Kámen s karcinogenním azbestem vozí obcí na korbách. Místní se bojí o zdraví

Iva Bezděková
11. 6. 2019 10:12
V Želešicích u Brna se těží intenzivně kámen s přirozeným obsahem azbestu. Firma tvrdí, že je těžba zdravotně nezávadná. Místní obyvatelé se ale bojí dlouhodobých následků. Také oslovení onkologové považují toto prostředí za zdravotně závadné.
Obcí dál jezdí auta externích odběratelů kamene, která svůj náklad nezakrývají. | Video: Želešice bez azbestu

Azbest jako prokazatelně rakovinotvorná látka u nás je už téměř 25 let zakázaná. Nesmí se z ní nic vyrábět ani se záměrně přidávat do výrobků.

V Želešicích u Brna se ale těží kámen amfibolit s přirozeným obsahem aktinolitu, který patří mezi azbestové minerály. Loni se odtud odvezlo přes 804 tisíc tun kamene. Nákladní auta převážejí materiál přímo středem obce kolem školního hřiště, kde si hrají děti.

Firma Kámen Zbraslav připouští, že se během drcení nebo broušení kamene uvolňují vdechnutelná azbestová vlákna. "V takto vzniklém prachu se mohou vyskytovat stopová množství respirabilních částic aktinolitu," uvádí firma ve svém bezpečnostním listu.

Azbestová vlákna ve škole, ve školce i na hřišti

To, že aktinolit místní prach skutečně obsahuje, potvrdila také loňská analýza České geologické služby. "Charakter a chemické složení amfibolů v prachu na oknech školy i ve vstupu do objektu na hřišti mají obdobný tvar i chemické složení jako amfiboly v lomu Želešice," uvádí zpráva.

Obyvatelé Želešic proti stávající těžbě protestují a sepsali petici, kterou dodnes podepsalo 482 lidí, včetně tamního praktického lékaře. Iniciativu podporuje i starostka obce.

"Nechceme žít ve zdravotně závadném prostředí a požadujeme, aby zdraví obyvatel Želešic bylo lépe chráněno," uvedla pro Aktuálně.cz iniciátorka petice a zastupitelka obce Michaela Tomanová, která žije se svou rodinou v bezprostřední blízkosti kamenolomu.

Upozorňuje, že v roce 2015 byly naměřeny nadlimitní hodnoty azbestových vláken aktinolitu na obecním úřadě a o rok později byla na dva týdny uzavřena škola i školka, protože se v několika třídách naměřily nadlimitní hodnoty azbestových vláken. "Ve školách a školkách, ale i na obecních úřadech se podle platné vyhlášky nesmí překročit limit pro respirabilní azbestová a minerální vlákna, a to 1000 vláken/m3. Naše laboratoř v prosinci 2016 naměřila ve škole koncentraci až 2673 vláken aktinolitu na metr krychlový," říká Zoja Guschlová, znalkyně se specializací na azbest a vedoucí  akreditované zkušební laboratoře.

Firma Kámen Zbraslav ale oponuje, že těžba aktinolitu probíhá v obci už desítky let a je v souladu se současnými zákony. "V opatřeních jsme šli ještě mnohem dále, než nám nařizují české předpisy," odpovídá tisková mluvčí firmy Lam Nguyen. "V lomu se používají vrtací soupravy s odsáváním, vnitrozávodní komunikace jsou opatřeny živičným povrchem, dochází k jejich pravidelnému mokrému čištění, dále došlo k instalaci kropicí brány před expediční váhou a náklad každého vozidla je před odjezdem z lomu zkropen," dodává.

Lom v Želešicích.
Lom v Želešicích. | Foto: Sdružení Želešice bez azbestu

Firma zároveň upozorňuje, že kontroly různých státních institucí potvrdily bezpečnost provozu lomu. Odkazuje se také na zprávu České geologické služby, podle které se azbestové látky vyskytují v těžené hornině jen v nepatrném množství.

Onkologové: jde o nezdravé prostředí

Oslovení onkologové ale upozorňují, že stávající provoz lomu může negativně ovlivnit zdraví lidí z Želešic. "Místní obyvatelé mají zcela reálné riziko vzniku onkologických onemocnění. Drobné částečky karcinogenního aktinolitu, které člověk vdechne, se zapichují do tkáně, jsou nerozpustné a zůstávají v těle desítky let. Zcela souhlasím s tamními lidmi, že se obávají o své zdraví," říká onkoložka Michaela Fridrichová z Ústavu radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce.

Azbest totiž prokazatelně způsobuje zhoubný nádor pohrudnice (mezoteliom), který se může projevit až 30 nebo i 50 let po vdechnutí vláken. Způsobuje i další typy nádorů, například rakovinu plic nebo vaječníků. Azbestová vlákna jsou podle lékařů zrádná v tom, že nejsou vidět ani cítit, takže si lidé mohou mylně myslet, že jim nic nehrozí.

Argument firmy, že kámen obsahuje jen malé množství amfibolových azbestů, není podle lékařky Fridrichové relevantní. "O žádných částicích azbestu nelze říci, že jsou zdraví neškodné. Azbest je zrádný v tom, že může způsobit onkologické onemocnění i při minimálním množství vdechnutelných částic. Čím menší tyto částice jsou, tím se dostanou do plic hlouběji."

Na rizika znečištěného ovzduší v Želešicích upozorňuje také onkolog Jozef Michalka z FN Brno, ošetřující lékař Lenky Pokorné, obyvatelky Želešic, která před čtyřmi lety podstoupila hemato-onkologickou léčbu kvůli lymfomu v oblasti mezihrudí. "Dlouhodobý pobyt ve zdravotně závadném prostředí je z hlediska nádorových onemocnění obecně nežádoucí, zvláště pokud se jedná o nadměrné koncentrace prokazatelně karcinogenních látek v životním prostředí," říká onkolog Michalka.

Upozorňuje rovněž, že Mezinárodní agentura pro výzkum nádorů klasifikuje azbest do kategorie 1A, tedy prokazatelný karcinogen pro člověka, a amfibolový azbest je odrůdou aktinolitu. "Tyto skutečnosti by měly být brány v úvahu při posuzování rizik spojených se znečištěným ovzduším v místě pobytu pacientky," dodává.

Nezaplachtovaná auta

Obyvatele Želešic přitom trápí zvýšená prašnost v obci. Vadí jim, že těžený kámen převážejí často nezaplachtovaná auta, ze kterých se práší. Náklaďáky přitom projíždějí přímo středem obce a jezdí také kolem školního hřiště, kde si hrají děti.

Firma tvrdí, že vlastní vozidla společnosti jezdí se zaplachtovaným nákladem a se smluvními dopravci uzavřela v květnu smlouvu, podle které jsou dopravci povinni zakrýt přepravované kamenivo plachtou. Obcí ale dál jezdí auta externích odběratelů kamene, která svůj náklad nezakrývají.

"Podle fotografií, které nám lidé zaslali, ale většina nákladních aut s převáženým kamenivem dále jezdí středem obce bez zakrytí," komentuje současnou situaci zastupitelka obce paní Tomanová.

Další lomy v republice

Ministerstvo zdravotnictví problém azbestu v Želešicích nesleduje a odkazuje na ministerstvo pro životní prostředí. "Pro kamenolomy není žádný emisní limit stanoven, jsou pouze stanoveny technické podmínky provozu. Kontrola venkovního ovzduší, stejně jako jakákoliv jiná ekologická zátěž a její dopady na přírodu, spadá do kompetence resortu ministerstva životního prostředí," říká mluvčí resortu zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Ministerstvo životního prostředí ale tvrdí, že jde o téma, které má na starosti ministerstvo zdravotnictví. "Problematiku azbestu řeší několik zákonů a vyhlášek, zejména vyhláška ministerstva zdravotnictví, kterou se stanoví hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro pobyt v interiéru staveb," odpovídá mluvčí Ondřej Charvát.

V republice jsou v provozu i další lomy amfibolitu, například v Libodřicích, v Jablonném nad Orlicí, v Hanušovicích-Žlebu, Sloupnu-Slavíkově, v Jáchymově a na dalších místech. "Obsah azbestu v horninách uvedených lokalit by vyžadoval samostatnou studii," dodává Juraj Franců z České geologické služby.

Video: Tisíce dieselů ničí ovzduší a stát není schopen zasáhnout. Nefunguje STK, policie je bezzubá

Tisíce dieselů ničí ovzduší a stát není schopen zasáhnout. Nefunguje STK, policie je bezzubá | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy