Předávat protokoly z nynějších kontrol státních nákupů ochranných prostředků by úřad mohl koncem srpna, doplnil Kala.
V programech na podporu podnikatelů jde podle Kaly o značné peníze rozdělované v krátkém čase. "Nepochybně to bude další předmět kontroly," řekl. Neupřesnil, kterých programů by se prověrka měla týkat. Vláda rozhodla o podpoře firem zasažených utlumením ekonomiky, které vyvolala opatření zavedená kabinetem proti šíření koronaviru. Peníze jdou třeba od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) a Finanční správy.
"Využíváme možnosti nezahájit kontrolu, ale vyžádat si doklady," řekl Kala k prověrkám na ministerstvech obrany, zahraničí a některých hygienických stanicích. "Je možné, že kontrola u nich bude ještě zahájena," doplnil bez dalších podrobností.
Kalův úřad nyní kontroluje státní nákupy zdravotních prostředků, ochranných pomůcek a souvisejících služeb v době nouzového stavu vyhlášeného vládou kvůli koronaviru. NKÚ se na nákupy rozhodl zaměřit například kvůli rozdílným cenám, které platila různá ministerstva za stejné pomůcky. Prověrka se týká ministerstev vnitra a zdravotnictví a Správy státních hmotných rezerv (SSHR), skončit by měla v listopadu.
Nyní prověřované státní instituce by mohly dostat protokoly o kontrolách na konci srpna, řekl Kala v E15. "Bude následovat proces vypořádávání připomínek a odvolání," doplnil. Už dřív k důvodům těchto prověrek uvedl, že jde především o velký objem peněz utracený bez zvýšené kontroly.
Česká republika trpěla nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek od počátku koronavirové krize. Ministerstvo vnitra mělo od 20. března zajištěny letecké dodávky z Číny, poslední přistálo na pražském letišti 3. května. Celkem bylo v letadlech přepraveno přes 2000 tun materiálu. Miliardy korun platilo různým dodavatelům za zdravotnický materiál také ministerstvo zdravotnictví. Peníze vláda brala hlavně z vládní rozpočtové rezervy, kterou kvůli tomu musela zásadním způsobem zvýšit.