Pokus o vraždu? Janoušek chtěl ujet, ne zabít, řekl soudce

Radek Nohl Radek Nohl
30. 4. 2014 21:15
Pražský podnikatel Roman Janoušek odešel od soudu s tříletým trestem vězení.
Roman Janoušek se u soudu ukázal jen v jediném případě.
Roman Janoušek se u soudu ukázal jen v jediném případě. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Zřejmě až na jediný detail, který měl ale zásadní dopad na výši trestu pro podnikatele Romana Janouška, se soudce Tomáš Kubovec shodl se státní zástupkyní Janou Kadeřábkovou.

Oba okolnosti dopravní nehody, za níž byl Janoušek nepravomocně potrestán třemi roky vězení, ve svých řečech popisovali stejně až do doby, než došlo na to, zda chtěl Thuong Nguyen zabít.

Zatímco Kadeřábková i po vynesení rozsudku trvala na tom, že podnikatel, který ve své době patřil mezi silné zákulisní hráče nejen v pražské, ale i celostátní politice, se pokusil vietnamskou ženu zabít. Soudce to odmítl.

Nechtěl zabíjet, řekl soudce

Tím, že Kubovec čin překvalifikoval z pokusu o vraždu na těžké ublížení na zdraví, se tak trest výrazně snížil. Původně mohl podle žaloby Janoušek dostat od 10 do 18 let.

Soudce Tomáš Kubovec.
Soudce Tomáš Kubovec. | Foto: Vojtěch Marek

Kubovec při zdůvodňování, proč byl podnikatel odsouzen k třem rokům vězení, řekl, že jeho motivací nebylo ženu zabít, ale vyhnout se kontaktu a od střetu ujet.

"Hlavní motivací obžalovaného bylo vyhnout se sociálnímu kontaktu, prostě odjet z místa nehody, ale nelze dovodit to srozumění s případnou smrtí poškozené," prohlásil Kubovec.

Alkohol a prášky

Soudce i žalobkyně shodně během procesu řekli, že Janoušek byl v době nehody pod velkým tlakem. V médiích se objevovaly odposlechy s bývalým primátorem Prahy a jeho blízkým Pavlem Bémem. Janoušek měl tehdy také pocity, že ho někdo sleduje.

Což ho ale podle soudce neomlouvalo, aby pod vlivem alkoholu a prášků usedl za volant svého Porsche Cayenne. "Ve stavu, v jakém byl, neměl vůbec za volant sedat," řekl Kubovec.

"Hlavní motivací obžalovaného bylo vyhnout se sociálnímu kontaktu, prostě odjet z místa nehody, ale nelze dovodit to srozumění s případnou smrtí poškozené," řekl soudce Tomáš Kubovec.

Janouškovi při stanovení výše trestu pomohlo, že nebyl dříve trestán (v rejstříku měl podle soudce jen zhruba šest roků starý záznam za dopravní přestupek) a také, že se s ženou finančně vyrovnal - dal jí téměř 900 tisíc korun - a uhradil lékařské výlohy a opravu vozidla.  

To je hrozná prdel, řekl Janoušek

A i když to v úterý tak nevypadalo, výrazně mu neuškodily ani zveřejněné odposlechy. Podle nich svým známých a manželce po nehodě popisuje, jak vše probíhalo.

"400 novinářů, 18 policejní vozů, počkej do p..., to je hrozná prdel, to je blázinec, já jsem v pořádku, baba se rozjela a nabourala to do mě," řekl Janoušek například podle záznamu, který v úterý soud zveřejnil.

Tyto odposlechy ale Tomáš Kubovec ve svém rozsudku téměř nezmínil. Vlastně se k nim dostal v jediném případě. Ale to jedním dechem dodal, že již revizní posudek konstatoval, že Janoušek ženu mohl vidět.

Soud nakonec stál před otázkou, zda bylo úmyslem podnikatele Vietnamku zranit nebo ne. Kubovec se nakonec přiklonil k variantě, že to nebyla jen nedbalost. "Velmi dlouho jsme to zvažovali," konstatoval Kubovec.

"Obžalovaný v dané chvíli spolehál pouze na náhodu. Veděl, byl srozuměn s tím, že se poškozená nacházela v blízkosti jeho vozidla, on na ní i reagoval," vysvětlil soudce.  

Unikátní případ pokračuje

Když Thuong Nguyen neuhnula z trasy jízdy Janouškova vozu, i poté co na ní najížděl, došlo k tomu, že ji srazil a způsobil řadu zranění. Kvůli tomu byla žena několik dní v nemocnici.

"Nemohli jsme přehlédnout závažnost zranění," jmenoval Kubovec jednu z věcí, která naopak podnikateli přitížila.

Již dnes je ale jasné, že kauza ještě nekončí. Jelikož státní zástupkyně trvá na tom, že se pokusil ženu zabít, bude případ dopravní nehody, která nejen díky velikostí spisu (má 1200 stran) patří k unikátu, řešit Vrchní soud v Praze.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy