"Nepřiměřeně mírný." Žalobkyně hodlá přitlačit na trest pro Mynářova muže z Lán

Jan Horák Jan Horák
1. 12. 2022 17:11
Za manipulace při těžbě kamene v Lánech hrozí Miloši Balákovi vyšší trest. Dosluhujícímu řediteli Lesní správy Lány vyměřil kladenský soud pokutu a zákaz činnosti. Dozorová státní zástupkyně Denisa Sotáková však nyní Aktuálně.cz potvrdila, že se proti rozsudku odvolala. Balák se považuje za nevinného. Kauzu projedná Krajský soud v Praze.
Odsouzený ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák.
Odsouzený ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák. | Foto: Jakub Plíhal

Pokutu 870 tisíc korun a dva roky zákaz činnosti ve vedení státních organizací uložil Miloši Balákovi kladenský soudce Ivo Poštolka. Šéf obory ve venkovském sídle českých prezidentů porušil podle rozsudku povinnost při správě cizího majetku. Spřízněné firmě prodal pod cenou kámen vytěžený v oboře a lesní správu tím připravil o 1,35 milionu korun.

Písemné odůvodnění verdiktu dokončil soudce v první půli listopadu. Po jeho prostudování se dozorová žalobkyně Denisa Sotáková minulý týden rozhodla, že podá odvolání. "Trest považuji za nepřiměřeně mírný," potvrdila Aktuálně.cz žena, která v úřadu pražské vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové působí na odboru závažné hospodářské a finanční kriminality.

Jaký trest v odvolání navrhla, není jasné. Lze ale vycházet ze sankce, kterou žádala před vynesením verdiktu. Balák měl podle ní dostat dvouletý podmíněný trest se zkušební lhůtou tří let, pokutu 1,6 milionu a čtyřletý zákaz činnosti ve vedení státních organizací.

Její odvolání znamená, že si Balák může u druhostupňového Krajského soudu v Praze přísnější trest skutečně vyslechnout. Také ředitel Lesní správy Lány se odvolal, svůj podnět podal už 16. listopadu, o šest dní dříve než státní zástupkyně. Spis je zatím stále u Okresního soudu v Kladně.

"Obžalovaný napadá rozsudek v plném rozsahu, tedy výroky o vině a trestu," uvedl pro Aktuálně.cz soudce Poštolka. Stejně se Balák hájil už před soudem. "Absolutně nesouhlasím s obviněním, které se nezakládá na pravdě. Žádná škoda lesní správě nevznikla," prohlásil hned první den hlavního líčení.

Balák čile komunikoval s firmou

Na vytěžení kamene v lánské oboře si lesní správa v čele s Balákem najala firmu Energie - stavební a báňská a zaplatila jí za to 2,9 milionu korun. Třetinu kamene, 18 tisíc tun, odkoupila sama Energie, za metr krychlový zaplatila 50 korun. Cena vycházela z toho, že si kámen sama zpracuje.

Ředitel Lesní správy Lány s prezidentem Milošem Zemanem.
Ředitel Lesní správy Lány s prezidentem Milošem Zemanem. | Foto: Hrad

Jenže drcení kamene už uhradila lesní správa v původní zakázce. Fakticky ho tak platila dvakrát. Podle žalobkyně měl Balák požadovat za prodej 125 korun za metr krychlový. Místo 900 tisíc korun by tak lesní správa inkasovala 2,25 milionu. Právě tento rozdíl v ceně je škoda, kterou Balák správě způsobil.

Podle odposlechů zakázku výnosnou pro Energii plánoval. Odposlechnuté hovory zazněly před soudem jako důkazy. "Obžalovaný o svém plánu čile komunikoval se zástupcem společnosti Energie," shrnula záznamy před vynesením verdiktu žalobkyně Sotáková.

Místo vězení milost

Jeden pravomocný trest už Miloš Balák dostal. Krajský soud v Praze ho letos v březnu potrestal za zjednání výhody při veřejné zakázce na zpevnění svahů u vodní nádrže Klíčava za 230 milionů korun. I v tomto tendru zvítězila Energie, jejíž lidé si s Balákovým souhlasem podmínky soutěže nastavili pro sebe.

"Jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (…). Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy (…)," řekl podle odposlechů manažer firmy Libor Tkadlec. Balák dostal tři roky vězení a pokutu 1,8 milionu korun. Tkadlecovi vyměřil soud podmíněný trest dva a půl roku se zkušební lhůtou čtyř let a pokutu 600 tisíc.

Před odchodem za mříže ochránila Baláka milost prezidenta Miloše Zemana, hlava státu ji udělila dva dny po pravomocném verdiktu. Odůvodnění rozsudku nebylo ani napsané. "Omilostněný byl dosud bezúhonný, je prezidentu republiky znám jako mimořádně pracovitý a kvalifikovaný vedoucí zaměstnanec," zdůvodnil milost Hrad.

Balák nyní jako ředitel Lesní správy Lány dosluhuje. Letos 14. října podle Hradu rezignoval, ve funkci setrvá do konce roku. Původně si ho do Lán vytáhl bez výběrového řízení vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. Balákův nástupce vzejde z konkurzu, jejž Hrad vyhlásil minulý týden.

Video: Mynář s Balákem útočili ve videu na novináře vydavatelství Economia (31. 3. 2022)

Mynář s Balákem útočili ve videu na novináře vydavatelství Economia. | Video: Kancelář prezidenta republiky
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN pro pražskou radnici. Proces s diskusí členů krajského fóra ke znění dohody potrvá týden. Hlasování o vstupu do koalice zabere poslední dva dny, sdělili Piráti v tiskové zprávě. Pirátská strana má mít v radě čtyři zástupce.

Končící primátor Zdeněk Hřib by se měl stát prvním náměstkem primátora pro dopravu, zastupitelka Jana Komrsková náměstkyní pro životní prostředí a klimatický plán, zastupitel Daniel Mazur radním mimo jiné pro informační a komunikační technologie a pro vědu výzkum a inovace a dosavadní radní Adam Zábranský radním pro majetek, transparentnost a legislativu.

Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy