Praha - Lídři hnutí ANO zvažují, že pošlou na psychotesty čelní kandidáty do krajských voleb v příštím roce. Chtějí se tak vyhnout problémům s rebely, kteří vypověděli loajalitu v komunální politice - šlo o městské zastupitele v Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. Důkladné prověřování osobnostních rysů navrhují místopředsedové ANO Jaroslav Faltýnek a Petr Vokřál.
Jenže nápad se moc nelíbí dalším členům vedení hnutí. Oponentkou je i místopředsedkyně Jaroslava Jermanová. "Lidi si samozřejmě prověřujeme, ale psychologické testy už mi přijdou trošku za hranou. Jestliže se někdo rozhodne, že jde do politiky a nastrčí svou tvář veřejnosti, tak se vzdává svého soukromí. Nevím, jestli ho dál testovat," říká v rozhovoru Jermanová.
Aktuálně.cz: Vy jste nápad s psychotesty na schůzi předsednictva ANO odmítla. Jak jste argumentovala?
Jaroslava Jermanová: Ani psychologické testy vám neodhalí, jaký ten člověk ve skutečnosti je. Jsou lidé, kteří umějí vyplňovat psychologické testy tak, aby dopadly dobře. Je to metoda, která se poměrně často používá při hledání zaměstnanců u velkých firem. Já se tomu obecně nebráním, ale vždy tam existuje nějaké riziko. Tomu se úplně zabránit nikdy nedá. Měli bychom do krajských voleb dávat na kandidátky lidi, kteří jsou v ANO delší dobu, známe je z regionů, už jsou ověření.
Myslíte, že i přes váš odpor záměr kolegové Faltýnek s Vokřálem prosadí?
My jsme o tom nijak nehlasovali, to byla jen debata o nápadu, ještě je to otevřené. Já říkám, že v určité chvíli buď umíte lidi odhadnout, a když se spletete, tak se spletete. To je zkrátka riziko. Člověk může být dva tři roky v pohodě, pak přijde do politiky a udělá veletoč. To vám testy neodhalí. To je prostředí, které ho semele.
Jak chcete zabránit podobným situacím, kdy vám vaši členové hlasují proti vlastním lidem, jako se to stalo na radnicích Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích?
Naše problémy v regionech jsou pořád naprosto zanedbatelné proti tomu, co mají ostatní politické strany. Jsme mladí, tak se to dalo čekat, že takové potíže přijdou. S tím si musíme umět poradit. Zmíněné potíže byly spíše v tom, že do politiky přicházejí lidé s nějakými ideály a neuvědomují si, že když je v politice třeba něco prosadit, tak je nutné pracovat v týmu. Mnoho lidí jsou individualisté a tohle neumí.
Jak si dodnes prověřujete své kandidáty do voleb?
Podobně jako ostatní, díváme se do veřejných rejstříků. Například co se týče zadluženosti, historie těch lidí a podobně. Ale vycházíme z veřejně dostupných zdrojů, to je normální.
Více o plánovaných psychotestech v hnutí ANO si můžete přečíst ve středečním vydání Hospodářských novin.