Kdo se stane hvězdou výuky na dálku? Na nominaci zbývají poslední dva týdny

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 9. 2020 18:59
Mediální dům Economia a redakce Aktuálně.cz vyhlásily v druhé polovině srpna anketu Hvězda výuky na dálku. Od té chvíle se podařilo shromáždit pozoruhodné příběhy svědčící o kreativitě, dobrém srdci i odvaze českých pedagogů, kteří se nezalekli složitých podmínek on-line výuky během pandemie koronaviru. Nominovat své favority mohou lidé až do 14. října 2020.
Znáte někoho ve svém okolí, kdo výrazně pomohl ke zdárnému zvládnutí výuky na dálku?
Znáte někoho ve svém okolí, kdo výrazně pomohl ke zdárnému zvládnutí výuky na dálku? | Foto: Shutterstock.com

Uzavření základních a středních škol letos v březnu a následný okamžitý přechod k výuce na dálku způsobil v českých školách mnoho potíží a komplikací. Ale také spustil nevídanou vlnu improvizace, invence a mimořádného nasazení na straně vedení škol a jejich zřizovatelů, zejména však na straně učitelů, žáků a jejich rodičů.

Především díky jejich úsilí a nápaditosti se nakonec podařilo školskému systému koronavirovou výuku zvládnout se ctí. Vyhlášením ankety Hvězda výuky na dálku chce mediální dům Economia a redakce Aktuálně.cz ocenit mimořádné počiny v on-line výuce a současně poskytnout mediální prostor nejzajímavějším a nejinspirativnějším příkladům.

Do českých škol se totiž výuka na dálku opět pomalu vrací. Navíc řada prvků, postupů a nápadů, které se během tohoto nelehkého období osvědčily, může najít své využití i v běžné výuce.

Nominovat nemusíte jen učitele, ale třeba i autora zajímavých výukových videí, obětavého ajťáka, který nainstaloval všem učitelům komunikační software či je s ním naučil pracovat, sociálního pracovníka, jenž našel způsob, jak vzdělávat děti, které nejsou on-line. Zkrátka jakékoliv počiny, které výuce na dálku napomohly.

Pro inspiraci nabízíme malou ochutnávku z došlých nominací. Je mezi nimi učitelka, která se pravidelně on-line bavila se svými prvňáčky o jejich pocitech a starostech, nebo pedagožka, která se nezalekla pro ni dosud neznámých digitálních technologií a pomohla je zvládnout i ostatním kolegyním. Dorazil také příběh učitele, jenž natáčel pro žáky zábavná výuková videa. Jelikož je umísťoval veřejně na YouTube, záhy se stala populárními u škol napříč republikou.

Anketa Hvězda výuky na dálku našla také učitelku z mateřské školy, která zavedla on-line výuku pro své předškoláky. Najdeme tu i učitele informatiky, jenž o letních prázdninách zřizoval žákovské i učitelské účty a výukové platformy, v nichž školil své kolegy, nebo IT manažera, jenž nabídl své know-how i techniku řediteli základní školy. Některé příběhy líčí i um speciálních pedagožek, které dokázaly vymyslet on-line výuku i pro děti s autismem či pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami.

Znáte podobný příběh? Nominovat své favority můžete do 14. října.

Vašimi návrhy se bude zabývat odborná porota, která vybere finalisty, ale o celkovém pořadí rozhodnete ve veřejném hlasování vy, čtenáři Aktuálně.cz. Celkové výsledky budou vyhlášeny ve čtvrtek 26. listopadu 2020 na on-line konferenci Prague Education Festival (PREF).

Ta z důvodu mimořádných opatření během koronavirové pandemie nahradí loňský stejnojmenný festival. Diváci se mohou od 9 do 18 hodin těšit na virtuální studio s moderátorem a kulatým stolem, u nějž se budou střídat zajímavé osobnosti z oblasti vzdělávání. 

Program se uskuteční ve čtyřech blocích, reagujících na aktuální výzvy českého školství: budoucnost základního a středního vzdělávání po zkušenosti s covidovou výukou, regionální vzdělávací politika a její specifika v pocovidové době, koronavirová výuka v kontextu dat či wellbeing ("pohoda, spokojenost")  učitelů, žáků a rodičů během covidové výuky i mimo ni.

 

Právě se děje

Další zprávy