Greenpeace protestovali kvůli REACH

ven, ČTK
22. 3. 2006 13:03
Praha - Aktivisté organizace Greenpeace vyvěsili dnes ráno z Nuselského mostu transparent s nápisem "Nejsme sebevrazi - chceme účinný REACH". Uvnitř FOTOGALERIE.
Před kongresovým centrem
Před kongresovým centrem | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Chtějí tak upozornit na účastníky konference Svazu chemického průmyslu v nedalekém Kongresovém centru Praha, kteří jednají o nové chemické politice Evropské unie.

Aktivisté totiž nesouhlasí s poslední verzí návrhu chemické politiky EU (REACH), která nedává průmyslu povinnost nahrazovat nebezpečné látky, pokud existuje jejich šetrnější ekvivalent. Předpis by podle jejich názoru měl být co nejpřísnější.

Transparent vyvěsili horolezci u paty mostu na straně od centra města. Visel tam do 11:00. Hasiči ani policisté proti aktivistům nezasáhli. Policisté si pouze ověřili totožnost všech demonstrantů. 

REACH - hýbe chemickým světem

Takzvaný REACH má od 1. ledna roku 2008 nahradit 45 současných chemických předpisů. V říjnu by o normě měl rozhodovat Evropský parlament, nyní k ní připravují postoje jednotlivé státy Unie. Předpis se bude týkat zhruba 30.000 běžně používaných látek, které se vyrábějí v množství nad jednu tunu. Jejich vlastnosti budou muset výrobci v průběhu let prověřovat. Ty nejnebezpečnější z nich by pak měli přestat úplně vyrábět. Odpovědnost za tuto činnost ponese Evropská chemická agentura v Helsinkách.

Jana Rovenského podezřívají ze spáchání přestupku
Jana Rovenského podezřívají ze spáchání přestupku | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Zástupci chemického průmyslu tvrdí, že náklady na takové prověření budou enormní a ohrozí hlavně malé a střední podniky. Na změnu podle nich doplatí i spotřebitelé.

Podle dřívějších odhadů dosáhnou přímé administrativní náklady českých chemických firem spojené se zavedením nové legislativy čtyř až šesti miliard korun. Zhruba 80 procent nákladů přitom ponesou právě malé a střední firmy.

Ekologové versus chemici

S tím ale ekologové nesouhlasí. Tvrdší pravidla podle nich budou nutit podniky k inovacím, a tím i k větší konkurenceschopnosti, navíc přinesou zlepšení kvality života.

"Nejnovější studie EU, kterou jsme předávali příchozím, vyčísluje úspory REACH v oblastí zdraví a životního prostředí až na 95 miliard eur v nejbližších 25 letech. Jen systémy zdravotnictví EU by díky nové chemické politice mohly ušetřit v nejbližších deseti letech asi 2,5 miliardy eur, nemluvě o stovkách případů rakoviny a dalších smrtelných onemocnění," uvedl člen Greenpeace Martin Kloubek.

Chemický průmysl podle něj náklady schválně nadhodnocuje. Před lety se museli výrobci vyrovnat s novými pravidly pro obaly, která znamenala daleko vyšší investice, přesto přežili, tvrdí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy