Hradec chystá opravit školy z panelů, kde je azbest

ČTK ČTK
6. 6. 2012 18:51
Měření ve školách z boletických panelů neprokázalo překročení hygienických norem
Královéhradecký magistrát.
Královéhradecký magistrát. | Foto: Martin Brabec

Hradec Králové - Radnice Hradce Králové chystá na letošní a příští rok opravu pěti základních škol, které byly postaveny z takzvaných boletických panelů. Obsahují zdraví škodlivý azbest.

Opravy radnice udělá v rámci rozsáhlého projektu výměn oken a zateplení celkem 15 škol. Hlavním cílem projektu, jehož náklady půjdou do desítek milionů korun, je úspora energií.

Měření ve školách z boletických panelů dosud neprokázalo překročení hygienických norem. Řekl to vedoucí odboru správy majetku města Ondřej Votroubek.

O letošních letních prázdninách by měli stavbaři opravit tři školní objekty z boletických panelů. Jde o základní školy Štefánikova a Pouchov a o tělocvičnu školy na Novém Hradci.

Město na opravu těchto škol vypsalo zvláštní tendr, protože firma musí výměnu oken a sanaci panelů dělat speciální technologií.

Dělníci pracují v izolovaném prostoru v podtlaku, vzduch je odsáván a čištěn. Při necitlivé rekonstrukci se totiž mohou z panelů do objektu dostat zdraví škodlivá azbestová vlákna.

"Kromě klasického technického dozoru investora bude probíhat ještě supervize ze strany soudního znalce," řekl Votroubek ke kontrole sanace. U dalších osmi škol radnice letos vymění okna a dveře.

Zbývající dvě v příštím roce

Zbývající dvě školy z boletických panelů - Mandysova a Milady Horákové - chce město sanovat v příštím roce. Jsou součástí projektu oprav čtyř škol, u nichž se počítá i se zateplením fasády a střechy.

Město na rekonstrukci těchto čtyř škol žádá o dotaci z evropských fondů. Pokud radnice dotaci nedostane, u škol na své náklady vymění jen okna a dveře.

Takzvané boletické panely se požívaly při výstavbě hlavně v 70. a 80. letech. Je z nich postaveno mnoho sídlištních škol, ale i zdravotnických zařízení nebo nákupních středisek.

Problém s uvolněním azbestu do prostor školy při jejím zateplování se objevil loni v Českých Budějovicích. Tamní základní školy Máj I a II byly zavřeny skoro čtyři měsíce a sanace azbestu přišla na 17 milionů korun.

--------------------------------------------------------------------------------

Rekonstrukce - co vše budete potřebovat?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy