Policie obvinila exnáměstka ministra. Mrhal penězi za studie o hazardu, tvrdí NKÚ

Marek Pokorný Marek Pokorný
27. 9. 2015 12:23
Bývalý náměstek ministra financí Tomáš Zídek nevěděl, jestli má poslechnout verdikt Ústavního soudu, který řekl, že obce mohou na svém území zakázat hazard. A jestli tedy má ministerstvo začít odebírat licence na provozování hazardních automatů. Zadal si na to proto dvě studie za takřka dva miliony korun. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu úplně zbytečně. Ministerstvo již mělo k dispozici analýzy, které vypracovali jeho vlastní pracovníci. Úřad proto podal trestní oznámení a policie Zídka obvinila.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha – Protikorupční policie obvinila bývalého náměstka ministra financí Tomáše Zídka. Nevěděl, zda má poslechnout verdikt Ústavního soudu o regulaci hazardu, a zadal si proto vypracování dvou znaleckých posudků, jestli se jím má řídit. Nejvyšší kontrolní úřad to označil za nesmyslný výdaj a na Zídka podal trestní oznámení, se kterým se policie ztotožnila a Zídka obvinila.

"Je stíhán pro trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku," potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Sám Zídek svoje obvinění potvrdil, ale označuje je za nesmyslné. "Je to vykonstruovaná snaha Nejvyššího kontrolního úřadu něco najít," reaguje Zídek. Sám chtěl prý pouze mít jistotu, jak má dál postupovat.

Na počátku Zídkova stíhání stálo dva roky staré rozhodnutí Ústavního soudu, který v dubnu 2013 řekl, že obce si mohou výherní automaty na svém území regulovat samy. A že je ministerstvo povinno zrušit všechna povolení, která jsou v rozporu s vyhláškami jednotlivých obcí.

Jenže místo toho, aby ministerstvo poslechlo verdikt ústavních soudců a začalo vydaná povolení rušit, obratem si zadalo dvě analýzy u Institutu kontroly, o.p.s. a u právní kanceláře Weil, Gothsal & Manges, aby vědělo, jak má dál postupovat. A dalo za ně bezmála dva miliony korun.

Chtěl mít krytá záda

Zídek se hájí tím, že nevěděl, jak má na verdikt Ústavního soudu reagovat. A že chtěl mít krytá záda. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu byly ale posudky úplně zbytečné. Odbor státního dozoru nad sázkovými hrami měl vydaná povolení začít rušit okamžitě.

"Řešení již před zpracováním analýzy navrhli odborně způsobilí zaměstnanci ministerstva financí, neboť bylo dostatečně zřejmé z nálezů Ústavního soudu a znění správního řádu a zákona o loteriích," uvedli kontroloři ve své loňské zprávě a vzápětí podali trestní oznámení.

Tomu ale Zídek oponuje. A tvrdí, že posudky zadal externím firmám, protože měl málo právníků a ti se v takto složité problematice neorientovali. "Na oddělení byli dva právníci a dělali na novém zákoně o loteriích, který měl jít tenkrát do vlády," říká s tím, že nikdo z nich navíc nebyl odborník na správní právo. "Nikdo nevěděl, jestli nález Ústavního soudu máme respektovat, jestli není vyšší moc, než je Ústavní soud. Jestli nehrozí například miliardové žaloby kvůli zákonu na ochranu investic," dodal. "A ty studie řekly, že arbitráže hrozí," podotkl.

Zídek se hájí i tím, že hazard dostal jako "přívažek". "Já měl na starosti Evropskou unii. Hazard byl pro mě desáté téma, dostal jsem ho, protože ho nikdo nechtěl," poukázal Zídek, který přežil na úřadu jako náměstek sedm let a čtyři ministry. Z ministerstva odešel před dvěma roky a vrátil se k původní profesi poradce v ekozemědělství.

Jeho argumentaci ale oponuje jeho nástupce Ondřej Závodský, podle něhož by si ministerstvo mělo veškeré právní otázky řešit pomocí svého odborného aparátu. "Odbor hazardu má okolo 35 lidí a značná část jsou právníci, kteří se právě specializují na tento obor práva. Naopak mimo ministerstvo těch odborníků moc není," uvedl Závodský.

4800 korun za hodinu

Na zbytečné studie již deník Aktuálně.cz loni upozornil. A uvedl tehdy, že za zmíněné analýzy ministerstvo zaplatilo 1,5 milionu korun. Institut si naúčtoval 109 hodin práce po 3500 korunách, advokátní kancelář Weil, Gothsal & Manges pak 185 hodin dokonce po 4 800 korunách.

"Závěrem právní analýzy bylo konstatováno, že tvrzení obsažená ve stanovisku je třeba v řadě ohledů podrobit verifikaci, dalšímu rozboru, jehož výsledky mohou vést k jejich potvrzení, modifikaci, popřípadě i negaci," shrnul výsledek prvního posudku NKÚ.

Právní kancelář Weil, Gothsal & Manges pak konstatovala, že by mělo MF urychleně zahájit správní řízení o odebrání licence těm přístrojům, které jsou v rozporu s obecní vyhláškou. A že takovéto rozhodnutí je třeba vydat bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů.

Jen pro ilustraci: Za devět měsíců od vyhlášení Ústavního soudu, tedy do konce roku 2013, ministerstvo zrušilo jen 43 povolení pro celkem 243 hracích automatů. V zemi přitom v té době bylo přes 61 tisíc těchto přístrojů.

Uzavřou do konce roku

"Tehdejší vedení ministerstva financí a odbor loterií záměrně vše oddalovaly a ve skutečnosti pracovaly ve prospěch provozovatelů loterií. Dělaly vše pro to, aby tady automaty zůstaly co nejdéle,“ uvedl již dříve náměstek brněnského primátora Matěj Hollan, který dříve působil v občanském sdružení Brnění, které obcím pomáhá v přípravě protihazardních vyhlášek.

Podle Ibeheje by policie ráda ukončila vyšetřování do konce října a ještě do konce roku podala návrh na podání obžaloby. Za uvedený trestný čin podle něj hrozí roční až pětileté odnětí svobody.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy