Soud vrátil Rittigovi pas a porušil zákon, říká Válková

Radek Nohl Radek Nohl
17. 6. 2014 13:00
Ministryně spravedlnosti podala stížnost k Nejvyššímu soudu. Podle ní hrozí nejen Rittigovo skrývání, ale i ničení důkazů. K útěku se nechystá, oponuje podnikatelova advokátka.
Podnikatel Ivo Rittig.
Podnikatel Ivo Rittig. | Foto: ČTK

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková tvrdí, že Městský soud v Praze porušil zákon, když v březnu vrátil cestovní doklady podnikateli Ivo Rittigovi a dalším čtyřem obviněným v případu údajného praní špinavých peněz v kauze údajně předražených jízdenek pražského dopravního podniku.

Válková to napsala ve stížnosti, kterou poslala Nejvyššímu soudu. O podání tohoto dokumentu informovalo ministerstvo v pátek, deník Insider nyní získal jeho celé znění.

Válková na devíti stránkách shrnula všechny argumenty, proč se domnívá, že by Rittig a spol. neměli mít možnost vycestovat do zahraničí. A po nejvyšších soudcích chce, aby její názor potvrdili a pasy všem obviněným zase vzali.

Podle ministryně hrozí, že Rittig a další obvinění, mezi nimiž jsou dva Rittigovi právníci David Michal a Marek Stubley a dva obchodní partneři Jan Janků a Peter Kmeť, by mohli v zahraničí zahlazovat stopy a mařit tak vyšetřování. A vyloučit prý nelze ani jejich útěk a skrývání před policií.

"Hrozba vycestování do zahraničí a možného maření účelu trestního řízení u všech obviněných je v situaci, kdy podstatou trestné činnosti byly převody finančních částek v řádech desítek milionů korun prostřednictvím zahraniční společnosti na zahraniční účty (a je tedy předpoklad dostatečných finančních zdrojů obviněných v zahraničí), zcela reálná, ať už by toto vycestování směřovalo k úplnému vyhnutí se trestnímu řízení, zajištění si (případně dalšímu odstranění) výnosů z trestné činnosti, manipulaci s případnými důkazy apod.," napsala mimo jiné Válková do své stížnosti.

Rittigova právnička: S policií spolupracujeme

Podle Rittigovy advokátky Karolíny Babákové však její klient během posledních tří měsíců prokázal, že s policií bude spolupracovat.

"Mám za to, že svým chováním po navrácení pasu jasně ukázal, že se k žádnému skrývání ani útěku nechystá. O to podivněji stížnost podaná ministryní Válkovou vyznívá," uvedla Babáková.

Rittig a další čtyři lidé byli zatčeni letos v únoru. Policie je obvinila z praní špinavých peněz v takzvané jízdenkové kauze dopravního podniku. Státní zástupce pro ně nepožadoval vazbu, po soudu ale chtěl, aby všem stíhaným zabavil pasy.

Obvodní soud pro Prahu 5 žalobci vyhověl, jenže odvolací městský soud poté rozhodl opačně a obviněným cestovní doklady vrátil. Se zdůvodněním, že se podřízený soud nezabýval tím, jaká je u každého obviněného hrozba, že odcestuje do zahraničí a bude se tak vyhýbat vyšetřování.  

Ministryně Válková však tvrdí, že Obvodní soud pro Prahu 5 i státní zástupce předložili tak vážná zjištění, že z nich jasně vyplývá vážnost situace. Třeba že Ivo Rittig tráví podstatnou část roku v Monaku, kde je rezidentem a má tam také veden bankovní účet.

"Je přece naprosto nerozhodné, kolik času tráví pan Rittig v České republice. Důležité je, zda se vyhýbá trestnímu stíhání, nebo ne," reaguje Rittigova právnička Karolína Babáková.

Ministryně Helena Válková.
Ministryně Helena Válková. | Foto: DVTV

Zahraniční firmy a účty

Ministryně Helena Válková si ale stojí za svým. Zdůraznila například, že riziko útěku a skrývání je vysoké i proto, že v zahraničí sídlí firmy, v nichž obvinění lidé působí a které jsou podle policie do kauzy zapleteny. Stíhaní navíc mají v zahraničních bankách své účty, a tedy přístup k penězům, které mohou pocházet z trestné činnosti.

"Tyto skutečnosti nevzal v rámci svého rozhodnutí Městský soud v Praze v úvahu, a nepostupoval tak v souladu s trestním řádem," uvedla ministryně s tím, že podle ní soud dostatečně nereagoval ani na věci, které vyšetřovatelé v rámci případu zajistili. 

Policie totiž již koncem února začala obstavovat majetek některých obviněných. V dokumentech, které má k dispozici deník Insider, detektivové z protikorupční policie píší, že nemovitosti zajišťují kvůli podezření, že jsou výnosem z trestné činnosti.

Konkrétně jde podle policie o více než 40 milionů korun, které na kyperské a švýcarské konto přitekly offshorové firmě Cokeville Assets, kterou zastupoval Peter Kmeť. Peníze tam odeslala papírna Neograph jednatele Jana Janků jako provizi za výrobu jízdenek pražského dopravního podniku.

Komentujte kauzu kolem Iva Rittiga. Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 1 hodinou

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy