Fond odhalil další zakázku DPP. Odteklo prý 100 milionů

ČTK ČTK
15. 2. 2012 13:50
Randák uvedl, že šlo o zakázku na bezpečnostní systém. Informace již má policie
Bývalý ředitel rozvědky Karel Randák
Bývalý ředitel rozvědky Karel Randák | Foto: Michal Žák

Praha - Ze zakázky na bezpečnostní systém pražského dopravního podniku mohlo podle Nadačního fondu proti korupci (NFPK) odtéct kolem 100 milionů korun do firmy, v níž opět figurují lidé z advokátní kanceláře Šachta & partners.

Ve středu to za NFPK řekl bývalý ředitel rozvědky Karel Randák.

Právníci se už dříve proti všem obviněním ostře ohradili. Fond je spojoval i s jinými spornými zakázkami dopravního podniku, jejichž prostřednictvím mohly být z podniku vyváděny peníze. Podezření odmítl i dodavatel bezpečnostního systému, chystá kvůli tomu trestní oznámení.

Zakázku na bezpečnostní systém získalo konsorcium firem Saab Czech a AŽD Praha. Klíčovou roli v obchodu podle Randáka hrála kyperská společnost Amuxalo Corporation Limited, kterou zastupoval David Michal z advokátní kanceláře Šachta & partners.

S tou AŽD uzavřela v březnu 2009 smlouvu o dílo. Firma Amuxalo se pak měla stát subdodavatelem, za svou práci měla dostat odměnu ve výši asi 100 milionů korun. Ve stejný den společnost Amuxalo ale smlouvu "přeprodala" za 30 milionů korun firmě Balkan-Sast Eood, jejímž stoprocentním vlastníkem je společnost AŽD.

Podle nadačního fondu je podezřelé také to, že smlouva mezi konsorciem a dopravním podnikem byla uzavřena až v roce 2010. AŽD tedy podle fondu nemohla při dojednávání subdodavatelského kontraktu vědět, jaký rozsah bezpečnostního systému bude vybudován.

Podklady dal fond policii

"Z uvedeného lze vyslovit hypotézu, že společnost Amuxalo byla účelově vložena do celého obchodu s tím, že bez jakéhokoliv plnění mohla inkasovat částku 70 milionů korun bez DPH," uvedli zástupci nadačního fondu.

Podle nich je na této kauze zdokumentován jeden z možných modelů vyvádění peněz z Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Fond veškeré podklady k případu poskytl policii.

AŽD podle mluvčího Jiřího Dlabaji se zveřejněnými informacemi nesouhlasí a chystá trestní oznámení.

Nejde o první podezření

Advokáti ze Šachta & partners už dříve jakákoliv podezření, které nadační fond zveřejnil, odmítli. Jejich jméno bylo spojováno například se sporným kontraktem na nákup jízdenek od firmy Neograph.

Podle Randáka je za kontraktem složitá struktura firem. Vlastníkem kyperské společnosti Amuxalo je americká firma Gold Leaf Llc, kterou řídili právníci Šachta & partners a byli i jejími benefičními vlastníky, tedy těmi, v jejichž prospěch šly výnosy.

Gold Leaf Llc podle Randáka zase obchodovala s lobbistou Ivo Rittigem, kterému půjčila 934.000 dolarů (asi 17,8 milionu korun). Gold Leaf má podle Randáka přes jiné firmy vlastnický podíl například také ve společnosti ČD Telematika.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy