Praha - Mizivou úspěšnost mají trestní oznámení, která podává Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Byť policie letos v létě obvinila bývalého náměstka ministra financí Tomáše Zídka kvůli zadání zbytečných posudků za necelé dva miliony, je to za posledních pět let jediné stíhání, které zahájila na podnět NKÚ.
"Děláme kontroly do minulosti a několik let zpětně. Policie je v obtížné pozici, po tak dlouhé době získat důkazy a prokázat u takto starých trestných činů úmysl," konstatuje prezident NKÚ Miloslav Kala, který do čela úřadu nastoupil v roce 2013.
Z čísel se přitom zdá, že po jeho nástupu se počet odhalených prohřešků skokově zvýšil. Zatímco v roce 2012 podal úřad čtyři trestní oznámení a v první rok, kdy se Kala ujal úřadu, pět, loni tento počet vzrostl na devět a za prvních osm měsíců letošního roku jich bylo už 11. Zhruba polovinu jich však již policie odložila, zbylé pak stále prošetřuje, ale bez obvinění.
"Samozřejmě že mě ta statistika netěší, ale my nevedeme závody o to, kolik se podá trestních oznámení a padne trestů. Nám jde o to, aby se situace napravila a zlepšila," říká Kala. Ten v čele úřadu, který hlídá státní miliardy, vystřídal Františka Dohnala, kterého provázela aféra se zbytečným utrácením NKÚ a svůj post nakonec musel opustit poté, co byl sám odsouzen za to, že znemožnil kontrolu ve svém vlastním úřadě.
Poslední známý případ, který skončil po podání trestního oznámení NKÚ před soudem, byla oprava vysokoškolských kolejí v Liberci pro mistrovství světa v lyžování v roce 2007. Trojici, obžalovanou z toho, že zaplacené práce vůbec neuskutečnili a uvedenými penězi financovali jiné věci, než byly ve smlouvách, nakonec soud v červnu 2013 osvobodil. Podle něj se nepodařilo prokázat, že se někdo obohatil, a nenaplnily se tak všechny prvky trestného činu.
Za poslední dva roky jste podali dvacet trestních oznámení. Policie ale už polovinu z nich odložila a obvinila pouze jediného člověka. Není to příliš nízká úspěšnost?
Hlavní faktor bude to, že děláme kontroly do minulosti a několik let zpětně. Policie je v obtížné pozici po tak dlouhé době získat důkazy a prokázat u takto starých trestných činů úmysl.
Není to ale i tím, že neumíte napsat trestní oznámení a podložit ho?
S tím nesouhlasím. Trestní oznámení může podat každý člověk a police má zkoumat, jestli ty znaky trestného činu byly, či nebyly naplněny. Má to být tak, že pokud je podezření ze spáchání trestného činu, tak se má prověřit. U nás je ta věc komplikovaná tím, že se jedná o starší věci a velmi často tam ti lidi zametou stopy či předem vytvářejí situaci tak, aby nebyla důkazně příliš jednoduše uchopitelná.
Tedy že policie by potřebovala lepší odborníky, protože neumí pořádně rozplést ty ekonomické věci?
Tak. Navíc my podáváme trestní oznámení, že byl spáchán trestný čin, a policie musí najít toho, kdo zodpovídá. Ale stává se třeba i to, že před soudem skončil ředitel Správy železniční dopravní cesty, že nehospodárně nakupoval elektřinu. A ten ho osvobodil proto, že mu žádným předpisem nebyla uložena povinnost chovat se hospodárně.
Samozřejmě že mě ta statistika netěší. My ale nevedeme závody o to, kolik se podá trestních oznámení a padne trestů. Nám jde o to, aby se situace napravila a zlepšila.
Co udělat pro to, aby ti viníci napříště nevyklouzli?
Doufám, že se ta situace významně zlepší služebním zákonem.
Proč?
Velmi často narážíme na to, že přijdeme do úřadu, kde se vyměnilo kompletně celé vedení, a ta zodpovědnost se tam těžko dohledává, ti lidé si to nepamatují, i proto, že se stále střídají.
Pokud bude větší stabilita, dá se čekat, že když ty dva tři roky poté přijdeme, tak tam bude člověk zodpovědný za tu věc a bude nám schopen ji vysvětlit, nebo za ni bude popotahován.
Nyní jsou na vašem webu zmíněny dvě kontroly, u nichž je poznámka, že jste podali trestní oznámení, ale kontrolní nález tam zveřejněn není. Za co konkrétního jste je podávali?
Konkrétně se k těm věcem nemohu vyjadřovat. V okamžiku, kdy podáme trestní oznámení, policie nám obvykle zakáže zveřejnit ten kontrolní závěr. Ten tu leží schválený a čekáme, než policie udělá příslušná opatření, abychom nikoho nevyplašili. A potom se dohodneme, co pustíme veřejnosti. Není důvod s nimi v tomto nespolupracovat. Může se stát, že pak přijdou a zjistí, že příslušná smlouva sice existuje, ale v tom spise něco chybí a pak se to musí odložit.
Můžete vy něco změnit, něco udělat líp, abyste byli úspěšnější?
My se tím nesmíme nechat vykolejit, musíme v naší práci pokračovat. Tam, kde je podle našeho názoru naplněno, že se jedná o trestný čin, trestní oznámení musíme podat. Samozřejmě budeme dál projednávat se státními zástupci, co potřebují doplnit.