotka chtěl vynětí z restitucí

"Uspořádání vlastnických a užívacích práv by mělo být podle memoranda do 31. ledna 2016 takové, že Metropolitní kapitule bude vydán objekt Nového probošství a Náboženské matici objekt kláštera sv. Jiří," uvedlo v tiskové zprávě pražské arcibiskupství.

"Bazilika sv. Jiří a kostel Všech svatých budou užívány církví k liturgickým účelům, Mladotův dům bude nadále užíván Metropolitní kapitulou v rámci již existující výpůjčky a budova Starého probošství bude kapitulou užívána do té doby, než své sídlo přesune do Nového probošství," stojí dále v textu.

Duka také vyjádřil podporu tomu, aby noví majitelé učinili závazek, že objekty Jiřského kláštera a Nového probošství do pěti let od nabytí zrekonstruují. Dnes jsou podle něj ve velmi neutěšeném stavu. Pražský arcibiskup také podpořil to, že se původní vlastníci církevního majetku vzdají svých restitučních nároků k ostatním objektům na Pražském hradě.

 

Právě se děje

Další zprávy