Praha - Sotva poslanci v květnu schválili revoluční školskou reformu, která dovoluje žákům podávat až tři přihlášky na střední školy, zatáhlo ministerstvo školství za ruční brzdu.
V rámci příprav státní maturity uvolní několik desítek milionů i na projekt s názvem STEP, který má pro přijímací zkoušky na střední školy vytvořit jednotné testy a speciální informační systém.
Zhotovitelem projektu bude státem řízená organizace Cermat připravující i nepříliš populární státní maturity. Cermat chce navázat na testování, které dělá v devátých třídách. STEP by měl začít zkušebně fungovat v roce 2010 a naplno pak od roku 2012.
V souvislostech: Státní maturita bude stát další stovky milionů
"V podstatě by to ideálně vypadalo tak, že student udělá jeden test a ten rozhodne o tom, na kterou školu půjde," říká ředitel Cermatu Pavel Zelený. Páťáci a sedmáci by dělali jen test studijních předpokladů. Žáci devátých tříd by si přibrali ještě matematiku a český jazyk.
Jeden test a pár kliknutí. Budou tak vypadat přijímačky?
Do on-line informačního systému by ředitelé škol zadali parametry požadované pro přijetí a zároveň s jakými výsledky se žáci do školy dostali v loňském roce.
"Uchazeč bude znát svůj výsledek a podle toho si vybere, na jakou školu přihlášku podá," vysvětluje Zelený. Pokud skončí třetí pod čarou a čtyři studenti před ním využijí toho, že se dostali jinam, mohl by on-line potvrdit, že na danou školu v září nastoupí.
Podle Zeleného to ale bude vyžadovat vyjmutí přijímacího řízení z režimu správních řízení, tedy změnit zákon.
Celý systém se nápadně podobá přijímacím řízením, jak je organizuje společnost Scio. Zelený nevylučuje, že by se s tímto svým konkurentem mohl spojit. "To jejich know-how funguje, jen by bylo potřeba zvýšit zabezpečení kvůli práci s osobními daty," říká.
Informační systém by měl být modulací obdobného systému, který bude fungovat pro státní maturity. Stát bude tři až pět milionů.
Tři přihlášky: pro školy administrativní očistec
Zavedení tří přihlášek pro školy znamená velké komplikace. "Poslanci nám tím pěkně zavařili," říká ředitelka pražského Gymnázia Budějovická Zdeňka Bednářová.
"Přijímačky v roce 2009, to bude obrovský průšvih," tvrdí ředitel Cermatu Pavel Zelený.
Čtěte více:
Poslanci schválili tři přihlášky na střední školy
Postupové zkoušky na gymnáziích končí. Klaus podepsal
Pro školy je novinka náročná nejen logisticky a administračně. Musí totiž připravit takové testy, které budou srovnatelné ve všech kolech a termínech přijímacího řízení. "To není snadné a naopak případně velmi snadno právně napadnutelné," říká Zelený. U testů, které chystá, by prý srovnatelnost zaručena byla.
Tisíce přihlášek a nejistota
"Odhaduji, že povedeme tisíc správních řízení s uchazeči o studium. Tedy dvakrát tolik, co v loňském roce. Jenom za poštovné jsme loni dali 40 tisíc korun," vypočítává ředitelka Gymnázia Budějovická komplikace.
Ani budova školy není nafukovací, upozorňuje. Tisíc uchazečů o studium se do ní naráz nevejde. "Škola bude kvůli přijímacím řízením zavřená minimálně týden a studenti se nebudou učit," poukazuje na další problém Bednářová.
Čtěte blogy na Aktuálně.cz
Václav Klaus: Jak je to s příhláškami na střední školu? | |
|
Ekonom Daniel Münich: Trauma z jedné přihlášky snad končí |
Nejhorší ale bude nejistota, až do prvního září totiž mohou rodiče říct, že jejich dítě do školy nenastoupí. "Nevím, co se bude dít pak," dodává Bednářová. Školám dosud chybí vyhláška, která by popisovala, jak postupovat v konkrétních situacích.
"Bude to pro nás krok do neznáma. Můžeme třeba přijmout o dvacet studentů víc a doufat, že jich dvacet studium odřekne a půjde na jinou školu. Je to velká nejistota," dodává ředitel Gymnázia Zlín Jan Chudárek.
Novelu zákona, podle které mohou studenti podat v prvním kole tři přihlášky na střední školu, předložila skupina poslanců v čele s předsedou školského výboru Waltrem Bartošem (ODS).