Státní maturita bude stát další stovky milionů

9. 9. 2008 7:26
Maturity v roce 2010 přijdou na 600 milionů
Loni na jaře se proti státním maturitám mohutně protestovalo
Loni na jaře se proti státním maturitám mohutně protestovalo | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přípravy státních maturit, které mají naostro začít v roce 2010, spolknou dalších šest set milionů korun.

Celkově se tak náklady vyšplhají nad 700 milionů. Na desítky milionů korun pak přijde jejich každoroční opakování.

Vyplývá to ze tří hlavních projektů, které na odborné konferenci představilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT). Všechny společně míří k blízkému cíli - státní maturitní zkoušce v roce 2010.

Čtěte více: Maturitní generálka: jak si stát vyzkouší maturity?

Balík peněz na takzvané národní projekty, mezi které patří i státní maturita, přitom získá především přímo ministerstvu školství podřízená organizace CERMAT (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání).

Alfa, Beta, Gama

"Projekt Alfa připraví učitele a další pracovníky, projekt Beta připraví systém toho, co a jak se bude zkoušet, projekt Gama je pak samotná státní maturita," shrnul ředitel CERMATu Pavel Zelený.

Dvě stě milionů korun chce CERMAT investovat do vyškolení školitelů a učitelů, kteří by se měli naučit, jak hodnotit výkony studentů u maturity, nebo na propagaci samotných státních maturit ve společnosti.

Školení by se mělo zúčastnit až 30 tisíc pedagogických pracovníků. U maturit pak budou zastávat funkce jako školní maturitní komisař, zadavatel testů, hodnotitel písemných prací a ústních zkoušek nebo autor testových úloh a zadání zkoušek.

"Za nejdůležitější považuji přesvědčit vysoké školy, že státní maturitu lze využít jako plnohodnotné kritérium pro přijetí na vysokou školu," uvedl Zelený. 

Pavel Zelený, ředitel CERMATu
Pavel Zelený, ředitel CERMATu | Foto: Ludvík Hradilek

Čtěte více: Ministr Liška: Státní maturita nenahradí přijímací zkoušky

Univerzity v principu vítají možnost využití výsledků státních maturit pro přijímací řízení.  "Ale pouze pokud tyto maturity zaručí, že uchazeč získal standardní znalosti a má také kompetence pro další studium," upozorňuje například rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala. Rektor Západočeské univerzity Josef Průša je pak pro minimálně dvouleté přechodné období.

Klíčové kompetence nebo znalosti?

Součástí projektu Beta pak je sladit rámcové vzdělávání, které postupně nabíhá na základních i středních školách, s tím, co se bude zkoušet u maturity.

Podle odborníků z řad odpůrců státních maturit je to však krok zpět. "Škola se bude snažit naučit žáky to, co bude v testech, a znovu se vrátí k biflování," varují, že klíčové kompetence ve vyšších ročnících středních škol znovu nahradí encyklopedické znalosti.

Čtěte více: Podívejte se, co budou učitelé zkoušet u maturit

Do projektu Beta se má investovat 170 milionů korun. Za ně má vzniknout tzv. banka testových úloh, ze které se maturitní testy budou generovat. Vzniknout má i systém certifikace znalostí cizích jazyků nebo přijímací testy na gymnázia a střední školy.

Projekt Gama pak počítá s dalšími 170 miliony korun na logistiku a zabezpečení "zkušebního tajemství" samotných maturitních zkoušek.

Právo na vzdělání má každý
Právo na vzdělání má každý | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Letos maturovalo kolem 70 tisíc studentů. Třicet tisíc z nich poté skládalo tzv. Národní srovnávací zkoušky, které mnohé vysoké školy berou jako jedno z kritérií přijetí ke studiu. Společnost Scio tvrdí, že by dokázala maturitní zkoušky udělat mnohem levněji než drahý státní CERMAT.

"Ovšem míra zabezpečení je ve Sciu, troufám si tvrdit, mnohem nižší, než jakou budou mít naše zkoušky," uvedl na konferenci ředitel CERMATu Zelený. Státní maturitní zkoušky navíc nebudou jen znalostní testy, ale hodnotit se bude písemný i ústní projev studenta.

Čtěte více: Studenty čeká státní maturita. Poslanci s tím souhlasí

Odložená maturita za stovky milionů

Projekty v neposlední řadě počítají se vznikem tzv. jednotlivé maturitní zkoušky, určené pro ty, kteří nepůjdou na vysokou školu ihned po maturitě. Nebudou muset skládat celou maturitní zkoušku, ale pouze vybrané předměty, které budou rozhodující pro přijetí na vysněnou školu.

Peníze do resortu školství poplynou z evropských sociálních fondů, odkud Česká republika získala na operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost na léta 2008-2013 celkově 50 miliard.

Státní maturita se v CERMATu připravuje již od roku 1999. Za tu dobu proběhlo několik kol projektu Maturita nanečisto, který se setkal s kritikou obsahové správnosti testů i jejich vyhodnocování. Stát do příprav státní maturity investoval již přes sto milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy