Praha - Rozlehlá kancelář s vysokým stropem, křišťálovým lustrem a krásným výhledem na sousední budovu Senátu a malostranské paláce zůstává zatím stále plně zabydlená. Stůl přetéká hromádkami dokumentů, spisy přeplňují i komody po obvodu místnosti. Nic zatím nenasvědčuje tomu, že stávajícího nájemníka, poslance ANO a šéfa výboru pro vědu Jiřího Zlatušku čeká v následujících týdnech velké balení. Znovu se totiž o poslanecký mandát ucházet nebude a reprezentativní kancelář tak musí opustit.
"Genium loci tohoto prostoru mi bude chybět," přiznává a vychází na chodbu, aby ukázal na ceduli u vchodových dveří. "Zde mezi léty 1891 až 1895 žil T. G. Masaryk", vysvětluje jedinečnost prostor, které čtvrtým rokem obývá. V nynější pracovně nalevo od vstupního salonu připomíná slavného podnájemníka i "putovní" pozlacená Masarykova busta. Podle dispozic bytu tu měl první československý prezident nejspíš ložnici.
Kancelář šéfa výboru pro vědu patří mezi zhruba stovku místností, která v komplexu tří budov Poslanecké sněmovny na pražské Malé Straně slouží politikům a jejich týmům. Dohromady jich je zhruba tolik, kolik obyvatel Bečova nad Teplou, tedy okolo jednoho tisíce.
Kromě Jiřího Zlatušky opouští poslanecké lavice i jeho straničtí kolegové z ANO Martin Komárek nebo bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. Po jedenácti letech v Poslanecké sněmovně už mandát nebude obhajovat ani Jeroným Tejc z ČSSD.
Mandát a tím pádem i právo užívat sněmovní prostory jim vyprší na den přesně čtyři roky po posledních sněmovních volbách, tentokrát tedy 26. října. "Kanceláře pak musí vyklidit nejpozději týden poté," upozorňuje Martina Lustigová z tiskového odboru sněmovny.
Poslanci musí vrátit nejen klíče od místností, ale také vstupní čipové karty a erární techniku, ale kontroluje se třeba i to, jestli řádně vrátili všechny vypůjčené knížky ze zdejší knihovny.
Poslance vystřídají malíři pokojů a opraváři
Zákonodárci, kteří poslanecké křeslo obhájí, si stěhování ušetří. Poslance, kteří neuspějí nebo mandát neobhajují, pak vystřídají malíři pokojů, opraváři i uklízečky. "Ten čas před volbami se pro tyto práce - malování, drobné rekonstrukce - nabízí. Kromě kanceláří, sídel klubů nebo ubytovacích prostor čekají nějaké drobné práce i hlavní jednací sál," potvrzuje Lustigová.
O tom, které prostory dostane po volbách k dispozici která strana, rozhoduje sněmovní kancléř Jan Morávek. "Řeší to na základě zvyku, že některá strana historicky obývala určité prostory a je na ně zvyklá," odkrývá Lustigová klíč k přidělování prostor.
Hlavním kritériem je ale povolební výsledek a to, kolik která strana bude mít poslanců. Největší prostory dostanou nejsilnější poslanecké kluby a naopak. O tom, který poslanec získá kterou kancelář, si už jednotlivé strany rozhodují samy.