Prezidentská kancelář Miloše Zemana měla letos podle schváleného rozpočtu k dispozici 400 milionů korun. Už v únoru zahájili kontroloři pod vedením člena vrcholného orgánu Nejvyššího kontrolního úřadu Adolfa Beznosky šetření, jak Hrad s přidělenými penězi zachází. Zmíněná částka pokrývá i náklady Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány.
"Kontrola má za cíl prověřit, zda Kancelář prezidenta republiky a příspěvkové organizace hospodařily s majetkem státu a s penězi státního rozpočtu v souladu s právními předpisy, účelně a hospodárně," sdělila Aktuálně.cz mluvčí kontrolního úřadu Hana Kadečková.
Jak zjistilo Aktuálně.cz, faktická kontrola je nejpozději od října skončená. A pro Hrad nedopadla dobře. Kolegium Nejvyššího kontrolního úřadu, což je klíčový orgán instituce, se v druhé polovině listopadu sešlo na dosud posledním jednání. A jak vyplývá ze zápisu, Hrad se proti zjištěním Beznoskova týmu ohradil.
Námitky Hradu zamítnuty, pak padlo odvolání
Když Nejvyšší kontrolní úřad uzavře šetření, vypracuje z něj protokol. Obvykle jde o dokument s desítkami či stovkami stran. Popisuje všechny skutečnosti, jež prověrka odhalila. Současně obsahuje vyhodnocení zjištěných nedostatků. Přesně to se stalo v případě kontroly prezidentské kanceláře a jejích dvou podřízených organizací.
Hrad proti nim podal námitky, jenže vedoucí týmu Adolf Beznoska je zamítl. Respektive je nevypořádal k vůli prezidentské kanceláře. Mynářovi lidé se proto odvolali ke Kolegiu NKÚ, jež o odvolání rozhodovalo 21. listopadu (viz obrázek). Není jasné, jak ho vyřídilo. Úřad zatím mlčí také k odhaleným nedostatkům v hospodaření Hradu.
"Kontrolní akce není dosud skončená. A NKÚ nemůže v průběhu kontroly podávat informace třetím osobám. Zakazuje nám to zákon o svobodném přístupu k informacím," řekla Aktuálně.cz mluvčí instituce Hana Kadečková. Výsledky prověrky budou jasné, až úřad vypracuje kontrolní zprávu. Zveřejnit ji plánuje počátkem příštího roku.
Delikty šéfa lánské obory
Podle policie i soudů se dlouhodobě odehrávají machinace v Lesní správě Lány pod vedením ředitele Miloše Baláka, kterého bez výběrového řízení v roce 2014 dosadil kancléř Vratislav Mynář. Balák dostal letos v březnu pravomocný tříletý trest vězení za manipulaci zakázky za 200 milionů korun na zpevnění svahů nad vodní nádrží Klíčava.
"Jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (…). Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy (…)," řekl podle odposlechů Libor Kadlec, manažer firmy Energie - stavební a báňská, v jejíž prospěch se tendr s Balákovým požehnáním v letech 2015 až 2017 zmanipuloval. Baláka uchránila před vězením milost od prezidenta Miloše Zemana.
Letos v srpnu padl nepravomocný rozsudek, podle kterého Balák v letech 2015 až 2016 prodal pod cenou 18 tisíc tun vytěženého kamene z lánské obory opět firmě Energie - stavební a báňská. Lesní správě Lány tím měl způsobit škodu 1,35 milionu korun. Soud mu vyměřil pokutu 870 tisíc a zákaz působit ve vedení státních organizací na dva roky.
"Absolutně nesouhlasím s obviněním, které se nezakládá na pravdě. Žádná škoda lesní správě nevznikla," uvedl Balák, který se minulý měsíc odvolal. Jak už Aktuálně.cz upozornilo, odvolání podala i dozorová žalobkyně Denisa Sotáková. "Bylo podáno v neprospěch obžalovaného do výroku o trestu, který považuji za nepřiměřeně mírný," řekla Aktuálně.cz.
Hrad kvůli Balákovi přišel o 30 milionů
Pražský hrad přitom ještě z letošního rozpočtu přišel o 30 milionů korun. V říjnu o tom rozhodla Poslanecká sněmovna. Dolní komora parlamentu zkrátila peníze pro prezidentskou kancelář právě kvůli Balákovým kauzám. Ten ve funkci 31. prosince končí, Hrad už vyhlásil výběrové řízení na jeho nástupce.
"Poslanecká sněmovna tímto návrhem reaguje na to, že ředitel Lesní správy Lány byl pravomocně odsouzen za manipulaci veřejné zakázky a navzdory tomuto rozsudku ve své funkci setrval. Sněmovna nemůže přehlasovat milost prezidenta republiky, může ovšem alespoň odejmout odsouzenému řediteli rozpočet na realizaci kapitálových výdajů," znělo odůvodnění rozhodnutí.
Odebraných 30 milionů korun mělo sloužit jako výdaje na lesní hospodářství v rámci lánské obory. Po zásahu sněmovny se však rozdělí částkou 12 milionů korun pro Úřad vlády na koordinaci protidrogové politiky a 18 milionů dostalo ministerstvo školství na podporu činnosti mládeže. Změna prošla hlasy 85 ze 160 přítomných poslanců.