Praha - Věcmi veřejnými, nejmenší koaliční stranou, cloumá aféra, že její předseda Vít Bárta uplácel za loajalitu poslance Jaroslava Škárku.
Poslanci Radim Vysloužil i Michal Babák ale shodně tvrdí, že žádné obálky s penězi místopředsedovi Škárkovi nikdy nepředávali.
Právě o nich dvou mluvil výkonný místopředseda VV Jaroslav Škárka v rozhovoru s redaktorkou týdeníku Respekt, když vyprávěl o podivných sponzorech strany i o tom, že on sám inkasuje peníze za "své mlčení".
"Nikdy jsem Jardovi nenosil žádné obálky, kategoricky to odmítám," tvrdí Radim Vysloužil. "Je to lež, nesmysl," přidává se i Michal Babák.
Škárka bude své výroky stranickým kolegům vysvětlovat při čtvrtečním jednání poslaneckého klubu VV.
Zatímco koaliční partneři VV aféru příliš komentovat nechtějí, expředseda ČSSD Jiří Paroubek si už přisadil podáním trestního oznámení.
Škárkova verze příběhu
Sám Jaroslav Škárka teď tvrdí, že to celé byla mystifikace, protože si všiml, že ho redaktorka nahrává. V krátkém telefonickém rozhovoru ze zahraničí vysvětloval své kroky takto:
A.cz: Není to ale spíš tak, že jste říkal pravdu a teď se to snažíte zahladit tvrzením, že to byla mystifikace?
Určitě ne, vím, že mě nahrávala. Po několika zkušenostech, kdy jsme si domluvili rozhovor mimo záznam, a já si všiml nahrávání, přestal jsem komunikovat normálně.
A.cz: Co jste tím ale sledoval?
Chtěl jsem, aby si uvědomila, že to tak nejde. Říkal jsem věci, které byly tak velké fabulace, že jí to mělo dojít.
A.cz: I pokud připustíme, že to může být mystifikace - připadá vám vhodná?
Není to úplně ideální forma, ale zvolil jsem ji. S nikým z kolegů z VV jsem zatím nemluvil, ale z reakcí v médiích soudím, že to pochopili.
Babák: Je za tím ODS!
Tuto verzi zatím vesměs přijali i Škárkovi spolustraníci, i když ji kritizují.
"Možná chtěl napodobit pana ministra Kalouska. A možná v tom hraje roli frustrace," říká poslanec Babák.
V průběhu dne ale přišel s ještě jiným vysvětlením: za Škárkovými slovy může být podle Babáka vliv plzeňského podnikatele a člena výkonné rady ODS Romana Jurečka.
"Máme spoustu indicií z Plzeňského kraje, které budeme řešit na poslaneckém klubu," napsal ČTK v SMS zprávě Babák. Právě na Plzeňsku Škárka kandidoval do Poslanecké sněmovny.
"Výroky poslance Babáka jsou pro mne naprosto zcetné," reagoval jen stručně pro Aktuálně.cz Jurečka.
VV: Musíme si to vyříkat
O Škárkově osobní nespokojenosti v poslaneckém klubu mluví ostatně i Karolína Peake, která teď kandiduje na místopředsedkyni strany. Vybral by si ji Vít Bárta, který je brán jako skutečný lídr Věcí veřejných, pokud se stane novým předsedou VV.
"Jestli je v tom jeho osobní nespokojenost nebo něco jiného, nevím," říká Peake. "Pana Škárku znám poměrně dlouho. Tykáme si, ale nejsme asi úplně stejná krevní skupina. Ale tohle je pro mě velké překvapení a otazník, šokuje mě to."
Zároveň VV popírají, že by na Škárkových slovech něco bylo.
"Jsem ve Věcech veřejných od roku 2006 a nikdy jsem žádné peníze bokem nedostávala," říká Karolína Peake.
A Michal Babák odmítá tvrzení o "černých" sponzorech: "Úplně to vylučuji. Jsem za hospodaření zodpovědný."
Jen poslanec Stanislav Huml, další "rebel" uvnitř klubu VV, který sám sebe označuje jen za "kaoličního partnera VV" a který sdílí s Jaroslavem Škárkou poslaneckou kancelář, odmítá aféru jakkoliv komentovat.
"Ke Škárkovi vám neřeknu ani slovo," odmítá rezolutně.
Koalice zatím v klidu...
Vládní partneři zatím novou aféru Věcí veřejných příliš nekomentují s tím, že neznají podrobnosti.
"Je to velmi zvláštní," říká za ODS místopředseda jejich poslanců Marek Benda. "Na Věci veřejné míří řada otázek," dodává.
Jasné vysvětlení požaduje premiér Petr Nečas (ODS). "Pokud by se tvrzení, která přednesl pan Škarka, ukázala jako pravdivá, byla by to velmi vážná situace," prohlásil ministerský předseda. Podle šéfa poslaneckého klubu občanských demokratů Petra Tluchoře by se aféra měla probírat i na nejbližší schůzce koaličních špiček K9.
"Pokud politik něco řekne a za pár minut to popře, nebudí příliš důvěry," přidává se předseda poslanců za TOP 09 Petr Gazdík. "Jakékoliv mystifikace tohoto typu na novináře, zvlášť pokud se baví o penězích a mlčení, jsou nešťastné."
... Paroubek dává trestní oznámení
Naopak opoziční ČSSD si nenechává ujít příležitost ke kritice.
"Celý případ dokazuje to, že strana Věci veřejné je kombinací sekty a podnikatelského projektu, mocenským nástrojem 'bývalého' majitele bezpečnostní agentury ABL Víta Bárty k tomu, aby nadále zvýšil svůj mocenský a ekonomický vliv, a to právě prostřednictvím politiky na nejvyšších úrovních," napsal už ve svém prohlášení předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
A jeho předchůdce v čele strany Jiří Paroubek si přisadil trestním oznámením: "Rozhodl jsem se podat trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu nabízení a přijímání úplatku, a to veřejnými činiteli," oznámil.
"Dal jsem pokyn svému právnímu zástupci, aby na základě zveřejněných informací podal trestní oznámení směřující jak proti poslanci Škárkovi, tak vůči poslancům Babákovi a Vysloužilovi, kteří se měli na uplácení přímo podílet, ale i proti Vítu Bártovi, který o páchání trestného činu měl vědět a měl z něj mít dokonce prospěch," vysvětlil Paroubek médiím.