reklama
 
 

Nové nemoci z povolání. Přibude rakovina vaječníků z azbestu

6. 8. 2014 12:32
Zásadnější změnu má přinést další rozšíření seznamu od roku 2017, na jehož přípravě nyní lékaři pracují se zástupci firem a vlády.

Praha - Vláda schválila rozšíření seznamu nemocí z povolání, na kterém od ledna 2015 přibude rakovina vaječníků z azbestu a další nemoci vyvolané působením této látky. Kabinet podpořil i úpravu evidence úrazů.

Jak již online deník Aktuálně.cz informoval dříve, zásadnější změnu má přinést další rozšíření seznamu, na jehož přípravě nyní lékaři pracují se zástupci firem a vlády. Od roku 2017 podle něj mají získat nárok na odškodnění zaměstnanci, kteří si v souvislosti s prací poškodí bederní páteř. Jde o druhou nejčastější nemoc, kvůli níž si lidé berou neschopenku (po zánětech horních cest dýchacích).

Platný seznam nemocí z povolání je z roku 1995 a opakovaně byl upravován. Rada vlády pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci uložila ministerstvu práce a sociálních věcí aktualizaci seznamu ve dvouletých intervalech. Schválená novela reaguje na to, že se objevují nová onemocnění a medicína pokročila, takže spektrum vyjmenovaných chorob se mění.

Novela nařízení o evidenci úrazů zpřesňuje podmínky pro zpracování statistických dat. Nově se zavádí do formulářů tzv. popis úrazového děje. Jednotlivé části těla a druhy poranění mají svůj číselný kód. Evidence podle úpravy platné v EU je důležitá i pro prevenci pracovních úrazů.

Ročně je v Česku hlášeno na 40 tisíc pracovních úrazů, z nich kolem stovky smrtelných, a zhruba tisícovka případů nemoci z povolání. Z hlediska pracovních úrazů jsou v největším riziku kvalifikovaní dělníci v zemědělství a lesnictví, řemeslníci a opraváři. Nadprůměrné množství úrazů je mezi obsluhou strojů a zařízení a mezi pomocnými a nekvalifikovanými pracovníky.

Problémy se zády a krkem uvedlo 53 procent postižených. Spolu s problémy s horními a dolními končetinami se potíže s podpůrným aparátem projevují u 71 procent všech postižených pracujících, zjistil Český statistický úřad.

Každý pátý člověk také pociťuje na svém pracovišti negativní vlivy působící na duševní stav, je to zejména časový stres nebo přepracovanost.

autoři: ČTK, Ekonomika | 6. 8. 2014 12:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama