Školku na Zlínsku zbavili azbestu, děti se vrátí v září

ČTK ČTK
22. 6. 2012 14:52
Náklady na sanaci azbestu přišly podle starosty Fryštáku na 3,8 milionu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Fryšták - Mateřská škola ve Fryštáku na Zlínsku je už zcela očištěná od azbestu a minerálních vláken.

Jejich přítomnost se zjistila letos na jaře. V objektu bude ještě třeba udělat další stavební úpravy, informoval mluvčí fryštácké radnice Pavel Nášel.

Děti docházejí do náhradních prostor v místní základní škole.

V posledních třech týdnech se podle Nášela udělalo v objektu školky 45 kontrolních měření.

Náklady na sanaci azbestu přišly podle starosty Lubomíra Doležela na 3,8 milionu korun. Dalších 7,2 milionu na stavební úpravy školky si musí vedení radnice vypůjčit. Podporu přislíbil Zlínský kraj.

Stavební práce by měly trvat do konce letních prázdnin, v září by se děti měly přestěhovat do zrekonstruované školky.

Ve Zlínském kraji se kvůli možnému výskytu azbestu kontrolovalo 16 škol.

Ivana Lukašíková z krajské hygienické stanice řekla, že se pouze v několika případech objevil zvýšený výskyt minerálních vláken, až na dva případy jsou všechny školy vyčištěné.

Dříve oblíbený materiál

Takzvané boletické panely se požívaly při výstavbě hlavně v 70. a 80. letech. Je z nich postaveno mnoho sídlištních škol, ale i zdravotnických zařízení nebo nákupních středisek.

Azbest se dříve hojně využíval kvůli svým dobrým tepelným a mechanickým vlastnostem, nyní je ale použití tohoto materiálu regulováno nebo přímo zakázáno.

Je to karcinogen a v podobě mikroskopických ostrých vláken se může dostat do těla a způsobit v něm rakovinné bujení.

Problém s uvolněním azbestu do prostor školy při jejím zateplování se objevil loni v Českých Budějovicích a poté na dalších místech v zemi.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Mateřské školy Zlínského kraje.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy