Církev vyhrála první soud o majetek, stát vydá tři pozemky

ČTK ČTK
14. 9. 2014 22:48
Státní podnik Lesy ČR, který pozemky donedávna vlastnil a jejich vydání odmítl, se musel rozhodnutí soudu podřídit.
Foto: Thinkstock

Praha - Katolická církev nedávno vyhrála první soudní spor o vydání někdejšího církevního majetku, uvedla to Česká televize. Stát podle ní musel vydat řádu premonstrátů tři pozemky na Pelhřimovsku.

Šlo o hráz a přilehlý pozemek pod Černým rybníkem v Bratřicích na Pelhřimovsku a trávník v Útěchovicích pod Stražištěm. Státní podnik Lesy ČR, který pozemky donedávna vlastnil a jejich vydání odmítl, se musel rozhodnutí soudu podřídit.

"Fyzicky již pozemky byly předány a Lesy ČR soudní verdikt plně respektují," řekl televizi mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. U hráze státní společnost dříve argumentovala tím, že je v územním plánu zapsána jako veřejná dopravní stavba. Soud to ale podle ČT odmítl.

Podle televize budou soudní spory o majetek, který stát odmítl vydat, v příštích měsících přibývat. Nejvíc majetku bude u soudu požadovat Řád německých rytířů. Žaloby na majetek za miliardy korun chce řád podat do jednoho až dvou měsíců.

Brněnské biskupství pak chystá v příštích týdnech žalobu na vydání obrazu Madony z Veveří. Soudní spor možná čeká i Pražský hrad. Arcibiskupství prý uvažuje o tom, že se bude soudit o budovy v areálu Hradu, které stát odmítl vydat církvi loni v říjnu.

 

Právě se děje

Další zprávy