Soud zpřísnil Janouškovi trest, do vězení má jít na 4,5 roku

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 16. 9. 2014 13:23
Odvolací soudkyně zároveň pražskému politickému podnikateli zakázala sedm let řídit. Rozsudek je pravomocný, lze se jen dovolat k Nejvyššímu soudu.
Roman Janoušek u soudu.
Roman Janoušek u soudu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pražský vrchní soud potrestal politického podnikatele Romana Janouška čtyřapůlletým vězením za předloňskou dopravní nehodu, při které opilý Janoušek těžce zranil ženu. Oproti soudu nižšího stupně tak podnikateli k tříletému trestu ještě rok a půl přidal.

Podle soudkyně Jaroslavy Maternové nešlo o dopravní nehodu, ale o "kriminální čin spáchaný na vozovce". I proto Janouškovi zpřísnila ještě zákaz řízení motorových vozidel z pěti let na sedm.

Rozsudek je pravomocný. Janouškův advokát Vít Široký sice řekl, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu, takový krok ale nemá odkladný účinek. Janoušek tak musí nastoupit do vězení.

Roman Janoušek se úterního jednání zúčastnil osobně. Verdikt soudu však odmítl komentovat a před novináři doslova utekl. Už před úterním začátkem jednání přitom řekl, že se nebude trestu vyhýbat.

Žalobce chtěl ještě přísnější trest

Žalobce Vlastimil Kraus původně žádal pro podnikatele ještě tvrdší trest - deset let za pokus o vraždu, anebo sedm let, pokud soud Janouškův čin vyhodnotí stejně jako nižší instance - jako ublížení na zdraví.

Roman Janoušek u vrchního soudu v Praze.
Roman Janoušek u vrchního soudu v Praze. | Foto: Radek Nohl

Soudkyně Maternová však kvalifikaci činu ponechala jako její kolega Tomáš Kubovec z městského soudu. Uložila však o rok a půl vyšší trest, protože za Janouškovým jednáním viděla úmyslný brutální útok.

"Přiklonili jsme se k názoru státního zástupce, že se původní sankce jeví jako mírné," řekla Maternová. Případ se podle ní liší od jiných nehod. "Poškozená neměla žádnou šanci bránit se masivnímu útoku," dodala soudkyně.

Janouškův advokát Vít Široký soudu řekl, že "se nemůže ztotožnit s názorem soudu i žalobce, že by chtěl jeho klient poškozenou zavraždit".

Podle obhájce bylo také nefér, že první soud povolil přehrání odposlechů z kauzy Jany Nagyové, nyní provdané Nečasové. "Z odposlechu mělo vyplynout, že můj klient poškozenou viděl. Kdybychom je dostali dříve, tak bychom k nim mohli vést dokazování. To se ale nestalo," řekl Široký.

Napadl i takzvaný superposudek znalců z Ústavu soudního inženýrství. Expertiza, která měla soudu pomoci rozsoudit předchozí protichůdné posudky žaloby a obhajoby, byla údajně vypracována nedostatečně a několikrát se v ní opakovalo slovo "mohl". To podle Širokého neznamená, že nehoda tak skutečně proběhla.

Janoušek: Udělal jsem chybu

Janoušek před odvolacím soudem projevil lítost. "Udělal jsem chybu, už dva roky se z toho dostávám. Chtěl bych se ještě jednou omluvit poškozené a její rodině," řekl Janoušek.

Zopakoval, že celý incident vnímal jako předem nalíčenou past. Opilý podnikatel prý situaci před nehodou špatně vyhodnotil třeba proto, že se v té době v médiích přetřásaly odposlechy jeho hovorů s kamarádem a bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem, které měly dokazovat Janouškův vliv na chod magistrátu.

Janoušek také popřel, že by o nehodě věděl. Že ženu srazil, mu údajně řekli až policisté, kteří jej zatkli po krátké honičce. "Kdo mě zná, ví, že bych nikomu vědomě neublížil. A poskytl bych první pomoc," dodal Janoušek.

Poškozená mohla zemřít

Incident se stal v březnu 2012 na křižovatce v pražské Vyskočilově ulici. Janoušek nejprve narazil do protijedoucího auta a snažil se od nehody odjet. Řidička ale Janouška doběhla na semaforu, postavila se před jeho auto a začala bušit do kapoty. Janoušek nejprve dvakrát popojel.

Poté se na zelenou rozjel a ženu porazil, čímž jí způsobil otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici, a kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla podle znalců i zemřít.

Janouškovo počínání podle verdiktu prvního soudu nelze kvalifikovat jako pokus o vraždu, protože z provedených důkazů není možné dovodit, že by byl Janoušek srozuměn s případnou smrtí sražené ženy.

Na situaci prý nebyl schopen reagovat adekvátně, protože byl opilý. Podle státní zástupkyně bylo podnikateli krátce po nehodě naměřeno 2,2 a 1,7 alkoholu v dechu.

Janoušek se původně hájil tím, že ženu v okamžiku střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi události však vyvrátil revizní znalecký posudek.

To je hrozná p***l, volal Janoušek od nehody

Nepomohly mu ani odposlechy, které policie pořídila v rámci případu Nagyová. Ze záznamů vyplývá, s kým si Janoušek v den nehody volal.

Kromě jeho manželky jde například o Janouškovy známé, kterým popisuje, jak z jeho pohledu nehoda probíhala.

"400 novinářů, 18 policejních vozů, počkej do p..., to je hrozná p***l, to je blázinec, já jsem v pořádku, baba se rozjela a nabourala to do mě," řekl Janoušek na policejním odposlechu.

Naopak polehčující okolností byly čistý trestní rejstřík a také to, že podnikatel ženě zaplatil odškodné 900 tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy