reklama
 
 

Fond odhalil další zakázku DPP. Odteklo prý 100 milionů

15. 2. 2012 13:50
Randák uvedl, že šlo o zakázku na bezpečnostní systém. Informace již má policie

Praha - Ze zakázky na bezpečnostní systém pražského dopravního podniku mohlo podle Nadačního fondu proti korupci (NFPK) odtéct kolem 100 milionů korun do firmy, v níž opět figurují lidé z advokátní kanceláře Šachta & partners.

Ve středu to za NFPK řekl bývalý ředitel rozvědky Karel Randák.

Právníci se už dříve proti všem obviněním ostře ohradili. Fond je spojoval i s jinými spornými zakázkami dopravního podniku, jejichž prostřednictvím mohly být z podniku vyváděny peníze. Podezření odmítl i dodavatel bezpečnostního systému, chystá kvůli tomu trestní oznámení.

Zakázku na bezpečnostní systém získalo konsorcium firem Saab Czech a AŽD Praha. Klíčovou roli v obchodu podle Randáka hrála kyperská společnost Amuxalo Corporation Limited, kterou zastupoval David Michal z advokátní kanceláře Šachta & partners.

S tou AŽD uzavřela v březnu 2009 smlouvu o dílo. Firma Amuxalo se pak měla stát subdodavatelem, za svou práci měla dostat odměnu ve výši asi 100 milionů korun. Ve stejný den společnost Amuxalo ale smlouvu "přeprodala" za 30 milionů korun firmě Balkan-Sast Eood, jejímž stoprocentním vlastníkem je společnost AŽD.

Podle nadačního fondu je podezřelé také to, že smlouva mezi konsorciem a dopravním podnikem byla uzavřena až v roce 2010. AŽD tedy podle fondu nemohla při dojednávání subdodavatelského kontraktu vědět, jaký rozsah bezpečnostního systému bude vybudován.

Podklady dal fond policii

"Z uvedeného lze vyslovit hypotézu, že společnost Amuxalo byla účelově vložena do celého obchodu s tím, že bez jakéhokoliv plnění mohla inkasovat částku 70 milionů korun bez DPH," uvedli zástupci nadačního fondu.

Podle nich je na této kauze zdokumentován jeden z možných modelů vyvádění peněz z Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Fond veškeré podklady k případu poskytl policii.

AŽD podle mluvčího Jiřího Dlabaji se zveřejněnými informacemi nesouhlasí a chystá trestní oznámení.

Nejde o první podezření

Advokáti ze Šachta & partners už dříve jakákoliv podezření, které nadační fond zveřejnil, odmítli. Jejich jméno bylo spojováno například se sporným kontraktem na nákup jízdenek od firmy Neograph.

Podle Randáka je za kontraktem složitá struktura firem. Vlastníkem kyperské společnosti Amuxalo je americká firma Gold Leaf Llc, kterou řídili právníci Šachta & partners a byli i jejími benefičními vlastníky, tedy těmi, v jejichž prospěch šly výnosy.

Gold Leaf Llc podle Randáka zase obchodovala s lobbistou Ivo Rittigem, kterému půjčila 934.000 dolarů (asi 17,8 milionu korun). Gold Leaf má podle Randáka přes jiné firmy vlastnický podíl například také ve společnosti ČD Telematika.

autor: ČTK | 15. 2. 2012 13:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama