Praha - Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí rozmetal naprostou většinu argumentů podnikatele Romana Janouška, který v dovolání chtěl, aby se tuzemská justice začala znovu zabývat jeho dopravní nehodou.
Janoušek si stěžoval na řadu věcí. Nelíbil se mu například superposudek, který je v celém případu klíčový, nebo použité odposlechy. Snažil se také Nejvyšší soud přesvědčit, že při dopravní nehodě nezpůsobil úmyslný trestný čin, ale jednalo se podle něj jen o nedbalost.
Podnikatel v roce 2012 opilý srazil a vážně zranil vietnamskou ženu, loni byl za to odsouzen k 4,5 rokům vězení.
Server Aktuálně.cz teď získal celé 28stránkové usnesení Nejvyššího soudu. A z dokumentu vyplývá, že předseda senátu Michal Mikláš, který o Janouškově kauze rozhodoval, opakovaně potvrdil to, co již dříve ve svých rozhodnutích uvedly dva soudy: Městský soud a Vrchní soud v Praze.
Janoušek v dovolání doložil dokumenty, podle nichž se léčil ze závislosti na alkoholu. Asi dva měsíce po nehodě strávil pět týdnů na léčení ve Švýcarsku. V roce 2013 pak byl od srpna do října v psychiatrické nemocnici v Chorvatsku.
Ženu jsem neviděl, zopakoval Janoušek
Znovu také zopakoval, že situaci před dopravní nehodou špatně vyhodnotil. Uvedl, že když se na semaforu rozsvítila zelená, velmi pomalu - asi rychlostí 6 km/h - se rozjel. Myslel si, že žena již prostor opustila, ale brzy nato ji srazil. Argumentuje tím, že ji neviděl.
"Z žádného důkazu nevyplývá závěr soudů, že poškozená v době rozjezdu stála před pravým předním světlometem natočená levým bokem a v době krátce před střetem i v době střetu ji na tomto místě musel vidět, protože mu v tom nebránila žádná překážka," uvedl Roman Janoušek v dovolání.
Zároveň dodává, že v té době měl hematom v hlavě, který se mu mohl vytvořit při nehodě po kotvení lodi v Chorvatsku. Podle znalce mohl kvůli němu být ovlivněn jeho zrak i sluch.
Soudce Nejvyššího soudu Michal Mikláš ale v usnesení prohlásil, že cílem Janouška bylo z nehody ujet, i za cenu sražení ženy. "K tomuto následku v podobě těžké újmy na zdraví tak směřovala jeho vůle," napsal Mikláš. Navíc kdyby prý Janoušek nebyl opilý,zůstaly by jeho ovládací schopnosti zachované. Soud je navíc přesvědčen o tom, že při dopravní nehodě o vietnamské ženě věděl.
Stížnost na odposlechy? Soud ji zamítl
Jedním z důkazů, který žalobci předložili, byly i odposlechy. Před soudem například zazněl hovor, v němž Janoušek říká, že mu žena "hodila šipku na kapotu, sfoukla asi dvojité salto." V dalším komentuje, jaká to je sranda. "400 novinářů, 18 policejních vozů, počkej do p****e, to je hrozná p***l, to je blázinec, já jsem v pořádku, baba se rozjela a nabourala to do mě," řekl.
Janoušek si v dovolání stěžoval na to, že soudy odposlechy povolily. Policisté záznamy pořídili v případu Jany Nečasové, v němž ale nebyl dosud z ničeho obviněn. "Odposlechy byly pořízeny bez reálného podezření, tedy účelově, a nyní byly využity v této trestní věci," podotkl Janoušek. Informace o tom, že vietnamskou ženu srazil, se prý dozvěděl až následně od zasahujících policistů.
Jenže Nejvyšší soud jeho stížnost zamítl. Odposlechy podle soudce Mikláše navíc nejsou jediným nebo rozhodujícím důkazem Janouškovy viny. "Nejvyšší soud ve věci neshledal obviněným namítaný extrémní nesoulad mezi provedenými důkazy a skutkovými zjištěními soudů a ve vztahu k odmítnutým návrhům obviněného na další doplnění dokazování se nejedná ani o případ takzvaných opomenutých důkazů," dodal Mikláš.
Trest Janouškovi zvýšila soudkyně z vrchního soudu Jaroslava Maternová, která uvedla, že nešlo o dopravní nehodu, ale o "kriminální čin spáchaný na vozovce". I proto mu ještě zvýšila zákaz řízení motorových vozidel z pěti let na sedm. Za mříže nastoupil loni v listopadu. Trest si od té doby Roman Janoušek odpykává v brněnské věznici.