ZŠ Máj pokračují v zateplování, už jsou bez azbestu

ČTK ČTK
5. 6. 2012 19:16
Školy na sídliští Máj uzavřel v listopadu výskyt škodlivých látek
ZŠ Máj
ZŠ Máj | Foto: ZŠ Máj I

České Budějovice - Na českobudějovickém sídlišti Máj začala v úterý druhá etapa zateplování budov základních škol.

Při první části stavebních prací se ve třídách objevilo nadlimitní množství azbestu, kvůli kterému byly školy více než tři měsíce uzavřeny.

Předání staveniště proto nyní předcházelo kontrolní měření výskytu této zdraví nebezpečné látky.

Likvidace boletických panelů, v nichž se vyskytuje, přijde na řadu o prázdninách, vyučování nebude nijak omezeno, řekl náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD).

"První měření výskytu azbestových mikrovláken se na celkem 13 místech uskutečnilo v pondělí. Výsledky jsou negativní. Druhé se uskuteční před odstraňováním boletických panelů, to znamená v posledním červnovém týdnu," řekl náměstek primátora Kamil Calta (TOP 09).

Při první etapě bylo odstraněno deset procent všech panelů na budovách. Nyní stavebníky čeká likvidace zbývajících. Ty jsou umístěné po obvodě dvou budov s jídelnou, kuchyní, dvěma tělocvičnami a na části spojovací chodby.

"Musíme mít jistotu, že se problém s únikem azbestových vláken, který doprovázel první etapu stavebních prací, nebude opakovat," uvedl Calta s tím, že na zateplení budov bude nově dohlížet jako technický dozor firma Mauring ve spolupráci s Foster Bohemia.

Náklady stoupnou k 48 milionům

Ta radnici vypracovala expertizu zaměřenou na příčiny úniku azbestu. Předpokládané náklady na celý projekt jsou téměř 48 milionů korun, přislíbená dotace 36,5 milionu Kč.

Výskyt zdraví škodlivých látek tři základní školy na sídlišti Máj uzavřel loni koncem listopadu. Více než tisícovka dětí a pedagogů pak musela dojíždět do jiných škol.

Podobný problém má i pražské metro:

Celkovou částku na odstranění azbestu a náklady spojené s uzavřením škol radnice zatím nedokáže přesně vyčíslit, ale činí prý zhruba 20 milionů korun.

Město bude patrně tuto částku vyžadovat od dodavatele prací - společnosti OHL ŽS. Záleží na výsledcích další expertizy, kterou si město nechalo vypracovat od místní vysoké školy. Tento měsíc by je měli projednat radní.

--------------------------------------------------------------------------------

Jak na zateplení vašeho domu?

 

Právě se děje

před 3 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy