Termosky s azbestem: Tescoma neuspěla, musí zaplatit

ČTK ČTK
10. 9. 2012 21:03
Nejvyšší správní soud zamítl stížnost společnosti proti pokutě 600 tisíc korun

Brno - Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost společnosti Tescoma proti pokutě 600 tisíc korun za prodej termosek se stopovým množstvím azbestu.

Sankci vyměřila Česká inspekce životního prostředí už v roce 2007. Pak ji potvrdilo ministerstvo životního prostředí, od té doby trval soudní spor.

Tescoma v kasační stížnosti argumentovala například tím, že se neprokázaly žádné škodlivé následky na zdraví lidí. Podle Nejvyššího správního soudu to ale není pro naplnění skutkové podstaty správního deliktu podstatné.

"Společensky nebezpečné je jakékoliv zvyšování množství azbestu na území České republiky, o čemž ostatně svědčí i všeobecně známá snaha o likvidaci azbestu vyskytujícího se z minulosti a jeho nahrazování jinými, neškodlivými látkami," napsal v rozsudku senát Nejvyššího správního soudu.

Tescoma neuspěla ani s výhradami vůči výši pokuty.

Česká inspekce životního prostředí se termoskami zabývala na základě výstrahy ze zahraničí, která přišla prostřednictvím varovného systému Rapex.

Inspektoři pak dospěli k závěru, že vlákna minerálu chryzotil, což je jedna z forem azbestu, obsahovalo přibližně 100 tisíc termosek uvedených na trh v letech 2004 až 2007. Konkrétně se vyskytoval v takzvaných distančních tělískách mezi dvěma skleněnými stěnami. K ohrožení zdraví by teoreticky mohlo dojít jen v případě rozbití termosky.

Tescoma patří mezi významné evropské hráče na trhu domácích potřeb. Sídlí ve Zlíně. Jde o českou firmu bez zahraniční kapitálové účasti. V sortimentu má podle firemního webu asi 2000 položek.

Minerál azbest patří do skupiny silikátů. Vytváří dlouhé tenké vláknité struktury. Dříve se využíval jako protihořlavý materiál, a to například ve stavebnictví. Později vědci odhalili jeho rakovinotvorné vlastnosti a od užívání azbestu se upustilo.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy