Brno - Městský soud v Praze chyboval, když v březnu vrátil pasy podnikateli Ivu Rittigovi, advokátům Davidu Michalovi a Marku Stubleymu z kanceláře MSB Legal nebo někdejšímu jednateli tiskárny Neograph Janu Janků, kteří jsou obvinění v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik.
O tom, že městský soud porušil zákon, rozhodl ve středu Nejvyšší soud v Brně. Vyhověl tak stížnosti ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Zároveň ale Nejvyšší soud řekl, že chyboval také Obvodní soud pro Prahu 5, který původně Rittigovi a spol. pasy zabavil.
"Nejvyšší soud rozhodl o tom, že zákon porušil městský i obvodní soud v Praze. Na další vývoj kauzy to ale nebude mít vliv. Obvinění o cestovní doklady nepřijdou. Nejvyšší soud ani nenařídil, aby bylo o případu rozhodnuto znovu," řekl mluvčí soudu Petr Knötig.
Nejvyšší soud ve svém středečním verdiktu uvedl, že obvodní i městský soud nevěnovaly pozornost všem okolnostem a oba porušily zákon jak ve prospěch, tak v neprospěch obviněných.
Sebrat pas Rittigovi a dalším obviněným žádali po soudu žalobci z pražského vrchního státnéího zastupitelství, kteří dohlížejí na vyšetřování jízdenkové kauzy.
Teď se jim po rozhodnutí Nejvyššího soudu otvírá prostor pro podání případného nového návrhu na sebrání cestovních dokladů. Zda to úřad udělá, zatím odmítá vrchní návladní Lenka Bradáčová komentovat. Chce napřed počkat na písemné vyhotovení rozhodnutí Nejvyššího soudu.
Podnikatel Ivo Rittig má sice podle svého advokáta Vlastimila Rampuly bydliště v Monaku, neexistovaly však žádné signály, že se bude stíhání vyhýbat. "Vždy bez problému a ochotně s policejními orgány spolupracoval," uvedl Rampula.
Válková: Riziko útěku je vysoké
Ministryně Válková však ve své stížnosti tvrdí, že Obvodní soud pro Prahu 5 i státní zástupce předložili tak důležitá zjištění, že z nich jasně vyplývá vážnost situace. Třeba že Ivo Rittig tráví podstatnou část roku v Monaku, kde je rezidentem a má tam také veden bankovní účet.
Zdůraznila zároveň, že riziko útěku a skrývání je vysoké i proto, že v zahraničí sídlí firmy, v nichž obvinění lidé působí a které jsou podle policie do kauzy zapleteny. Stíhaní navíc mají v zahraničních bankách své účty, a tedy přístup k penězům, které mohou pocházet z trestné činnosti.
"Tyto skutečnosti nevzal v rámci svého rozhodnutí Městský soud v Praze v úvahu, a nepostupoval tak v souladu s trestním řádem," uvedla ministryně s tím, že podle ní soud dostatečně nereagoval ani na věci, které vyšetřovatelé v rámci případu zajistili.
Policie totiž již koncem února začala obstavovat majetek některých obviněných. V dokumentech detektivové z protikorupční policie píší, že nemovitosti zajišťují kvůli podezření, že jsou výnosem z trestné činnosti.
Konkrétně jde podle policie o více než 40 milionů korun, které na kyperské a švýcarské konto přitekly offshorové firmě Cokeville Assets, kterou zastupoval Rittigův obchodní partner Peter Kmeť. Peníze tam podle policie odeslala papírna Neograph jednatele Jana Janků jako provizi za výrobu jízdenek pražského dopravního podniku.