Ekologické sdružení Arnika nechalo analyzovat vzorky prachu a dešťové vody. Experti měli zjistit možnou přítomnost chemických látek na čtyřech místech v zemi - na Churáňově na Šumavě, v Ostravě, Praze a Ústí nad Labem.
Národní referenční laboratoř pro persistentní organické sloučeniny naměřila ve vzorcích 31 různých jedovatých látek. Přičemž ve vzorcích prachu jich bylo dvanáct až čtrnáct, v dešťové vodě osmnáct až dvacet.
Arnika přitom neodebírala vzorky prachu na ulici, ale v pražské kanceláři předsedy Strany zelených Martina Bursíka, ústeckého hejtmana Jiřího Šulce (ODS), v úřadě Moravskoslezského kraje a v budově hydrometeorologické stanice Churáňov.
"Nedostatečná kontrola, kterou máme nad chemickými látkami používanými do různých výrobků, způsobila, že prach v kancelářích a bytech obsahuje látky, které ohrožují reprodukci, imunitní systém nebo se kumulují v našich tkáních a negativně působí na hormonální systém," řekl Jindřich Petrlík z Arniky.
Na Šumavě byly nejvyšší koncentrace
Připomněl, že i v relativně čistém prostředí Šumavy - na Churáňově - se pracovníci hydrometeorologické stanice dostanou do kontaktu s nezanedbatelnými koncentracemi nebezpečného ftalátu, který se uvolňuje z linolea z PVC.
Právě na Churáňově objevil test nejvyšší koncentrace jedovatých ftalátů.
Výsledky testů poslouží sdružení Arnika k tomu, aby s dalšími ekologickými a spotřebitelskými organizacemi prosadili přísnou evropskou směrnici o kontrole chemikálií, pro níž se používá zkratka REACH. Návrh nových chemických předpisů právě projednává Evropský parlament.
"Výsledky analýzy parlamentu pošleme," řekl Petrlík.
U Bursíka jsou jedovaté zpomalovače hoření
V pražské kanceláři poslance Bursíka sice bylo zjištěno nejmenší množství ftalátů, protože předseda zelených nemá na podlaze linoleum; laboratoř však prokázala zvýšené hodnoty zpomalovačů hoření, které se nejspíš uvolnily z počítače, nábytku či z omítek.
Britský expert Alan Watson, který výsledky testů interpretoval, připomněl, že o dopadech zpomalovačů hoření na zdraví lidí se zatím ví velice málo. Předpokládá se ale například jejich negativní působení na funkci jater a tvorbu hormonů.
"Zatímco o PVC je známo, že obsahuje ftaláty, v případě různých zpomalovačů hoření se o jejich nebezpečnosti a obsahu ve výrobcích zatím příliš nehovoří," okomentoval výsledky testů prachu ve své kanceláři Bursík, kandidát na nového ministra životního prostředí.
"Udělám ze své pozice vše pro to, aby REACH tuto mezeru vyplnil a zaručil spotřebitelům právo na informace o obsahu chemických látek ve výrobcích. Hlavní je, aby REACH zaručoval náhradu nebezpečných chemických látek bezpečnějšími alternativami," dodal Bursík.
Nejvíce zpomalovačů hoření obsahoval prach v kanceláři hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce.
Ambrozek má v krvi DDT
Sdružení Arnika se před dvěma lety podílelo na podobném testu, když se prověřovala krev evropských ministrů životního prostředí.
V krvi českého ministra životního prostředí Libora Ambrozka (KDU-ČSL) experti našli pesticidy, polychlorované bifenily, zpomalovač hoření i DDT, které bylo zakázáno už v roce 1973, ale v okolním prostředí stále zůstává.
Ambrozek přitom většinu života prožil na chemicky relativně nedotčené jižní Moravě.
"Dokazuje to, že i lidé, kteří nežijí zrovna u chemičky, mohou být kontaminováni dávno zakázanými látkami," komentoval tehdy výsledky testů Ambrozek.
V krvi evropských politiků se před dvěma lety našlo pětapadesát ze 103 zjišťovaných chemických látek. Některé z nich mohou způsobovat rakovinu, poškozovat imunitní systém nebo narušovat hormonální rovnováhu.