Jedy jsou i v obyčejné dešťové vodě

Pavel Baroch
10. 7. 2006 16:45
Praha - Nemusíte pracovat v chemičce, abyste se "nakazili" nebezpečnými látkami. Stačí, když sedíte v obyčejné kanceláři.

Ekologické sdružení Arnika nechalo analyzovat vzorky prachu a dešťové vody. Experti měli zjistit možnou přítomnost chemických látek na čtyřech místech v zemi - na Churáňově na Šumavě, v Ostravě, Praze a Ústí nad Labem.

Národní referenční laboratoř pro persistentní organické sloučeniny naměřila ve vzorcích 31 různých jedovatých látek. Přičemž ve vzorcích prachu jich bylo dvanáct až čtrnáct, v dešťové vodě osmnáct až dvacet.

Arnika přitom neodebírala vzorky prachu na ulici, ale v pražské kanceláři předsedy Strany zelených Martina Bursíka, ústeckého hejtmana Jiřího Šulce (ODS), v úřadě Moravskoslezského kraje a v budově hydrometeorologické stanice Churáňov.

"Nedostatečná kontrola, kterou máme nad chemickými látkami používanými do různých výrobků, způsobila, že prach v kancelářích a bytech obsahuje látky, které ohrožují reprodukci, imunitní systém nebo se kumulují v našich tkáních a negativně působí na hormonální systém," řekl Jindřich Petrlík z Arniky.

Na Šumavě byly nejvyšší koncentrace

Připomněl, že i v relativně čistém prostředí Šumavy - na Churáňově - se pracovníci hydrometeorologické stanice dostanou do kontaktu s nezanedbatelnými koncentracemi nebezpečného ftalátu, který se uvolňuje z linolea z PVC.

Právě na Churáňově objevil test nejvyšší koncentrace jedovatých ftalátů.

Výsledky testů poslouží sdružení Arnika k tomu, aby s dalšími ekologickými a spotřebitelskými organizacemi prosadili přísnou evropskou směrnici o kontrole chemikálií, pro níž se používá zkratka REACH. Návrh nových chemických předpisů právě projednává Evropský parlament.

"Výsledky analýzy parlamentu pošleme," řekl Petrlík.

U Bursíka jsou jedovaté zpomalovače hoření

V pražské kanceláři poslance Bursíka sice bylo zjištěno nejmenší množství ftalátů, protože předseda zelených nemá na podlaze linoleum; laboratoř však prokázala zvýšené hodnoty zpomalovačů hoření, které se nejspíš uvolnily z počítače, nábytku či z omítek.

Britský expert Alan Watson, který výsledky testů interpretoval, připomněl, že o dopadech zpomalovačů hoření na zdraví lidí se zatím ví velice málo. Předpokládá se ale například jejich negativní působení na funkci jater a tvorbu hormonů.

"Zatímco o PVC je známo, že obsahuje ftaláty, v případě různých zpomalovačů hoření se o jejich nebezpečnosti a obsahu ve výrobcích zatím příliš nehovoří," okomentoval výsledky testů prachu ve své kanceláři Bursík, kandidát na nového ministra životního prostředí.

Jedovaté látky se našly i v kanceláři
Jedovaté látky se našly i v kanceláři | Foto: Ludvík Hradilek

"Udělám ze své pozice vše pro to, aby REACH tuto mezeru vyplnil a zaručil spotřebitelům právo na informace o obsahu chemických látek ve výrobcích. Hlavní je, aby REACH zaručoval náhradu nebezpečných chemických látek bezpečnějšími alternativami," dodal Bursík.

Nejvíce zpomalovačů hoření obsahoval prach v kanceláři hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce.

Ambrozek má v krvi DDT

Sdružení Arnika se před dvěma lety podílelo na podobném testu, když se prověřovala krev evropských ministrů životního prostředí.

V krvi českého ministra životního prostředí Libora Ambrozka (KDU-ČSL) experti našli pesticidy, polychlorované bifenily, zpomalovač hoření i DDT, které bylo zakázáno už v roce 1973, ale v okolním prostředí stále zůstává.

Ambrozek přitom většinu života prožil na chemicky relativně nedotčené jižní Moravě.

"Dokazuje to, že i lidé, kteří nežijí zrovna u chemičky, mohou být kontaminováni dávno zakázanými látkami," komentoval tehdy výsledky testů Ambrozek.

V krvi evropských politiků se před dvěma lety našlo pětapadesát ze 103 zjišťovaných chemických látek. Některé z nich mohou způsobovat rakovinu, poškozovat imunitní systém nebo narušovat hormonální rovnováhu.

 

Právě se děje

Další zprávy