Nejezděte na Jesenicko, varují policisté. Oblast je kvůli povodním zcela odříznutá

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 15. 9. 2024 9:49
Aktuální povodňová situace v Olomouckém kraji je stejná, nebo dokonce horší než během katastrofálních záplav v roce 1997. Díky lepší připravenosti a organizaci jsou ale následky povodní méně závažné než před 27 lety, uvedl olomoucký hejtman. Policisté varují před cestami na Jesenicko, celá oblast je kvůli povodním neprůjezdná.
Povodně 2024: Rozvodněná Bělá v Mikulovicích (14. 9. 2024) | Video: Associated Press

Za velmi vážný stav v neděli ráno označil situaci na řece Bělé a Vidnávce na Jesenicku a v Hanušovicích na Šumpersku, kterými protéká Morava a Branná. Vážný stav panuje podle něj také na Šumpersku v okolí toku Desná, v Loučné podle něj půjdou zřejmě nějaké domy k zemi, rozsah škod je ale menší. 

V Jeseníku je na záchranné a evakuační práce při povodních nasazen jeden z armádních vrtulníků. Na síti X to oznámila armáda. 

Jez na řece Bělé u kostela svatého Mikuláše, 14. září 2024, Mikulovice, Jesenicko.
Jez na řece Bělé u kostela svatého Mikuláše, 14. září 2024, Mikulovice, Jesenicko. | Foto: ČTK / Peřina Luděk

"Řeky se vylévají ze svých břehů, zaplavují komunikace i rodinné domy. V kraji zasahujeme nyní na 180 místech, zachraňujeme a evakuujeme obyvatele nejvíce ohrožených míst kolem toku Bělé, Vidnavky a Desné na Jesenicku a Šumpersku. Využíváme čluny, záchrany probíhají i pomocí cisteren. Zachránili jsme 45 lidí včetně dětí, evakuovali 1900 osob," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. 

Další lidé našli zázemí u rodin či známých. Situace se podle mluvčí po Jesenicku a Šumpersku dramatizuje kvůli vzrůstající hladině Bečvy také na Přerovsku. Výrazně vzrostla i hladina Bělé v Mikulovicích.

Hasiči tak znovu apelují na obyvatele ohrožených lokalit, aby uposlechli výzev k evakuaci. "Situace se může velmi rychle zhoršit a hasiči se pak na místa vracejí již za velice nebezpečných podmínek, kdy na mnohých místech nasazují vlastní životy," uvedla Balážová.

Oblast Jesenicka je podle policie momentálně zcela nedostupná kvůli neprůjezdným silnicím. Vozovky jsou na mnoha místech podemleté. Policisté na sociální síti žádají řidiče, aby neriskovali a do oblasti nejezdili. "Naše činnost je soustředěna zejména na pomoc s evakuací obcím na Jesenicku a Šumpersku," uvedla policie. V noci na neděli rozvodněná řeka Bělá strhla hlavní silnici I/44 vedoucí od Jeseníku do České Vsi a dále přes Písečnou na Mikulovice. Podle starosty České Vsi Petra Mudry je severní cíp kraje nepřístupný ze všech stran.

Kromě podemletých silnic situaci v regionu komplikují i popadané stromy. Dopravní situace ztěžuje práci i hasičům, kteří se snaží evakuovat obyvatele z nejvíce zasažených oblastí, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Během 24 hodin vyjeli hasiči napříč krajem k tisícovce zásahů. "V tuto chvíli prioritně zachraňujeme a evakuujeme obyvatele, ale také se staráme o nejkritičtější místa na tocích, čistíme je. Zajišťujeme průjezdnost komunikací. Odstraňujeme naplaveniny, stromy z komunikací, protože situaci začal komplikovat i silný vítr," dodala mluvčí. Kromě severu kraje přibývá zásahů na Přerovsku, kde stoupá hladina Bečvy i jejích přítoků. Hasiči zde instalují čerpadla, čistí propustky i kanalizační vpusti.

Ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Radim Kuchař už v sobotu po jednání krizového štábu uvedl, že hasičům ztěžují práci právě lidé, kteří nechtějí některá místa opustit. "Protože voda v některých místech bude kulminovat v neděli a lidé tato místa nechtějí opustit, je zjevné, že budeme mít řadu žádostí, abychom je odtud dostali. V noci se budeme připravovat na to, abychom na žádosti mohli reagovat. Nejsme tomu rádi," uvedl před desátou večer Kuchař.

"Bohužel máme i případy, kdy se lidé po evakuaci zase vrací domů a potom jsou už odříznuti," dodal hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO).  

Předpověď na další hodiny

Na většině území spadlo podle meteorologů již přibližně 80 procent z očekávaného celkového množství srážek, nejvíce právě na Jesenicku. "Od středečního večera už napršelo na návětří Jeseníků téměř 450 mm, na hřebenech Krkonoš kolem 400 mm, v Beskydech téměř 300 mm, úhrny přes 250 mm jsme již zaznamenali v Novohradských a Jizerských horách a na Ostravsku," uvedl hydrometeorologický ústav.

Během neděle podle předpovědi naprší kolem dalších 50 mm v Jeseníkách a Krkonoších a kolem 60 mm v Jizerských horách. V Beskydech už srážky ustávají. Pro Jeseníky je však nejistá prognóza srážek na pondělí, kde se odhady napříč modely pohybují od 10 do 60 milimetrů. Silný severozápadní vítr, který během noci dosahoval v nárazech hlavně na jižní a střední Moravě i kolem 90 km/h, bude již během dopoledne slábnout.

Že je situace mimořádně vážná, dokládá i případ čtveřice mladých mužů, jejichž auto v sobotu spadlo do rozbouřené řeky Staříč a silný proud táhl vůz dál. Jeden muž stačil vyskočit a dostat se na břeh, po třech mladících ve věku nad 18 let pátrají policisté a hasiči. "S ohledem na rodinné příslušníky nebudeme poskytovat bližší informace," sdělila policejní mluvčí Ivana Skoupilová. 

V sobotu postávali u silnic hasiči, aby upozornili řidiče, že se budou muset se svými auty otočit. Kvůli podemletí či sesuvům půdy byly uzavřené některé silnice i železniční tratí. "V lokalitách, kam už neprojedou osobní automobily, operují naše předsunuté odřady," potvrdila mluvčí. Zároveň sdělila, že hasiči nasadili těžkou techniku včetně vyprošťovacího jeřábu, pomocí které odstraňují naplavené dřevo a další materiál z vodních toků, aby zabránili tvorbě dalších překážek v korytech.

Opavu zasáhla stoletá voda

S varováním v sobotu večer přišel také ministr dopravy Martin Kupka (ODS) po jednání krizové skupiny jeho resortu. "Nejvážnější je situace na Ostravsku, Opavsku a Jesenicku. Prosím, pokud můžete, omezte sami v postižených oblastech dopravu autem i vlakem. Vyhnete se komplikacím a dáte větší prostor záchranným pracím," vyzýval veřejnost. 

Podle ministryně obrany Jana Černochová (ODS) by o přesném nasazení armády rozhodla vláda. V sobotu večer odletěl do Ostravy na pomoc s vyprošťovacími a záchrannými pracemi armádní vrtulník W-3A Sokol.

Na řece Opavě ve stejnojmenném městě byl v neděli ráno překročen stoletý průtok. Povodí Odry očekává, že stoletá voda bude významně překonána i na dalších místech - řece Odře v Ostravě-Svinově, Opavici v Krnově na Bruntálsku i na řece Opavě, a to od Opavy po ústí. Na Odře v Bohumíně na Karvinsku se očekává dosažení stoletého průtoku a mírně vyššího, řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

"Na mnoha místech již dochází k ohrožení zástavby a očekáváme, že se situace bude dále zhoršovat a zasáhne závěrečné trati jednotlivých dílčích povodí. Evakuace probíhají kolem Opavice ve Městě Albrechticích, podél řeky Opavy v Krnově a v Opavě a v Kravařích a v desítkách dalších obcí. Zahajuje se evakuace Českého Těšína na Olši a bude se připravovat evakuace v Ostravě a v Bohumíně," řekla mluvčí.

Video: Archivní záběry přibližují rozsah katastrofální povodně z roku 2002 v Česku 

Dokumentární film o povodních v roce 2002 na Moravě, ve středních, jižních, západních a severních Čechách a v Praze. Přepis z VHS. | Video: Institut ochrany obyvatelstva
 

Právě se děje

Další zprávy