Janoušek odmítá trest. Tvrdí, že ženu úmyslně srazit nechtěl

Radek Nohl Radek Nohl
7. 5. 2014 18:30
Pražský podnikatel očekával podmínku, proti tříletému trestu vězení se odvolal. Jeho obhájce chce nové důkazy.
Pražský podnikatel Roman Janoušek u soudu.
Pražský podnikatel Roman Janoušek u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský podnikatel Roman Janoušek se ohradil proti rozsudku Městského soudu v Praze, který ho před týdnem nepravomocně odsoudil k třem rokům vězení a na pět let mu zakázal řídit.

Jak již dříve avizoval Janouškův advokát Vít Široký, odsouzený podnikatel podal prostřednictvím svého obhájce proti trestu v tentýž den blanketní odvolání. Doplněno bude poté, co dostane písemné vyhotovení verdiktu.

Důvod odvolání je podle Širokého poměrně jednoduchý. Janoušek si trvá na tom, že Vietnamku Thuong Nguyen, kterou pod vlivem alkoholu srazil svým Porsche Cayenne, neviděl a nechtěl jí úmyslně ublížit.

"Nesouhlasí s tím, co je mu kladeno za vinu, že chtěl ženě ublížit úmyslně na zdraví. Trvá si na tom, že ji neviděl," řekl Aktuálně.cz Široký.

Trest Janouška překvapil

Podle něj byl navíc Janoušek z výše trestu překvapený. "Neočekával to," prohlásil Široký a dodal: "Když by to nebyl pan Janoušek, tak by to skončilo podmínkou."

Podnikatel dělal kroky k tomu, aby případně mohl od soudu odejít s podmínkou. S poškozenou ženou se finančně vyrovnal (zaplatil jí zhruba 900 tisíc korun), omluvil se jí i její rodině.  

Široký však také přiznal, že byla chyba, že jeho klient k soudu nepřišel poslední den před vyhlášením rozsudku. A to v době, kdy soud pustil odposlechy jeho hovorů bezprostředně po dopravní nehodě. Ty mu u veřejnosti ještě více uškodily. "Nebylo dobře, že tam nebyl," uvedl Široký s tím, že pokud by k soudu přišel, mohl odposlechy alespoň komentovat.

Na těchto záznamech, které pořídila policie v rámci vyšetřování kauzy Jany Nagyové, Janoušek svým známým a manželce popisoval, jak z jeho pohledu ke střetu došlo.

"400 novinářů, 18 policejních vozů, to je hrozná prdel, to je blázinec, já jsem v pořádku, baba se rozjela a nabourala to do mě," řekl Janoušek na policejním odposlechu.  

Advokát chce nové důkazy

Obhájce pražského podnikatele již také ví, jaké důkazy bude chtít ještě do spisu vložit. Půjde o vyjádření konzultanta, který se podílel na posudku Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, a zástupců společnosti DEKRA. Ta zpracovala posudek pro obhajobu.

Žalobkyně chtěla pro Janouška vyšší trest. Neuspěla.
Žalobkyně chtěla pro Janouška vyšší trest. Neuspěla. | Foto: Vojtěch Marek

Konkrétně by obě strany měly podle Širokého dát své stanovisko k části revizního posudku, který podle znalců konstatoval, že Roman Janoušek během dopravní nehody ženu viděl a mohl střetu s ní zabránit.

Žalobkyně Jana Kadeřábková po vynesení rozsudku uvedla, že další důkazy požadovat nebude. I ona se rozhodla proti tříletému trestu odvolat.

Dopravní nehodou ve své době silného zákulisního hráče na české politické scéně se tak bude během několika týdnů zabývat Vrchní soud v Praze.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy