Praha - Napoprvé to nevyšlo, po třech letech otevřeli své peněženky znovu. Tak by se dal shrnout konglomerát firem, které se napodruhé snaží dostat svého favorita Miloše Zemana do vysoké politiky.
Současní štědří sponzoři Zemanovy prezidentské kampaně se totiž hojně podíleli i při prvním pokusu před třemi lety.
Deník Aktuálně.cz porovnal hospodaření Zemanovců v roce 2010, kdy Strana práv občanů v čele s Milošem Zemanem kandidovala do sněmovny, se současnými dárci.
Tedy až na jednoho - na rozdíl od let předchozích zmizely viditelné dary od expremiérova věrného přítele a jednoho z hlavních iniciátorů cesty Miloše Zemana na Hrad Miroslava Šloufa.
Desetitisícový dar dal letos jen jeho syn Ondřej. V roce 2010 přitom daroval Šlouf st. Miloši Zemanovi na kampaň milion korun.
Dalších 1,45 milionu pak Straně práv občanů, které Zeman oficiálně šéfoval, připutovalo od jeho přímých obchodních partnerů, jako je Martin Nejedlý, jenž zastupuje v Česku ruský Lukoil, František Fišer, který působí ve společnosti Plynostav Pardubice Holding, nebo od Jiřího Samka, společníka Šloufova syna Ondřeje a předsedy představenstva Česko-ruského investičního centra Praha.
Tato větev však vyhasla, nedá se tedy hovořit o dalších zdrojích peněz pro Zemana, což dokazuje hned několik případů, které lze v přehledech dárců dohledat.
Případ 1 - VV Invest
Lehce přes dva miliony darovali v roce 2010 obchodní partneři a přátelé kolem firem Vladimíra Pavlíka. Sem patří i současný předseda Strany práv občanů - Zemanovci Vratislav Mynář.
On sám či prostřednictvím vlastní firmy věnoval na Zemanův restart 450 tisíc korun. Jeho partneři z firmy VV Invest Vladimír Rybář, Roman Ambrož a již zmíněný Pavlík pak osobně nebo přes další své společnosti 1,2 milionu korun.
Čtveřice Pavlík-Rybář-Ambrož-Mynář se ovšem potkala i ve společnosti Tessile ditta Service, personálně propojené přes Bémova ekonomického ředitele dopravního podniku Martina Horáka s obdobně se jmenující firmou Tessile ditta.
Ta se může pochlubit lukrativním byznysem za více než dvě miliardy korun, tedy vymáháním pokut od černých pasažérů v DDP.
K balíku sponzorů, kteří měli co do činění s pražským dopravním podnikem, deník Insider přiřadil i Jindřicha Plevu, který daroval SPOZ v roce 2010 400 tisíc korun. Společnost Credit management services, v níž Pleva figuruje jako člen představenstva, totiž zakládali podle obchodního rejstříku právníci z kanceláře Šachta & partners.
Známá advokátní kancelář přitom rovněž spolupracovala na řadě kontroverzních smluv dopravního podniku.
V roce 2010 pak dal Zemanovcům na kampaň 230 tisíc i budoucí štědrý sponzor Zemanovy prezidentské kampaně advokát Jiří Jestřáb.
V roce 2013 se pak na seznamu dárců objevují již jen Vladimír Pavlík (daroval 200 tisíc korun) s Jestřábem, nicméně linka jejich známých pokračuje.
Vladimír Pavlík totiž v polovině devadesátých let spoluzakládal s Jiřím Jestřábem společnost KHL Holding, ve které dnes působí jako místopředseda představenstva další Zemanův letošní sponzor Richard Tománek. Duo Jestřáb-Tománek pak dalo na prezidentskou kampaň 1,1 milionu korun.
Případ 2 - Lidé od uhlí
Dalším „nevyschnuvším" zdrojem Zemanovy kampaně jsou lidé a firmy kolem Vladimíra Barona z Ostravska. Sám Vladimír Baron dal Zemanovcům na kampaň před sněmovními volbami 200 tisíc korun. Jeho bratr Karel Baron pak půl milionu.
„Proto, že tam byli kamarádi z mládí," vysvětloval Karel Baron Insideru, proč se do sponzorování pustil. Konkrétnější být již nechtěl.
Oba bratry pak spojuje uhlí.
Vladimír Baron totiž podniká se Zdeňkem Durčákem, obchodním ředitelem Karbom Invest v letech 2001-2005, tedy společnosti, která je spojená s Viktorem Koláčkem a Petrem Otavou. Sám Gajdoš v Koláčkově éře pracoval v OKD jako podnikový právník.
Durčák střídavě zastával stejnou funkci i po prodeji OKD Zdeňku Bakalovi a obchodním ředitelem je i v současnosti.
Karel Baron v letech 2000 až 2008 působil ve firmě Bohemiacoal, která se specializovala na obchod s pevnými palivy z produkce OKD.
V roce 2013 pokračovali ve sponzorování Zemanovy kampaně společníci Vladimíra Barona. 1,1 milionu dal expremiérovi František Gajdoš, rovněž z Čeladné, který se s Durčákem a Baronem potkal ve firmě FVE Čeladná.
Případ 3 - Opět ta Ostrava
Další ostravskou skupinou, ve které se mezi sponzory jen vyměnili společníci, jsou někdejší společníci společnosti Solventa Max.
Martin Kupčák a Jaroslav Fedorek darovali Zemanovi v roce 2010 každý po 300 tisících korun, jejich někdejší společník Karel Klimoszek o tři roky později sám 450 tisíc korun.
Fedorek s Klimoszkem vlastnili společnost Solventa Max v letech 2008 až 2012, Kupčák dva roky před tím. Kupčák s Klimoszkem dosud sedí ve firmě Finnoc Holding.
Případ 4 - Zpět do Opletalovy ulice
V posledním případě se mezi dárci jen vystřídali společníci nebo zaměstnanci personálně propojených společností kolem směnáren Cash Point.
Samotná společnost Cash Point darovala Zemanovi v roce 2010 půl milionu korun, přes právníka Tomáše Kubala personálně propojená společnost Avalcom pak 600 tisíc korun.
Sám Kubala pak v roce 2013 osobně daroval Zemanovi 190 tisíc korun, jeho společník Martin Svoboda dalších 190 tisíc korun, a jak již upozornily Hospodářské noviny, 85 tisíc daroval ředitel Cash Pointu Marek Doležal.
Mezi jmény, která se opakují na výpisech z obchodního rejstříku společně s již jmenovanými a jež zároveň uvádí i transparentní účet Miloše Zemana, jsou i Daniel Tomíček (80 tisíc korun), Tomáš Rosenbreyer (80 tisíc korun) a Jan Hába (75 tisíc korun).
A jen na okraj, firma Cashfin, ve které Hába působí jako jednatel a již vlastní již zmíněná společnost Avalcom, sídlí na stejné adrese v pražské Opletalově ulici jako sama Zemanova Strana práv občanů.
Daniel Tomíček je pak spolupracujícím advokátem ve společnosti Pyšný, Weber & partneři, tedy ve společnosti, ve které vlastní podíl i bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil.