Soud vrátil Rittigovi pas a porušil zákon, říká Válková

Radek Nohl Radek Nohl
17. 6. 2014 13:00
Ministryně spravedlnosti podala stížnost k Nejvyššímu soudu. Podle ní hrozí nejen Rittigovo skrývání, ale i ničení důkazů. K útěku se nechystá, oponuje podnikatelova advokátka.
Podnikatel Ivo Rittig.
Podnikatel Ivo Rittig. | Foto: ČTK

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková tvrdí, že Městský soud v Praze porušil zákon, když v březnu vrátil cestovní doklady podnikateli Ivo Rittigovi a dalším čtyřem obviněným v případu údajného praní špinavých peněz v kauze údajně předražených jízdenek pražského dopravního podniku.

Válková to napsala ve stížnosti, kterou poslala Nejvyššímu soudu. O podání tohoto dokumentu informovalo ministerstvo v pátek, deník Insider nyní získal jeho celé znění.

Válková na devíti stránkách shrnula všechny argumenty, proč se domnívá, že by Rittig a spol. neměli mít možnost vycestovat do zahraničí. A po nejvyšších soudcích chce, aby její názor potvrdili a pasy všem obviněným zase vzali.

Podle ministryně hrozí, že Rittig a další obvinění, mezi nimiž jsou dva Rittigovi právníci David Michal a Marek Stubley a dva obchodní partneři Jan Janků a Peter Kmeť, by mohli v zahraničí zahlazovat stopy a mařit tak vyšetřování. A vyloučit prý nelze ani jejich útěk a skrývání před policií.

"Hrozba vycestování do zahraničí a možného maření účelu trestního řízení u všech obviněných je v situaci, kdy podstatou trestné činnosti byly převody finančních částek v řádech desítek milionů korun prostřednictvím zahraniční společnosti na zahraniční účty (a je tedy předpoklad dostatečných finančních zdrojů obviněných v zahraničí), zcela reálná, ať už by toto vycestování směřovalo k úplnému vyhnutí se trestnímu řízení, zajištění si (případně dalšímu odstranění) výnosů z trestné činnosti, manipulaci s případnými důkazy apod.," napsala mimo jiné Válková do své stížnosti.

Rittigova právnička: S policií spolupracujeme

Podle Rittigovy advokátky Karolíny Babákové však její klient během posledních tří měsíců prokázal, že s policií bude spolupracovat.

"Mám za to, že svým chováním po navrácení pasu jasně ukázal, že se k žádnému skrývání ani útěku nechystá. O to podivněji stížnost podaná ministryní Válkovou vyznívá," uvedla Babáková.

Rittig a další čtyři lidé byli zatčeni letos v únoru. Policie je obvinila z praní špinavých peněz v takzvané jízdenkové kauze dopravního podniku. Státní zástupce pro ně nepožadoval vazbu, po soudu ale chtěl, aby všem stíhaným zabavil pasy.

Obvodní soud pro Prahu 5 žalobci vyhověl, jenže odvolací městský soud poté rozhodl opačně a obviněným cestovní doklady vrátil. Se zdůvodněním, že se podřízený soud nezabýval tím, jaká je u každého obviněného hrozba, že odcestuje do zahraničí a bude se tak vyhýbat vyšetřování.  

Ministryně Válková však tvrdí, že Obvodní soud pro Prahu 5 i státní zástupce předložili tak vážná zjištění, že z nich jasně vyplývá vážnost situace. Třeba že Ivo Rittig tráví podstatnou část roku v Monaku, kde je rezidentem a má tam také veden bankovní účet.

"Je přece naprosto nerozhodné, kolik času tráví pan Rittig v České republice. Důležité je, zda se vyhýbá trestnímu stíhání, nebo ne," reaguje Rittigova právnička Karolína Babáková.

Ministryně Helena Válková.
Ministryně Helena Válková. | Foto: DVTV

Zahraniční firmy a účty

Ministryně Helena Válková si ale stojí za svým. Zdůraznila například, že riziko útěku a skrývání je vysoké i proto, že v zahraničí sídlí firmy, v nichž obvinění lidé působí a které jsou podle policie do kauzy zapleteny. Stíhaní navíc mají v zahraničních bankách své účty, a tedy přístup k penězům, které mohou pocházet z trestné činnosti.

"Tyto skutečnosti nevzal v rámci svého rozhodnutí Městský soud v Praze v úvahu, a nepostupoval tak v souladu s trestním řádem," uvedla ministryně s tím, že podle ní soud dostatečně nereagoval ani na věci, které vyšetřovatelé v rámci případu zajistili. 

Policie totiž již koncem února začala obstavovat majetek některých obviněných. V dokumentech, které má k dispozici deník Insider, detektivové z protikorupční policie píší, že nemovitosti zajišťují kvůli podezření, že jsou výnosem z trestné činnosti.

Konkrétně jde podle policie o více než 40 milionů korun, které na kyperské a švýcarské konto přitekly offshorové firmě Cokeville Assets, kterou zastupoval Peter Kmeť. Peníze tam odeslala papírna Neograph jednatele Jana Janků jako provizi za výrobu jízdenek pražského dopravního podniku.

Komentujte kauzu kolem Iva Rittiga. Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy