reklama
 
 

Zeman přenechá katolické církvi dvě budovy na Pražském hradě

Aktualizováno 14. 7. 2015 17:36
Prezident vydá katolické církvi Mockerovy domy a Jiřský klášter. Církev se za to vzdá jakýchkoliv dalších nároků v areálu Pražského hradu.

Praha - Církvi se vrátí dva objekty v areálu Pražského hradu. Ve čtvrtek prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka podepíší memorandum o převedení Mockerových domů a Jiřského kláštera. Na tiskové konferenci to oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Má to ale podmínku. Římskokatolická církev se zavázala, že budovy budou do pěti let opraveny a využívány k veřejným účelům a že se církev vzdá jakýchkoliv dalších nároků v areálu Pražského hradu.

Jednání o navrácení nemovitostí církvi se táhla několik let. Podle Ovčáčka memorandum předpokládá uzavření smlouvy do konce roku 2016.

"Memorandum nastiňuje další postup při přípravě smlouvy pro předání dvou objektů katolické církvi za podmínky, že tyto objekty budou do pěti let opraveny a využívány k veřejným účelům a že se katolická církev vzdá jakýchkoliv dalších nároků v areálu Pražského hradu," shrnul Ovčáček obsah memoranda.

Vojtěch Mátl z Dukova sekretariátu potvrdil, že církev nebude žádat vrácení dalších objektů. "Je to přesně, jak říká pan Ovčáček. Ty dvě budovy se budou vracet," řekl. Doplnil, že podle jeho informací se memorandum týká také užívání dvou kostelů na Hradě. "Ještě se to asi bude týkat dohody o dvou kostelích - bazilice svatého Jiří a Kostela všech svatých," upřesnil Mátl.

Mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora sdělil, že kardinál Duka se k informaci vyjádří až ve čtvrtek. Konkrétní obsah dokumentu, který kardinál s prezidentem podepíšou, Pištora nechtěl komentovat. "Půjde o společnou dohodu, která se relativně dlouho dojednávala. Z toho je patrné, že pan Duka s tím souhlasí," uvedl.

S církví jednal už Klaus

Jednání mezi Hradem a církví se vedla již v době, kdy byl prezidentem Zemanův předchůdce Václav Klaus.

Po poslední schůzce mezi Zemanem a Dukou, která se konala 18. června, Ovčáček řekl, že prezident a kardinál chtějí s respektem k dřívějším dohodám zakončit již delší dobu trvající jednání o majetkoprávním vyrovnání týkajícím se církevních budov na Pražském hradě.

Pražské arcibiskupství již dříve uvedlo, že za Václava Klause bylo předběžně dohodnuto, že by měla církev do budoucna vlastnit budovy, které dnes užívá.

Jde o Staré proboštství, Mladotův dům a budovu Nového proboštství, zvanou též Mockerovy domy. Objekty potřebné pro činnost Správy Pražského hradu, například pro potřeby Hradní stráže, zůstanou státu.

Církve žádají o deset budov v areálu Hradu

V rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi požádalo několik církevních subjektů o navrácení nemovitostí v areálu Hradu. Je jich celkem deset, o sedm z nich požádala Metropolitní kapitula u sv. Víta, která požaduje šest domů ve Vikářské ulici a jeden dům u Zlaté uličky.

Kolegiátní kapitula Všech svatých požaduje kostel Všech svatých, Náboženská matice baziliku a klášter sv. Jiří, o movité věci z kláštera a baziliky žádá farnost u katedrály sv. Víta.

Z vyjádření Ovčáčka a Dukova sekretariátu je patrné, že u většiny těchto nároků církev ustoupí. Mluvčí arcibiskupství Pištora se k vypořádání těchto požadavků nechtěl vyjádřit, protože přesný obsah memoranda prý nezná.

Z internetového katastru nemovitostí vyplývá, že v současné době je vlastníkem prakticky všech budov v areálu Pražského hradu Česká republika, přičemž právo hospodařit s tímto majetkem má Správa Pražského hradu.

Výjimkou není ani katedrála sv. Víta, o kterou se na základě dohody z května 2010 starají společně stát a katolická církev. Jediným dalším vlastníkem nemovitostí v areálu Pražského hradu je společnost Lobkowicz William Easton, které patří Lobkowiczký palác.

autor: ČTK | 14. 7. 2015 13:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama