Pokus o vraždu? Janoušek chtěl ujet, ne zabít, řekl soudce

Radek Nohl Radek Nohl
30. 4. 2014 21:15
Pražský podnikatel Roman Janoušek odešel od soudu s tříletým trestem vězení.
Roman Janoušek se u soudu ukázal jen v jediném případě.
Roman Janoušek se u soudu ukázal jen v jediném případě. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Zřejmě až na jediný detail, který měl ale zásadní dopad na výši trestu pro podnikatele Romana Janouška, se soudce Tomáš Kubovec shodl se státní zástupkyní Janou Kadeřábkovou.

Oba okolnosti dopravní nehody, za níž byl Janoušek nepravomocně potrestán třemi roky vězení, ve svých řečech popisovali stejně až do doby, než došlo na to, zda chtěl Thuong Nguyen zabít.

Zatímco Kadeřábková i po vynesení rozsudku trvala na tom, že podnikatel, který ve své době patřil mezi silné zákulisní hráče nejen v pražské, ale i celostátní politice, se pokusil vietnamskou ženu zabít. Soudce to odmítl.

Nechtěl zabíjet, řekl soudce

Tím, že Kubovec čin překvalifikoval z pokusu o vraždu na těžké ublížení na zdraví, se tak trest výrazně snížil. Původně mohl podle žaloby Janoušek dostat od 10 do 18 let.

Soudce Tomáš Kubovec.
Soudce Tomáš Kubovec. | Foto: Vojtěch Marek

Kubovec při zdůvodňování, proč byl podnikatel odsouzen k třem rokům vězení, řekl, že jeho motivací nebylo ženu zabít, ale vyhnout se kontaktu a od střetu ujet.

"Hlavní motivací obžalovaného bylo vyhnout se sociálnímu kontaktu, prostě odjet z místa nehody, ale nelze dovodit to srozumění s případnou smrtí poškozené," prohlásil Kubovec.

Alkohol a prášky

Soudce i žalobkyně shodně během procesu řekli, že Janoušek byl v době nehody pod velkým tlakem. V médiích se objevovaly odposlechy s bývalým primátorem Prahy a jeho blízkým Pavlem Bémem. Janoušek měl tehdy také pocity, že ho někdo sleduje.

Což ho ale podle soudce neomlouvalo, aby pod vlivem alkoholu a prášků usedl za volant svého Porsche Cayenne. "Ve stavu, v jakém byl, neměl vůbec za volant sedat," řekl Kubovec.

"Hlavní motivací obžalovaného bylo vyhnout se sociálnímu kontaktu, prostě odjet z místa nehody, ale nelze dovodit to srozumění s případnou smrtí poškozené," řekl soudce Tomáš Kubovec.

Janouškovi při stanovení výše trestu pomohlo, že nebyl dříve trestán (v rejstříku měl podle soudce jen zhruba šest roků starý záznam za dopravní přestupek) a také, že se s ženou finančně vyrovnal - dal jí téměř 900 tisíc korun - a uhradil lékařské výlohy a opravu vozidla.  

To je hrozná prdel, řekl Janoušek

A i když to v úterý tak nevypadalo, výrazně mu neuškodily ani zveřejněné odposlechy. Podle nich svým známých a manželce po nehodě popisuje, jak vše probíhalo.

"400 novinářů, 18 policejní vozů, počkej do p..., to je hrozná prdel, to je blázinec, já jsem v pořádku, baba se rozjela a nabourala to do mě," řekl Janoušek například podle záznamu, který v úterý soud zveřejnil.

Tyto odposlechy ale Tomáš Kubovec ve svém rozsudku téměř nezmínil. Vlastně se k nim dostal v jediném případě. Ale to jedním dechem dodal, že již revizní posudek konstatoval, že Janoušek ženu mohl vidět.

Soud nakonec stál před otázkou, zda bylo úmyslem podnikatele Vietnamku zranit nebo ne. Kubovec se nakonec přiklonil k variantě, že to nebyla jen nedbalost. "Velmi dlouho jsme to zvažovali," konstatoval Kubovec.

"Obžalovaný v dané chvíli spolehál pouze na náhodu. Veděl, byl srozuměn s tím, že se poškozená nacházela v blízkosti jeho vozidla, on na ní i reagoval," vysvětlil soudce.  

Unikátní případ pokračuje

Když Thuong Nguyen neuhnula z trasy jízdy Janouškova vozu, i poté co na ní najížděl, došlo k tomu, že ji srazil a způsobil řadu zranění. Kvůli tomu byla žena několik dní v nemocnici.

"Nemohli jsme přehlédnout závažnost zranění," jmenoval Kubovec jednu z věcí, která naopak podnikateli přitížila.

Již dnes je ale jasné, že kauza ještě nekončí. Jelikož státní zástupkyně trvá na tom, že se pokusil ženu zabít, bude případ dopravní nehody, která nejen díky velikostí spisu (má 1200 stran) patří k unikátu, řešit Vrchní soud v Praze.  

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy