Praha - Přes deset tun vybavení a zásob povezou do Nepálu pražští hasiči, kteří jsou součástí českého záchranářského týmu, o jehož vyslání dnes rozhodla vláda.
Na pomoc zemi zničené zemětřesením s sebou vezou stany, elektrocentrály, osvětlení, spojovací techniku, kuchyň, potraviny, zdravotnický materiál či čističku vody. Přibalili i hračky pro nepálské děti, aby jim alespoň trochu zpříjemnili tíživou situaci.
Čtrnáct hasičů bude v Nepálu podporovat zdravotnický tým devíti lékařů a deseti sester z Fakultní nemocnice v Brně. "A to včetně pomoci se zraněnými, to znamená nošení pacientů a organizace při vchodu a východu," řekl dnes novinářům zástupce velitele týmu Petr Vodička.
Členové týmu dnes připravovali vybavení k transportu na hasičské základně v Praze-Strašnicích. "Vezeme i 650 litrů vody pro první dny nasazení. Pro další dny máme čističku vody pro filtraci, pasivní chloraci a dechloraci, aby ta voda byla zdravotně nezávadná, protože to je jeden z problémů, který v Nepálu je," dodal Vodička.
Mezi bednami a pytli se nacházely ale také plyšové hračky. "Je to pro děti, které postihl tento krutý osud, a trošku jim tu situaci chceme zlepšit," vysvětlil velitel týmu Oldřich Klégr.
Kde přesně bude český záchranářský tým působit, se dozví až po příletu do Nepálu. "Naším prvním úkolem, až dorazíme na místo, bude spojit se se stanovištěm Organizace spojených národů, které nám pomůže zjistit poslední informace, zajistit přepravu do postižené oblasti a najít vhodnou lokalitu pro nasazení týmu," uvedl Vodička.
Na zvoleném místě pak hasiči podle něj postaví takzvanou předsunutou zdravotnickou jednotku. "To znamená, že do hodiny budeme schopni přijímat první pacienty," řekl. Tato jednotka se pak za provozu postupně dobuduje do plné kapacity a přistaví se k ní ubytovací stany a stan pro velení. Záchranářský tým má v Nepálu působit minimálně dva týdny, sami jeho členové ale počítají, že tam mohou pomáhat déle.
Kdy se do Nepálu vypraví, ale stále netuší. Odlet Boeingu 737 byl naplánován na úterý 04:30 ráno, letiště v Káthmándú ale momentálně lety nepřijímá, a tak jim prý nezbývá než čekat.
Potíže s dopravou Klégr očekává i v Nepálu při dostávání se do místa působení. "Všechny týmy, všechna humanitární pomoc tam tuhle podporu potřebuje a stav silnic v tuhle chvíli neumíme odhadnout, takže to může být největší komplikace," poznamenal velitel.
S přesunem českým záchranářům bude pomáhat horský průvodce Prokop Jouza, který podmínky v Nepálu velmi dobře zná. Jaká tam momentálně panuje situace, si však ani on předem netroufá odhadovat. "Obávám se ale, že je o dost horší, než se zatím z těch zpráv, které se k nám dostávají, dá tušit, protože je spoustu odlehlých oblastí, kam ještě pravděpodobně pomoc nedorazila," řekl ČTK a televizi Prima. Podle informací od jeho známých z Nepálu je prý pomoc zatím dost chaotická.
Část hasičského týmu má už zkušenost s nasazením po zemětřesení v Pákistánu v roce 2005. Jedním z nich je i jeho velitel. "Je to tristní situace, ale práce hasičů není jednoduchá ani tady. A když se vrátíte, tak máte velmi dobrý pocit, že jste pomohl spoustě lidem," přiblížil Klégr.