V pardubické škole je azbest, výuka tam v září nezačne

ČTK ČTK
12. 7. 2013 14:22
Žáci najdou na přechodnou dobu azyl v jiných školních budovách
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Pardubice - Žáci pardubické Základní školy na nábřeží Závodu míru se do budovy vrátí místo v září až o několik měsíců později.

Stavbaři při rekonstrukci objevili pod pláštěm objektu z roku 1979 materiál obsahující azbest. Nález zkomplikuje stavební práce i provoz školy, informovala Nataša Hradní z tiskového úseku magistrátu.

"V současné době zjišťujeme, jak velké množství materiálu s obsahem azbestu bylo na škole použito, a čekáme na posudek zdravotního ústavu. Až poté můžeme rozhodnout o dalším postupu rekonstrukce. Nicméně již teď je jasné, že do této školy děti v září nenastoupí," uvedl náměstek primátorky Jindřich Tauber (ČSSD).

Žáci najdou na přechodnou dobu azyl v jiných školních budovách. Prvňáčci se budou učit ve škole Štefánikova, ostatní děti z prvního stupně ve škole Bratranců Veverkových a druhý stupeň, což je zhruba 200 školáků, v základní škole na Dubině.

V případě potřeby pro ně radnice zřídí na Dubinu mimořádný školní spoj.

Nález azbestu stavební práce nejen prodlouží, ale i prodraží o šest až sedm milionů korun. Podle smlouvy se zhotovitelem měly stát opravy původně zhruba 18 milionů korun.

Problém azbestu neřeší Pardubice poprvé

Problém azbestu ve školních budovách neřeší Pardubice poprvé. V loňském roce muselo město nechat nákladem přibližně 800 000 korun vyměnit plášť hospodářského pavilonu Základní školy ve Studánce právě kvůli výskytu azbestu.

Další objev nebezpečného materiálu přinesly kontroly budov mateřských a základních škol.

V základních školách Závodu Míru a Erno Košťála a mateřských školách Češkova a Raisova byl azbest zjištěn v konstrukcích odpadů. Protože byly opláštěné a zakryté, nebylo nutné je měnit. Nehrozilo totiž, že by se azbest uvolnil do ovzduší.

Panely, které azbest obsahují, se používaly zejména při výstavbě v 70. a 80. letech. Je z nich postaveno mnoho sídlištních škol, ale i zdravotnických zařízení a nákupních středisek. Při necitlivé rekonstrukci se mohou z panelů do objektu dostat karcinogenní azbestová vlákna.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy