Trest za konec Svobody: Budějovické ANO vyloučilo tři členy

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 7. 2015 14:31
Eliška Richterová, Filip Šmaus a Pavel Matoušek se podíleli na odvolání primátora, ve městě se pak rozpadla koalice a magistrát funguje v provizorním režimu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

České Budějovice - Hnutí ANO vyloučilo své členy Elišku Richtrovou, Filipa Šmause a Pavla Matouška.

Ti se jako zastupitelé Českých Budějovic na konci června podíleli na odvolání primátora města Jiřího Svobody (ANO). V krajském městě se následně rozpadla koalice, kterou kromě ANO tvořili Občané pro Budějovice (OPB), TOP 09 a KDU-ČSL.

Magistrát nyní funguje v provizorním režimu a strany hledají novou podobu vládní aliance.

Jednohlasné rozhodnutí

"Porušili stanovy a morální kodex hnutí. Jejich vyloučení doporučily místní, oblastní i krajská organizace. Předsednictvo jejich odvolání jednohlasně potvrdilo," řekla poslankyně a předsedkyně jihočeské krajské organizace ANO Radka Maxová.

Podle ní vedení hnutí také doporučilo všem třem vyloučeným členům, aby rezignovali na mandáty zastupitele.

"Každý ze zastupitelů, který byl zvolen za ANO, podepsal morální závazek, že v případě porušení kodexu mandát složí. Ale lze předpokládat, že na to (Richtrová, Matoušek, Šmaus) nebudou brát ohled, a tím by ukázali své charaktery v jasném světle," uvedl Svoboda.

Matoušek uvedl, že zatím o rezignaci neuvažuje. "Chci dále pomáhat naplňovat program, který jsme voličům slíbili," řekl bývalý náměstek primátora. Dodal, že se nerozchází s filozofií hnutí ANO. Problém vidí v tom, že koalice přestala být funkční.

Faltýnek: selhání jednotlivců

"To se stalo v momentě, kdy jednala o mém odvolání z místa náměstka. Postrádala pro to dostatečný počet hlasů a začala je shánět u opozice," řekl Matoušek.

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek považuje situaci v Českých Budějovicích za selhání jednotlivců. "Snažili se prosadit svůj názor jednotlivce, a to v politice, kde chceme mít většinu, prostě nefunguje," řekl.

O žádné hlubší krizi ANO v regionech podle něj nemůže být řeč, přestože problémy s rebelujícími zastupiteli se objevily také v Ústí nad Labem a dalších městech.

"Většina našich lidí nemá zkušenosti s politikou, byl to pro ně tvrdý náraz. Nebyli schopní se přizpůsobit stylu jednání politických stran," připustil Faltýnek.

Odvolání iniciovala ČSSD

Odvolání primátora a jeho tří náměstků Iva Moravce (OPB), Františka Konečného (ANO) a Tomáše Bouzka (TOP 09) iniciovala 29. června na zasedání zastupitelstva opoziční ČSSD. Ze 44 přítomných se jich pro návrh vyslovilo 23.

Obecní volby v Českých Budějovicích vyhrálo loni v říjnu hnutí ANO, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu získalo 12 mandátů, druhé ČSSD hlasy vynesly devět mandátů, třetímu hnutí Občané pro Budějovice (OPB) osm, čtvrté KSČM šest, TOP 09 čtyři, lidovcům a ODS po třech.

Čtyřkoalice, kterou se dlouho nedařilo vytvořit, měla původně v zastupitelstvu 27 hlasů.

Od začátku šlo o křehkou koalici, která se brzy začala drolit. Z klubu ANO hned po volbách vystoupila Eliška Richtrová, která chtěla koalici s ČSSD a méně placených náměstků, před časem byl z klubu TOP 09 vyloučen někdejší radní Kamil Calta.

Vedení města pak na začátku června odvolalo náměstka Matouška za to, že nerespektoval usnesení koalice v případě volby předsednictva městské Teplárny, na jejíž valnou hromadu byl nominován.

Politologové: celostátní rozepře nehrozí

Podle politologů rozepře v regionech hnutí ANO na celostátní úrovni neohrozí. "Zásadní pro ANO je popularita lídra Andreje Babiše. Až důvěra k němu oslabí, projeví se to i na preferencích a podpoře. Ta zcela jistě klesne," míní Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Podle Ladislava Mrklase z Vysoké školy Cevro Institut může razantní řešení neshod v regionech Babiše i posílit. "Může to vést k tomu, že bude brán jako ten, kdo tvrdou rukou potírá vnitřní problémy," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy